Keyifli Hayatın Dergisi

AHMET SAYDAM YALÇIN İLE MEDYA ÜZERİNE

564 0
   

“Yerel medya demokrasinin kılcal damarlarıdır. Medya çeşitliliği çok sesliliği de beraberinde getirir.”

Asy Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Saydam Yalçın ile iş yaşamı ve Ankara’daki yerel medya ortamı üzerine konuştuk. Sektörün ilerleyişi ve geleceği hakkında sorular yönelttiğimiz Yalçın, basın özgürlüğü konusundaki düşüncelerini de bizimle paylaştı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1969 Ankara doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. İşletme eğitimi görmüş olmama karşın şu anda medya sektöründe hizmet veren kuruluşlarımız var. İşletmelerimizin faaliyetleriyle ilgilenmenin yanı sıra Ticaret Odası Meclis üyeliği ve TOBB delegeliği yapıyorum.

Asy Medya Grup bünyesinde hangi medya ortamları bulunuyor?
Ankara’dan yayın yapan Aşk FM, Radyo On ve işletmesini yaptığımız Ostim Radyo medya grubumuzda bulunan radyolar. Ayrıca reklam ajansımız ve haber sitelerimiz de mevcuttur.

Medya sektöründeki çeşitlenme sizi nasıl etkiliyor?
Son dönemlerde sosyal medya, tüm medya ortamlarının önüne geçmiş durumda. Biz medya grubumuzdaki kuruluşların takipçilerini, sosyal medya iletişimi üzerinden artırmayı hedefledik. İnternet haber sitelerimiz de bu amaçla kuruldu. Ağırlıkla radyo yayını sektöründe  hizmet vermemiz sebebiyle teknolojik gelişmelerden ve çeşitlilikten az etkilendiğimizi düşünüyorum. Klasik anlamda radyo yayıncılığının, uzun yıllar daha devam edeceğine inanıyorum. Sadece erişim şekli değişebilir.

Ankara’da medya sektörünün dar olmasının sebepleri nelerdir?
Ankara yerel medyasına sahip çıkan bir kenttir. Ankara’dan yayın yapan radyolar daha çok dinleniyor ve tercih ediliyor. Bunu özellikle İstanbul medyası çok iyi biliyor. Ankara’da açılmış olan televizyonların ulusal yayın formatı izlemesi çok akıllıca değil. Yerel yayın yapsalardı daha çok izlenebilirlerdi. Yerel gazete ve dergi gibi yayın organları; yüksek maliyete karşın, gelirleri az olduğu için yaşam mücadelesi veriyor.

Son zamanlarda devamlı gündemde olan ‘basın özgürlüğü’ konusunda ne düşünüyorsunuz?
Basın özgürlüğünün sadece ülkemizde problem olduğunu düşünmüyorum. Dünyada gelişmiş ülke olarak sınıflandırılan birçok ülkenin, bilinen basın yayın kuruluşları da aynı sıkıntıyı çekmektedir. Buna evrensel bir problem olarak bakıyorum. Çözümün de aslında yerel medyacılıkta olduğunu düşünüyorum. Yerel medya demokrasinin kılcal damarlarıdır. Medya çeşitliliği çok sesliliği de beraberinde getirir.

Medya gruplarında istihdam arayan genç iletişimcilere ve medya girişimcilerine tavsiyeleriniz neler?
Son dönemde iletişim fakültelerinden mezun olan gençlerden çok başvuru alıyoruz. Ben mezun oldukları bölümü seviyorlarsa, başarılı olacaklarını düşünüyorum. Ancak diplomanın yetersiz olduğunu, bizim kadar genç mezun kardeşlerimiz de biliyor. Bu sebeple pratik yapmak zorundalar. Belki ilk dönemde bekledikleri kadar para kazanamasalar da bir süre sektörde hizmet vermek durumundalar. Medya sektöründe kabiliyet ön planda olduğu için eğitimini, pratikle pekiştirenler mutlaka başarılı olacaktır.

İşiniz mesai kavramının olmadığı bir sektörde yer alıyor. Özel hayatınıza vakit ayırabiliyor musunuz?
Ülkemizde bir günde çıkan haber başlıklarını gözümüzün önüne getirirsek, birçok ülkede bir ayda bu kadar haber çıkmamaktadır. Çok hareketli ve dinamik bir sektörümüz var. Bu sebeple işimizden arta kalan zamanlarda az da olsa özel hayatımıza vakit ayırmaya çalışıyoruz.

Ankara Ticaret Odasındaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Ticaret odası olarak en önemli projelerimizden biri olan Ankara Alışveriş Festivali’nin bu yıl 3.sünü düzenlemekteyiz. Ankara’mıza bir kent festivali kazandırmak zorunda olduğumuzun farkındayız. Ticaret odasında 187 meclis üyesi var, bunların 14’ü festival komisyonu üyesi. Haftada 2-3 gün yoğun gündemli toplantılarımız oluyor. Tüm meclis üyesi arkadaşlarımız Ankara sevdalısıdır. Yönetimimiz de aynı düşünceyle biz komisyon üyelerine destek vermektedir. Siz de takdir edersiniz ki, kent festivali tüm kentin katılımıyla olur. Turizm ve ticaretimize katkısı olacak bu dev projeye ben de sizlerin aracılığıyla, Ankara sevdalılarından katkı bekliyorum. Teşekkürler.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.