Keyifli Hayatın Dergisi

ANKARA’NIN ÇOCUKLUK DONDURMASI

722 2
   

1978 yılından beri tercih edilen ve lezzetli dondurmalarıyla ünlenen Sim Dondurma’nın 36 yıllık hikayesini ve kalite sırrını dinledik.

Sim Dondurma’nın yeni kuşak temsilcileri İsmet Ruşitler, Can Ruşitler, Batuhan Ruşitler dedesinden miras kalan aile mesleğini devam ettiriyor. Ankara’da dondurmacılık sektöründe hızla büyüyen ve dışarıya açılan Sim Dondurma’nın her şubesine ilgi büyük. 45’ten fazla çeşitle hem geleneksel hem de spesifik lezzetleri bir arada bulunduran Sim Dondurma’dan özel lezzetleri denerken, merak ettiklerimizi de soduk.

Sim Dondurma’nın hikayesini anlatır mısınız?

Sim Dondurma, 1978 yılında Ankara Aydınlıkevler’de bulunan Türk-İş Blokları’nda mesleği babadan öğrenen dört kardeş tarafından kuruldu. Ticari hayata 15 m2’lik bir çatı altında başlayan Sim Dondurma, zamanla Ankara’nın çeşitli semtlerinde şubelerini açtı. Öncelikle, Aydınlıkevler’deki şubesi faaliyetteyken, 1989 yılında, Bahçelievler 7. cadde’ye 2. şubesi açıldı. Bu tarihten itibaren kendi ürettikleri doğal dondurmayı tüm Ankara’ya sevdirdiler. 1995 yılında ise yine Bahçelievler’de yeni bir şube ile cafe hizmeti de vermeye başladılar. Farklı tatları geçmişin klasik lezzetleriyle birleştirerek çok kısa süre içinde büyük bir gelişim gösteren Sim Dondurma, dondurma sektöründe olduğu gibi cafe alanında da Ankaralılar’a kendini sevdirdi. 2012 yılının yaz aylarında ise Didim, Altınkum’da bir şube daha açıldı. 2013 Ağustos’unda ise yeni bir konsept ile Konutkent Atapark’da Sim Corner olarak yeni bir şubemizi daha açtık. Burada gördüğümüz yoğun ilgi ve talebin ardından, geçtiğimiz Nisan ayında Sim Corner Ümitköy hizmet vermeye başladı. 1978 yılından itibaren lezzetiyle vazgeçilmez olan Sim Dondurma, bugün 2 kuşak ile birlikte hizmetlerini devam ettiriyor.

Sim Dondurma’nın marka kimliğini nasıl tanımlıyorsunuz?

Dedemizden babalarımıza geçen tecrübeyle, eski ve yeniyi harmanlayıp en iyi sonucu elde etmeye çalışıyoruz. Sim Dondurma Ankara’da 36 yıldır hizmet vermekte, müşterilerimiz çocukken yedikleri dondurmayı şimdi çocuklarına veya torunlarına yediriyorlar. Bu sebeple geleneksel lezzetimiz bizim için çok değerli. Fakat gelişen dünyanın damak tadına ayak uydurmak da bir o kadar önemli. Bu sebeple marka kimliğimizi tanımlarken ‘yenilikçi-geleneksel’ diyebiliriz.

Mekan konseptiniz nedir?

Ankara’da Sim denilince akla ilk gelen şey dondurmadır. Bizim amacımız müşterilerimiz için temiz, ferah ve aydınlık bir ortam sağlamak. “Sim” olarak iki ayrı konseptimiz var. Biri pastane ile dondurma cafenin birleşimi Sim Cafe. İkincisi ise son yıllarda popüler olan sadece dondurma üzerine kurulmuş, dondurmanızı alıp gidebileceğiniz Sim Corner’lar.

Kaç çeşit dondurma sunuyorsunuz? İçlerinde en ilginç tatlara sahip olanları hangileri?

Farklılaşan damak tadına en hızlı şekilde adapte olmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda 45 çeşidin üzerinde dondurmayla tüm rakiplerimizi geride bıraktık. Bu yıl ürün gamımıza eklediğimiz “Sultan” isimli güllü dondurma ve beyaz çikolata ile çilekten üretilen “Hello Kitty” müşterilerimiz tarafından çok beğenildi. Ramazan ayına özel “Hurmalı” dondurmamız da herkes tarafından dört gözle beklenen ilginç tatlarımızdan.

Dondurmanızın lezzet kalitesini arttıran ve sizi diğer firmalardan ayıran nedir?

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında fuarlara katılarak, günümüz teknolojisine ayak uyduruyoruz. Sim Dondurma, açık reyon dondurma makinesini Ankara’da ilk kullanmaya başlayan firmadır. En büyük özelliğimiz ise sunduğumuz dondurmaların hala kendi üretimimiz olması. Türk Gıda Kodeksi yönetmeliğinde ‘dondurma tebliği’ ve ‘yenilebilir buzlu ürünler tebliği’ olmak üzere iki keskin ayrım yapılıyor. Üretimler bu tebliğler baz alınarak gerçekleştiriliyor. Buna göre dondurmanın içeriğinde süt, kaymak, salep, şeker, yumurta sarısı, doğal aroma ya da meyve bulunması gerekiyor. Piyasada satılan dondurmalar ise ‘yenilebilir buzlu ürünler tebliği’ne göre üretiliyor ve buz, glikoz şurubu, meyveli buz, sorbe, sütlü buz, bitkisel yağlı sütlü buz içeriğinden oluşuyor. Bu tanıma göre bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğimiz gerçek salep, gerçek süt ve gerçek meyvelerden dondurma üretmemizdir.

Gelecekle ilgili planlarınız, hedefleriniz neler?

En büyük hedefimiz bu zamana kadar getirdiğimiz kaliteyi ve müşteri odaklı çizgimizi bozmamak. Bununla birlikte yakın zamanda franchise hizmeti vermeye başlayacağız. Franchise verirken de seçici davranıp müşterilerimize aynı kalite ve hizmeti sunacağız.

   

İlgili Haberler

2 Comments

  • eren özkesemen dedi ki:

    Sim dondurmalarının sırrı birçok da sevgidir burada çalısanların müşterilere gösterdiği sevgi kimse kötü diyemez ben oradan bir çok dondurma yedim ve tadları hala damağımda o yüzden ben burayı herkese oneririm ve çalışanlara kolaylıklar dilerim

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.