Keyifli Hayatın Dergisi

Asırlık Yüzler

342 0
   

Yüzyılın Sağlığı, Yüzyılın Tanıklığı belgeselinin lansmanı dün akşam Feriye Lokantası’nda yapıldı. Lansmana Halit Kıvanç, Can Dündar, Zülfü Livaneli, Tuluğhan Tekelioğlu, Cahit Berkay ve Coşkun Aral gibi isimler katıldı.

Genel yönetmenliğini Nebil Özgentürk’ün ve müziklerini Can Atilla’nın yaptığı Asırlık Yüzler belgeselinin lansmanı dün gece Feriye Lokantası’nda yapıldı. Pfizer’in desteklediği belgeselin lansmanına Halit Kıvanç’ın konuşması damgasını vurdu. “50 yıldır kimseyle küskünlüğüm yok. Hayatım boyunca bir kişiye tokat bile atmadım, herkesi sevgiyle kucakladım. Gençlerden rol çalmıyorum ama hala dinç bir şekilde işimi yapıyorum. Bir hafta önce 89 yaşına bastım. Dilerim ki Nebil’in (Özgentürk) on yıl sonraki Asırlık Yüzler belgeselinde bizzat yer alırım.”

Nebil Özgentürk ve ekibi, belgeseli için yollara düşerek Türkiye’nin dört bir yanında, İzmir’deki, Nazilli’deki, Bolu’daki, Erzurum’daki asırlık çınarların izini sürdü. Türkiye’nin dört bir yanında 100 yaşını aşmış nine ve dedelerle söyleşti, onlara sırlarını sordu. Belgesel için 100 yaşını aşkın 30 asırlık çınarla röportajlar yapıldı.

Belgeselde; 1935’te Nazilli’de Türkiye’nin ilk basma fabrikasının açılışına tanıklık eden de var. Kimi uzaktan görmüş Mustafa Kemal’i, kimi yanağını sıkan elini çocuk hırçınlığıyla itmiş. Belgesel, kimi zaman hüzünlü ve hikayelere tanıklık ederken önde gelen fikir lideri hekimler de uzun ve sağlıklı yaşama dair ipuçlarını sıralıyor. Belgeselde “neyi asla yapmıyorlar?”, “neleri ortak yapıyorlar?”, “nelerden vazgeçemiyorlar?”, “alışkanlıkları, olmazsa olmazları, ellerini sürmedikleri neler?” gibi soruların cevapları da aranıyor.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.