Keyifli Hayatın Dergisi

A’dan Z’ye Diş Eti Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

776 0
A’dan Z’ye Diş Eti Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri
   

Özel Dent Royal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Uzman Hekimi Hatice Alpay ile ağız sağlığı denilince akla ilk gelen sorunlardan diş eti hastalıkları üzerine konuştuk. Diş eti hastalıkları ve implant uzmanı Alpay, diş eti sorunlarına neden olan etmenleri ve alınması gereken önlemleri bizimle paylaştı.

Diş eti hastalıkları ve implant uzmanı Doktor Hatice Alpay’dan diş eti hastalıklarına neden olan etmenleri ve tedavi yöntemlerini dinledik. Tecrübelerini bizimle paylaşan Alpay, diş eti hastalarının en çok merak ettikleri beyazlatma veya estetik amaçla kaplama tedavileri hakkındaki sorularımıza da ışık tuttu.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Ben Hatice Alpay. Diş eti hastalıkları ve implant uzmanıyım. Lisans eğitimimi Hacettepe Üniversitesi’nde, uzmanlık eğitimimi de yine Hacettepe Üniversitesi Periodontoloji Bölümü’nde aldım. Şu anda Özel Dent Royal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde uzman diş hekimi ve mesul müdür olarak görev yapıyorum.

Uzmanlığınızın diş eti hastalıkları (periodontoloji) üzerine olduğunu söylediniz. Diş eti hastalıklarının belirtileri nelerdir, neden oluşur?
Diş eti hastalıkları (periodontal hastalıklar), diş eti ve dişleri destekleyen kemik dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Pek çok kişi, diş eti hastalığı kavramını bilmemekte ve uyarı işaretleri ortaya çıktığında, bunları fark edememektedir. Oysa ki erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Sağlıklı diş eti; gül kurusu pembe renkte, sıkı kıvamda ve mat görünümdedir. İltihaplı diş eti ise şişkin, kırmızı, parlak ve yumuşak kıvamdadır. Eğer kişide diş eti hastalığı mevcutsa şu belirtiler görülebilir: iltihaba bağlı olarak ağızda koku ve kötü tat, kırmızı ve şiş diş etleri, ağızda tat bozukluğu, diş etlerinin çekilerek diş kökünün açığa çıkması, dişlerin sallanmaya başlaması, zamanla eğilen ya da çarpıklaşan dişler, diş etlerinde kaşınma hissi, diş fırçalarken ya da kendiliğinden diş etinde kanama. Bununla beraber, diş eti hastalıkları hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulaşabilir. Diş eti kanaması, toplumda oldukça yaygın görülen önemli bir ağız sağlığı sorunudur. Ağız ve diş sağlığının bozulmasının vücuttaki diğer organları da olumsuz etkilediği pek çok bilimsel çalışma ile gösterilmiştir. Bu nedenle başta diş eti kanaması olmak üzere, diş çürükleri ve ağız hastalıkları mutlaka önemsenmeli ve tedavi edilmelidir. Diş etleri, ağız ve dişlerin altyapısını oluşturduğundan diş eti kanamalarının takip edilmesi, gerekli durumlarda mutlaka bir uzman hekime gidilmesi önerilmektedir. Diş eti hastalığının önlenmesinde en önemli görev kişinin kendisine düşmektedir. Dişlerimizin sağlığını korumak için, günlük ağız bakımı işlemleri ile (doğru diş fırçalama ve diş ipi kullanma) bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması gerekmektedir. Diş hekimine düzenli aralıklarla gidilmesi de aynı derecede önemlidir. Günlük ağız bakımı işlemleri diş taşı oluşumunu en az düzeye indirebilir, ancak tamamen önleyemeyebilir. Diş fırçası, diş ipi veya diğer temizlik araçları ile ulaşılamayan bölgelerin bir diş hekimi tarafından değerlendirilmesi, mevcut diş plağı ve/veya diş taşının uzaklaştırılması açısından gereklidir.

Diş eti çekilmeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Diş eti çekilmesi diş eti sınırının mine seviyesinin altına düşerek kök yüzeyinin açılmasıdır. Genç ve yaşlılar olarak toplumun tüm bireylerinde diş eti çekilmesi görülebilir. Yanlış teknik ile diş fırçalama, sert diş fırçalama, dişlerdeki yer değişikliği, yüksek ve anormal frenulumlar (dudak bağı), diş eti hastalıkları ve daha önce yapılmış hatalı dolgu ve kaplamalar diş eti çekilmesine yol açabilir.
Diş eti çekilmesi, diş hassasiyetine, estetik problemlere ve diş üzerinde plak birikmesine neden olarak kök çürüklerine yol açabilir. Bunun yanında diş eti sınırı belli bir seviyenin altına düştüğünde ve buna bağlı olarak dişleri çevreleyen sert doku tamamen ortadan kalktığında, diş kayıpları da görülebilir. Çekilmeye sebebiyet vermemek için, dişler orta sert bir fırça ile çok bastırmadan dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır. Diş eti çekilmesi tedavisinde farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Çekilme olan bölgeye dolgu yapılabilir veya diş kaplanabilir. Ancak hastalanın çekilmeleri çok ilerlemiş veya estetik beklentileri yüksek ise diş eti cerrahisi yapılabilir. Bu tedaviler ile estetik problemler ve hassasiyet sorunları çözülebilir.

Peki diş eti hastalığı olan hastalarda beyazlatma veya estetik amaçla kaplama tedavileri yapılabilir mi?
Diş eti hastalığı olan kişilerin öncelikli olarak diş eti tedavileri yapılmalıdır. Diş etleri sağlıklı hale geldikten sonra hastanın beklentilerine göre beyazlatma, ortodonti veya kaplama tedavileri yapılabilir.

Özel Dent Royal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Kazım Özalp Mah. Filistin Cad. İzci Sk. No:2/2 GOP/ANKARA
Tel: 0312 467 01 42-44 Cep Tel:0505 143 65 71
www.dentroyalclinic.com
[email protected]
facebook – Özel Dent Royal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
instagram – dentroyaltr
twitter – @DentRoyalClinic

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.