Keyifli Hayatın Dergisi

“Çankayalı’larla el ele omuz omuza yürüyeceğiz”

443 0
   

Çankaya Belediye Başkanlığı’na Ak Parti’den aday olan TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın, Çankaya için hedeflerini ve projelerini anlattı.

25 yıldır Çankaya’ya hizmet gelmediğini söyleyen Aydın, “Hep şikayet etmekten de bıkıp, usandık. Birinin çıkıp artık yeter demesi gerekiyordu. Ben çıktım” dedi.

Ankara’nın başarılı iş adamlarından Barış Aydın, 2014 yerel seçimlerinde Çankaya Belediye Başkanlığı’na aday oldu. Adaylığının ardından dergimize açıklamalarda bulunan Aydın, projelerini anlattı. Çankaya’ya 10 yıllığına talip olduğunu belirten Aydın “Bunun ilk beş yılında, önceliğimiz tabii ki Çankaya’daki belediyecilik hizmetlerindeki sorunları ivedilikle çözmek olacak. Ardından Cumhuriyetin 100. Yılında Çankaya’ya Cumhuriyet Anıtı’nı dikeceğiz” dedi.

Barış Aydın’ı sizden dinleyebilir miyiz?

1975 yılında Ankara’da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Ankara’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimimi Amerika Preston Üniversitesi’nde yaparak İş Yönetimi bölümünden mezun oldum. Genç yaşta gayrimenkul sektörüyle iş hayatına atıldım. 2004 yılında kurduğum ilk firma, Barışkent Yatırım oldu. 2010 yılında BA Grup adıyla ikinci şirketimi kurarak inşaat sektörüne adım attım. Ankara’da toplumun korunmaya muhtaç kesimlerine yönelik pek çok sosyal sorumluluk projesinde aktif rol alarak; eğitimden spora, sanattan modaya pek çok etkinliğe sponsor oldum. Birçok kuruluş, vakıf ve dernekten üstün hizmet ve prestij ödülleri aldım.

Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) bünyesinde aktif görev aldım. 4 Ocak 2011 tarihinden itibaren de TÜGİAD Ankara Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyorum. Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneğinin 2013 yılındaki genel kurulunda başkanlığa seçildim. Ayrıca pek çok sivil toplum kuruluşunda da aktif olarak görev yapıyorum.

Belediye başkanlığı seçimine TÜGİAD Ankara Başkanı olarak girebiliyor musunuz? Önümüzdeki günlerin gidişatını anlatabilir misiniz?

Elbette STK’da yönetimde olmak aday olmaya engel değil. Ben bir süre önce geniş katılımlı düzenlenen bir toplantıda bu yıl düzenlenecek TÜGİAD Ankara Genel Kurulu’nda aday olmayacağımı ilan ettim. Çankaya Belediye başkanı olunca STK’lara desteğim artarak devam edecek.

Liderlik kavramı hakkında ne söylemek istersiniz?

Liderliği, kavram olarak yeniliklere öncülük etmek olarak görüyorum. Liderlik, bir toplumda yapılması gerekeni ortak aklı baz alarak topluca yapabilme becerisidir. Benim liderlik anlayışıma göre gerek halka gerek insan odaklı yeniliklere öncü olmak makam koltuklarında oturarak, masa başında kararlar vermek anlamına gelmiyor. Çankayalılarla el ele omuz omuza yürümek, onlarla ilgili karar alırken her kesimden insanın fikirlerine değer vermek ve ortak paydada buluşmak prensibiyle hareket etmektir. Halktan kopuk bir liderlik anlayışı ne insani değerlerle bağdaşır ne de kalıcı olur. Yıllardır STK’larda yürüttüğüm başkanlık çalışmalarında da hep aynı düsturla hareket ettim. Çankaya’yı da bir STK gibi yönetmek istiyorum. Çankaya’ya değil halkın fikirlerine de liderlik etmeyi öngörüyorum.

TÜGİAD ile ilgili neler söylemek istersiniz? STK’lar için kısa bir yorum alabilirmiyiz?

TÜGİAD, genç iş adamlarınca iş dünyasını temsil etmek üzere kurulmuş bir Sivil Toplum Kuruluşu. TÜGİAD, bir dernek olmanın ötesinde gerçekleştirmiş olduğumuz sosyal sorumluluk projeleriyle de sürekli kendinden söz ettiren bir kuruluş. Atatürk’ün işaret ettiği ilkeler doğrultusunda çağdaş bir uygarlık hedefiyle, ekonomi, eğitim, kadın erkek eşitliğinin sağlanması gibi konularda topluma öncü olma amacıyla hareket ediyor.

Sivil Toplum Kuruluşları hakkında da şunu şöyleyebilirim; birlikten güç doğar ilkesiyle bir araya gelmiş gönüllü insanların mevcut sorunları çözmek ve topluma faydalı projeler üretmek için aynı amaç etrafında güç ve fikir birliği oluşturmasıdır. 12 yıldır STK çatıları altında görev yapıyorum. Bu görevlerde, sadece şikayet ederek mevcut sorunlara çözüm aramak yerine çözümün bir parçası olmak üzere hareket ettik. STK’ları, toplumun vazgeçilmez bir organı olarak görüyorum. Her geçen gün STK’lara olan ihtiyacın artacağına da gönülden inanıyorum.

Çankaya Belediye Başkanlığı’na talipsiniz.Her seçimlerde projeler anlatılır, bazıları uygulanır, bazıları unutulur. Sizin de Çankaya için çılgın bir projeniz var mı?

25 yıldır hizmet alamayan Çankaya’da yapacak çok işimiz var. Unutulacak değil Çankaya’nın kent hafızasına kazınacak projelerimizle bu yola çıktık. Projelerimizi Mart ayının ilk haftasında geniş katılımlı bir toplantı düzenleyerek Çankayalılar ile paylaşacağız. Temel belediyecilik hizmetlerinden mahrum kalmış, kaldırımından otoparkına, çöp sorunundan sokak hayvanlarına kadar ihmal edilmiş bir ilçe söz konusu. Çankaya’ya 10 yıllığına talip oluyorum. Bunun ilk beş yılında, önceliğimiz tabii ki Çankaya’daki belediyecilik hizmetlerindeki sorunları ivedilikle çözmek olacak. Ardından Cumhuriyetin 100. Yılında Çankaya’ya Cumhuriyet Anıtı’nı dikeceğiz. Belediyecilik anlayışımızın temelinde Çankaya’yı, Türkiye‘de Avrupa’da bir marka kent haline getirmek yatıyor.

Çankaya’nın en büyük sorunu sizce nedir ya da en önemli ilk üç sorununu sıralayabilir misiniz?

Belediyecilik anlamındaki temel sorunların dışında Çankaya’da istihdam sorunu göze çarpıyor. Projelerimizle vaad ettiğimiz en önemli hususlardan biri de işsizliğe son vermek. İstihdama yönelik projelerimiz tamamlandı. Çankaya’da, vasıfsız işçiden teknik elemana kadar bir tane bile işsiz vatandaşımız kalmayacak. Çankaya’yı şantiye alanına çevireceğiz, ancak çevreye zarar vermeden, çok değerli Çankayalılar’ı rahatsız etmeden bu dönüşümü gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda, ihaleye çıkartacağımız projelerin inşaatını yapacak olan firmaların şartnamesine de, çalıştıracağı personelin en az yüzde 10’unu bizden temin etme şartını koyacağız. Kaldırım yapmak, otopark sorununu çözmek, sokaklara asfalt dökmek gibi hizmetler zaten belediyenin asli görevi. Bunları yapıp da ben Çankaya’ya hizmet getirdim demek kabul edilebilir bir şey değil. Çankaya’ya katma değer sağlayacak projeleri hayata geçirip, ortaya fark koyan bir anlayışla hareket edeceğiz. Kadınlardan gençlere, yaşlılardan öğrencilere, sokak hayvanlarından yeşillendirme çalışmalarına kadar birçok alanda gerçekleştireceğimiz vizyon projelerimiz Avrupa’ya örnek olacak.

Belediye başkanlığına aday olmaya ne zaman karar verdiniz? Sizi bu yola yönelten etmenler nelerdi?

25 yıldır Çankaya’da hizmet alamıyoruz. Hep şikayet etmekten de bıkıp, usandık. Birinin çıkıp artık yeter demesi gerekirdi. Ben çıktım. İş dünyasının desteği, çok saygı değer Çankayalılar’ın, canların, cananların desteği ile çok kısa süre önce AK Parti’ye üye olarak Çankaya’da kolları sıvadım. Sayın Başbakanımız ve çok değerli partililerin desteği ile Atatürk’ün Çankayası’na belediye başkan adayı oldum. Bu yolda bana gerek ailem, gerek çevrem herkes destek oldu. Çünkü herkes Çankaya’da hizmete susadı ve benim başaracağımı biliyorlar.

Seçimler dolayısıyla oldukça hareketli bir dönem geçiriyoruz. Bulunduğumuz dönem hakkında özetle ne söylemek istersiniz?

Çok hareketli bir dönem geçiriyoruz ancak gitmediğiniz yer sizin değildir. Çankaya’nın en ücra mahallelerine kadar ulaşıp vatandaşlarımızla doğrudan temas kuruyoruz. Adaylığım açıklandıktan sonra mahalle gezilerimizde, halk toplantılarımızda büyük bir teveccüh görüyorum. Yıllardır sadece seçim dönemlerinde hatırlanmış vatandaşlar Barış Aydın’ı görünce en kalbi duygularıyla elimizi sıkıp dertlerini paylaşıyor. O samimiyeti Çankayalılar’ın gözlerinde hissedebiliyorum. Bu çok gurur verici bir şey. Bunun yanı sıra doğru bir yolda olduğumuzu da gösteriyor. Çankayalı’nın bu ilgi ve teveccühü ile 31 Mart tarihi Çankaya için milat olacak. Seçimlere çok kısa bir süre kaldı. Bu sürecin sonunda, ilçemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızla birlikte Çankaya’da mutlu sona ulaşacağız.

Çankaya Belediye Başkanı seçilirseniz öncelikleriniz neler olacak?

Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Çankaya’yı hak ettiği noktaya taşımak temel amacımız. Önceliğimiz tabii ki Çankayalılar’ın huzur ve refahını sağlayacak hizmetler üretmek. Yerli ve yabancı sermayenin Çankaya’ya getirilmesi ve Çankaya’nın yatırımlar için bir çekim merkezi konumuna getirilmesini hedefliyoruz. Önce mevcut sorunları düzeltip, sonra da ulusal ve uluslar arası alanlarda konuşulacak projeler geliştireceğiz. Çankaya’nın tüm mahallelerindeki imar ve altyapı sorunlarını ivedilikle çözeceğiz. Çankaya’nın taşı toprağı altın olacak.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.