Keyifli Hayatın Dergisi

Cemiyet ve iş dünyasının önde gelen isimleriyle Devri Alem-2

SHARE
, / 459 0
Cemiyet ve iş dünyasının önde gelen isimleriyle Devri Alem-2
   

Lerzan Barutoğlu


Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

İtalya’nın birçok şehri, Avusturya, Fas, Lübnan, Portekiz, İsviçre, Maldivler, İngiltere, Macaristan, Yunanistan ve adalar, Almanya.

Gittiğiniz ülkelerde en etkilendiğiniz yerler nereler?

Floransa en aşık olduğum şehir, daha sonra ise Fas-Marekeş geliyor. Bu iki şehirde yaşayabilirim. Birinin tarihi dokusu, diğerinin az gelişmişliği ve egzotik olması çok hoşuma gidiyor. Marakeş Cami-ül Fena meydanı en çok etkilendiğim mekan çünkü masalcılar, büyücüler, falcılar, yılan oynatıcıları, eski surların arasında bizim Kapalıçarşı gibi dükkanlar çok etkilemişti. İtalya’yı da özellikle Floransa’dan etkilenmem, karış karış tarihi dokusunu ezbere bilmem ve belki de bundan dolayı sanki daha önce yaşamış hissini vermesi. Yine Lübnan keza ilk yerleşimin Balbek bölgesi olması çok etkilemişti.

Dünya Turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Herkes aynı karakterde değil. Dolayısı ile tarihe, müzeye veya sergiye meraklı olmayabilir. Benim ilk yaptığım şey, gideceğim ülkenin tarihi yerleşimini ve kimlerin yaşadığını öğrenmek için internet araştırması yapmak oluyor. Detaylı okuyup gidilecek müzeleri sıraya koyuyorum. Eşim de bu arada en iyi restoran ve gece gidilecek mekanları araştırıyor. Kaç gün ise ona göre birbiri ile kombinli kıyafetler ve mutlaka lastik ayakkabı alıyorum. Ancak bu şekilde şehri keşfediyorsunuz. Bence güzel bir seyahat iyi yemek, iyi içki, temiz, konforlu ve merkezde bir otel ile mümkün. Tabii bu arada eğer grup gezisi ise beraber gittiğiniz arkadaşlarınız da çok önemli.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Üç sene evvel Beyrut’a bir çift arkadaşımızla gittik. Popüler mekanı müzikhole rezervasyon yapmak gerekiyor. Biz de resepsiyona devamlı soruyoruz ve yer yok cevabı alıyoruz. Dördüncü akşam ‘bu akşam gidebilirsiniz’ cevabı gelince gittik. Kapıda bir bayan, bir de görevli vardı. Ellerindekinin sonradan isim listesi olduğunu anlıyoruz. Birşey sordular ama anlamadık. ‘Buyrun’ dediler ve koskocaman bir mekana girdik. Önden yer gösteren kızı takip ettik ve gösterdikleri masaya oturduk. Salon acayip kalabalık olmaya başladı. Masalarda envai çeşit deniz mahsulleri. Yan masalarda İngilizce konuşan insanlar, aynı zamanda Arapça konuşan Lübnanlılar. Fakat bi tuhaflık var. Bir yarım saat sonra davul zurnalarla birlikte damat ve gelin geldi. Meğersem kına gecesiymiş. Damadın ve gelinin Beyrut’un önde gelen aileleri olduğunu anlıyoruz. Kaldık öylece. Bizi görmeliydiniz. Pistte sabaha kadar dans ettik. Gelin ve arkdaşları ile fotoğraflar çekindik. Fotoğraflara baktıklarında ‘kim bunlar?’ diyecekler. Para versek bu kadar yerel, dolu dolu bir gece geçiremezdik. İki gün sonra bir dükkanda o dans ettiğimiz kızlardan birine rastladık ve ‘neden gelmediniz düğüne?’ diye sordu ve ‘zaten çoğu insan yorulmuştu, o akşamki enerji yoktu, düğünde o kadar eğlenemedik’ dedi. Enteresan bir gece geçirdik.

Müge Süleymanoğlu

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

İngiltere, Amerika, İtalya, Hindistan, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Gürcistan.

Gittiğiniz ülkelerden en etkilendiğiniz yerler nereler?

Hindistan’da Tac Mahal, Gürcistan’da Botanik Park en çok etkilendiğim yerler.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Dünya turuna çıkacaklara tavsiyem ilk önce az bavul, mümkünse direkt uçuş ve gidilecek yerlerde görülmesi gereken müze, park, müzikalleri önceden internetten araştırmak çok kolaylık sağlar.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Oğlum küçükken Eurodisney gezisi yapmıştık. Orada bilmeden Roller Coaster’a binmiştim. Bu kadar korktuğumu ve bağırdığımı hatırlamıyorum, benim için çok kötü bir deneyimdi.

Neşet Güne

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

Amerika, İtalya, Fransa, Hollanda, Monoca, Almanya, İsviçre, İsveç, İspanya, Belçika, İngiltere, Romanya, Moldova, Bulgaristan, Yugoslavya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Yunanistan, Kıbrıs, Libya, Irak, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Rusya, Ukrayna, Suriye, Meksika.

Gittiğiniz ülkelerden en etkilendiğiniz yerler nereler?

New Orleans’ta “French Quarter”, San Francisco’da “Alcatraz ve Pıer 39″, Memphis’ te “Graceland” Elvis Presley’in evi, San Antonio’da “Alamo Kalesi”, Boston’da “Harvard Üniversitesi”, Chicago’da “47 th Street Blues District”, New York’ta “Soho ve Meatpacking District”, Meksika-Tijuana’daki Tarantino tarzı belalı barların bulunduğu sokak, Roma’ın Aşk Çeşmesi ve her bir yeri, Barselona’nın La Rambla Caddesi, Floransa’nın İğne Oyası Katedralı, Venedik’in “Piazza San Marco’su”, Monaco’nun meşhur “Monte Carlo Casinosu”, Saint Petersburg’un “Hermitage Müzesi”, Moskova’nın “Arbat” Caddesi, Moldova-Kishinev’in “200 km”lik, yerin 50 mt altındaki şarap mahzenleri, Londra’nın “Leicester Squarei müzikalleri, 02 Arena; Royal Albert Hall’i; Notting Hill’i ve her bir şeyi, Berlin’deki “Bergama Müzesi”, Selananik’te Atatürk’ün evi, Viyana’daki “Mozart Müzesi”, Prag’ın meşhur “Astronomik Saat Kulesi”.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Dünya turuna çıkacaklara tavsiyem, gidecekleri ülkelerdeki “festival tarihlerine” göre yolculuklarını planlamaları. Festival zamanlarında inanılmaz eğlenceli ortamlar yakalamanız ve yerel insanların eğlencelerine katılmanız mümkün oluyor. Örneğin; New Orleans’taki “Mardi Gras” festivalinde hayatımın en çılgın günlerini ve gecelerini yaşamıştım, o günden sonra favori şehrim oldu New Orleans.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Londra’da bir pazar sabahı dolaşırken Westminster Abbey kilisenin önünde büyük bir kalabalık görmüştük. Gidip bakalım neler oluyor derken bir anda kendimizi içeride bulmuştuk. Sadece Kraliyet ailesine ve konuklarına özel bir ayin varmış meğerse içeride. Şans bu ya, biz de onlarla birlikte verdikleri kitapçıktaki gospelleri söyleyip, töreni izlemiştik. Girişte muazzam bir güvenlik olmasına rağmen içeriye elimizi kolumuzu sallayarak girdiğimiz için birbirimizi “Ne kadar aristokrat bir havamız varmış” diye kutlamıştık.

Nur Atan Demirağ

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

İspanya, Belçika, İngiltere, Hollanda, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Finlandiya, Fransa, Rusya, Singapur, İtalya, Ukrayna, Tayland, Romanya, Amerika Birleşik Devletleri.

Gittiğiniz ülkelerden en etkilendiğiniz yerler nereler?

Ben en çok Uzak Doğu’da gördüğüm yerlerden etkilendim, Avrupa’da ise beni en çok Floransa ile Como Gölü etkiledi.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Bir ülkeyi ziyaret etmeden önce gerek internetten gerek kitaplardan, gerek oralarda yaşayan, oraları iyi bilen tanıdıklardan önemli bilgiler alıp planlı programlı dolaşmak gerektiğini düşünüyorum. Sadece turistik yerleri görmekle yetinmeyip, bir ülkenin kendine has geleneklerini öğrenip, yemeklerini yiyip, insanlarını tanımaya çalışmak gerekir. Ülkeleri uygun zamanlarda, uygun hava şartlarına denk düşürüp görmek gerekir. Belki gitmişken festivallere katılmak, konserlere gitmek gezilere renk katabilir. Yanlarında çok fazla eşya, kıyafet taşımamalarını tavsiye edebilirim. En önemli tavsiyem ise bol bol fotoğraf çekmeleri, en güzel anları ve anıları ölümsüzleştirebilmeleri olur.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Geçen yaz Tayland’da Yao Noi adasında güneşlenirken birden yanımıza çok büyük bir Komo Ejderi geldi. Hayvan bize bir zarar vermeye çalışmadı sadece birkaç saniye bakıp gitti. Fakat o birkaç saniye hissettiklerimi ve şaşkınlığımı ben hayatım boyunca unutamam. Gerçekten çok korktum.

Önder Bülbüloğlu

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

Dünyanın birçok ülkesine gittim. Sadece Orta Afrika ve Avustralya Kıtası gibi uzak noktalara gitmek fırsat olmadı.

Gittiğiniz ülkelerden en etkilendiğiniz yerler?

Baltık ülkeleri, dünyanın en güzel coğrafyasına sahip ülkeler. Her yer orman, her yer nehir, şelaleler, doğal parklar inanılmaz güzellikteler. Büyük şehirlerin dışındaki her yer eski doğal yapılarını korumuşlar.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Dünya gezmekle bitmeyeceği gibi tura çıkanlara benim kişisel bir tavsiyem yok. İlgi ve meraklarına göre bir rota çizmelerini söyleyebilirim. Sadece gidecekleri ülkeleri önceden biraz araştırmalarının kolaylık sağlayacağnı düşünüyorum.

Yurdışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Ailece Letonya’da Valmiera’da tarihi bir şatoda kaldık. Bir gölün yanında bulunan şatoyu otel haline çevirmişler. Aynı otelde kalan İngiliz bir aile vardı. Bir gün gittiği yerlere ertesi gün biz gidiyorduk. Onlar gezdikleri yerleri anlatıp tavsiye ediyorlardı.
Letonya-Cesis’teki Türk Şehitliği beni etkileyen yerdi. 1877 Rus Harbi’nde ölmüş şehitlerimizin mezarlığını ziyeret etmek beni çok etkiledi. Bütün mezarların üzerinde ay-yıldız simgesi var ve şehitliğin bakımı için Türkiye Letonya’ya para ödüyor. Şehitlik pırıl pırıl, her yer yemyeşil çimen. Orada duygularımı çok yoğun yaşadığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

Sermet Severöz

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

Gitmediğim yerleri sorsanız daha kolay cevap verebilirim. Ne şanslıyım ki dünyanın pek çok ülkesine gittim.

Gittiğiniz ülkelerden en etkilendiğiniz yerler?

Her ülkenin, hatta her şehrin bile mutlaka etkileyici bir tarafını bulmak mümkün. Ben her seferinde Yunan adalarını, New York’u ve de Kapadokya’yı çok etkileyici bulurum.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Dünya turu diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Dünya çok büyük.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

İstanbul’daki yan komşumla Londra’da bir pubta tanışmam oldukça ilginçti.

Yiğit Boysanoğlu

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

Amerika, Tayland, Singapur, Kenya, Tanzanya (Zanzibar), Maldiv Adaları, Sri Lanka, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Avrupa.

Gittiğiniz ülkelerden en etkilendiğiniz yerler?

Kenya ve Singapur en çok etkilendiğim ülkelerdi.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Eğer hareketli bir tatil yapmak isterlerse, Kenya ve Tanzanya turunu tavsiye edebilirm. Bu gezide (Kenya’da) ilk başta safari turuna çıksınlar, daha sonra da oradaki kabileleri gezebilirler. (Masai Mara) Buralardaki vahşi, bakir ve hareketli yerler gördükten sonra da sakinlik ve rahatlamak için Kenya’ya sınır komşusu olan Tanzanya’da Zanzibar Adası’nı tavsiye ediyorum. Hint Okyanusu’nda bir ada, beyaz kum, turkuaz rengi deniz ve tropik meyveleri ile ünlü bir adadır. Afrika’nın en yeşil yerlerinden biridir ve nüfusun çoğunluğunu Müslümanlar oluşturuyor.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Kenya gezisinde balon turuna çıkmıştık, o sırada hayvanlara yaklaşmak için alçalmaya başladık. Fakat biraz fazla alçaldık ve filler kovalamaya başladı, kullanan kişi de çok heycanlandı, zar zor tekrar havalandık, ciddi bir tehlike atlattık ama başıma gelen en ilginç olaydı.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.

PASSWORD RESET

LOG IN