Keyifli Hayatın Dergisi

Benim için önemli olan dünyada ve ülkemde iz bırakacak işler yapmaktır

705 0
   

Shell Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert’in uzun iş hayatı serüveni tam bir başarı hikayesi. Satış mümessili olarak iş hayatına adım attığı ilk yıllarından zirveye uzanan yolculuğunu dinlediğimiz Cömert’in röportajının her satırını dikkatle okuyacağınızı düşünüyorum.

Shell’in Türkiye’de TPAO ile birlikte petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerinin ve yine Güneydoğu Anadolu’da ilk kaya petrolü ve kaya gazı arama faaliyetlerinin başlamasını sağlayan Shell Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert ile, yoğun iş temposu arasında çok özel bir röportaja imza attık. Harvard Üniversitesi İleri Liderlik Kıdemli Akademi Üyesi ünvanına sahip olan TÜSİAD üyesi iş adamı, çok samimi açıklamalarda bulundu.

“Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi”nin, Shell International Akdeniz Bölgesi ekibinde beraber görev yaptığım Yunan asıllı bir arkadaşım ile fikir babası oldum”

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ailem Antakya’lı, İskenderun’da doğdum, Mersin’de yetiştim. 4 çocuklu çok mutlu bir ailenin ikinci çocuğu ve üç erkeğin en büyüğüyüm. Şu an New York’ta, Pratt Institute’da iç mimarlık eğitimi gören bir kızım var. Aileme çok düşkünümdür. Kendimi hem geleneklerimize önem veren, hem de dünyadaki gelişmelere ayak uyduran biri olarak değerlendiriyorum. İşle birlikte iş dışı faaliyetlerim yoğun geçiyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyesi, kurucusu, başkanı, yönetim kurulu üyesi oldum, oralarda aktif çalışmalar içerisindeyim. Bunların arasında Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Petrol Platformu Derneği (PETFORM), Enerji ve İklim Değişikliği Vakfı (ENIVA), Doğal Gaz İthalat ve İhracatçıları Derneği (DİVİD), Ankara Rotary Kulübü var. Harvard Club of New York City ile Galatasaray Kulübü üyesi olduğum sosyal derneklerden, Chaine des Rotisseurs ise yine üyesi olduğum, dünyanın en eski uluslarası gurme topluluğu. Hayat felsefemi çocukluğumdan bu yana öncelikli olarak kendimi geliştirmek üzerine kurdum. Okulun ve iş ortamımın bana gelişimim adına verdikleriyle yetinmedim, buna kendim imkan ve ortam yaratmaya gayret ettim. Esas olarak içinde bulunduğum ortamda etki yaratmak, değişim yaratmak hayat felsefem oldu.

İş hayatına geçiş serüveninizi anlatabilir misiniz?

Makina mühendisliği, peşinden İşletme Yönetimi Lisansüstü eğitimimi tamamlamış, yedek subaylık hizmetimin son aylarındaydım. Çok saygın ve büyük bir Türk şirketi ile görüşmüş ve onlardan iş teklifi almıştım. Bu sırada Shell Türkiye’nin o zamanki adıyla satış mümessili aradığını duydum ve görüşmelere başladım. Bir dizi mülakat ve sınav neticesinde, yarın sabah başlayın şeklinde aldığım teklif üzerine askerlik görevimin bitiminin ertesi günü orada çalışmaya başladım. 3-4 aylık yoğun bir eğitim sürecinin arkasından giderek artan ve çoğu zaman birden fazla alanda uluslarası sorumluluklar üstlendim. Kariyer basamaklarını hızlı tırmandım. Petrol ürünleri sektöründe yeterli etki yaratacak ortamın bulunmadığını görerek Shell Türkiye’den istifa edip kendi işimi kurdum. Peşinden Shell International’in teklifini kabul ederek Shell’in Londra’daki merkezinde görev yaptım. Daha sonra Londra’dan Türkiye’ye tayin edilerek bugün her ikisi de faal olan Doğal Gaz ve Enerji ile Petrol ve Doğal Gaz Arama ve Üretim işlerini sıfırdan kurdum. Uzun yıllardır Shell Enerji A.Ş.nin Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürüyorum. Akfen Holding A.Ş. nin Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Harvard Üniversitesinin İleri Liderlik Kıdemli Akademi Üyesiyim.

İş hayatındaki prensipleriniz ve bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Az önce de belirttiğim gibi benim için olmazsa olmaz kendimi geliştirmem ve yaşadığımız dünyada, ülkemizde iz bırakacak, etki yaratacak işler yapmaktır. Uluslarası alanda görev yaptığım projeler bunlara örnektir, bugün Doğu-Batı doğal gaz koridorunun Avrupa Birliği’ne bağlantı sağlayan hayata geçmiş tek örneği olan “Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi”nin, Shell International Akdeniz Bölgesi ekibinde beraber görev yaptığım Yunan asıllı bir arkadaşım ile fikir babası oldum, bu projeyi Türkiye’deki yetkili makamlara sunarak gerçekleşmesini sağladım. Türkiye’de Doğal Gaz sektörünün liberalizasyon sürecinin öncülüğünü yaparak ilk özel sektör doğal gaz ithal ve toptan satış şirketini kurarak faaliyete geçirdim. Türkiye’nin Shell ile Ortadoğu’da işbirliğini anlaşmalarla başlattım. Nihayet Shell’in Türkiye’de TPAO ile birlikte petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerine başlamasını sağlayarak Akdeniz ve Batı Karadeniz’de ilk derin deniz arama faaliyetlerini, Güneydoğu Anadolu’da yine ilk Kaya Petrolü ve Kaya Gazı arama faaliyetlerine başlamasını sağladım. Her üç alanda da arama faaliyetleri çeşitli safhalarda devam ediyor. Benim için bir işi çok iyi yapmış olmam çok birşey ifade etmez, sonuç almam önem taşır.

Nusret Cömert nasıl bir baba, nasıl bir eştir?

İtiraf edeyim çok yoğun çalışmam ve aynı anda birçok işi ve STK faaliyetini aynı anda yapmam, yoğun seyahat etmem neticesinde korkarım iyi bir eş olamadım, o nedenle, eski eşime sonsuz saygım halen devam etmekle birlikte, 9 yılın ardından boşandık. Ama hep iyi bir baba olmaya çalıştım. Otoriter ama aynı zamanda arkadaş gibi olma dengesini korumaya çalıştım. Kızımla gerçekten arkadaş gibiyiz, tatillere gider, gezer, eğlenir, çok keyifli zaman geçiririz birlikte. Yeri gelir fikir alır-verir, dertleşiriz de. Bir süredir önemli kararlarımı da onunla paylaşıp fikirlerini alıyorum ve onun makul ve rasyonel hali beni çok mutlu ediyor.

Ankara’nın en şık giyinen iş adamları arasındasınız. Stil danışmanlığı desteği aldığınız mı ya da eşinizden ya da çevrenizden giyim konusunda tavsiyeler alır mısınız?

Bu teveccühünüz. Hayır, alınmasına karşı olmamakla beraber, stil danışmanlığı desteği hiç almadım. Bu konudaki ilk eğitimimi çocukken, ceketlerimin yan ceplerini açmama, ceplerime elimi veya başka birşey koyup torba görüntüsü vermeme, kravatımı doğru bağlama gibi dersleri ile babamdan; her zaman ütülü, temiz ve uyumlu giyinme gibi dersleri ile de annemden aldım. Zamanla kendi tarzım oturdu. Yıllardır yalnız yaşadığım ve alışverişlerim ile o an giyeceklerimin seçimini kendim yaptığım halde kızımla beraber olabildiğim zamanlarda şu buna uymuş mu diye kizima sormak çok hoşuma gider. Onun da cevabı standart olarak baba, sen zaten çok güzel yakıştırıyorsun, neden bana soruyorsun şeklindedir. Sanırım fikrini sormak, paylaşmak benim için.

Örnek aldığınız bir iş insanı var mı?

Hayır. Otantik veya özgün liderlik kendiniz olmayı gerektirir. Ancak Londra’dan Türkiye’ye tayin olduğum zamanlarda jeopolitik ve bölgesel konularda dostum rahmetli Üzeyir Garih konferanslarda konuşmalar yapar, fikirlerini ve bilgilerini paylaşırdı. Türkiye’ye gelince Sayın Garih’in bu hizmetini ben de paylaştım. Onu kaybettikten sonra bu iş uzunca bir süre bana kaldı. Dünyanın hemen heryerinde konuşmalar yaptım, seminerler verdim.

Genç girişimcilere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Herşeyden önce stratejik düşünmeliler. Yani uzun vadeli hedeflerini, vizyonlarını, kendilerinin ya da içinde yaşadıkları dünyanın, ülkenin ya da ortamın nerede ya da nasıl olacağı konusunda hayallerini oluşturmalı sonra da bu hedeflere ulaşmak için yol haritalarını belirlemeliler. Bu hedefler ulaşılabilir olmakla beraber kendileri tarafından kısıtlanmamış olmalı, kendilerine cam tavan koymamalı, kendilerine güvenmelidirler. Ancak yol haritasını iyi belirlemeli ve bunun gereklerini yerine getirmelidirler. Kısa vadeli çekişmelere girmek isteyecek, onları mindere çekmeye çalışacak ve bundan beslenerek kendine yer edinmeye çalişacak birileri hep olacaktır. Onların kendilerini mindere çekmesine izin vermemeli, ideallerine ve hedeflerine odaklanmalıdırlar. Olaylara balkondan bakabilmelidirler. Liderliğin olmazsa olmaz özelliklerinden duygusal zekanın elementleri olan kendini bilme, kendini düzenleme, motivasyon, empati ve sosyal yeteneklerini geliştirmeye çalişmalıdırlar. Bu ister iş, ister siyaset veya kamu idaresi, isterse sivil toplum liderliği veya sosyal girişimcilik olsun liderliğin her alanında gereklidir. Evrensel değerlere de sıkı sıkıya sahip çıkmalıdırlar.

En son okuduğunuz kitabı öğrenebilir miyiz?

The Outliers: The Story of Success, Malcolm Gladwell (Çizginin Dışındakiler: Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?)

En beğendiğiniz yazar kim?

Roabeth Moss Kanter

En beğendiğiniz şarkıcı kim?

Frank Sinatra

En beğendiğiniz marka ya da tasarımcıyı öğrenebilir miyiz?

Gucci, hem spor hem klasik şıklığı başarıyla yaratabiliyor.

En beğendiğiniz restoran ya da kafeyi öğrenebilir miyiz?

Big Chefs, bir Ankara başarı öyküsüdür.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.