Keyifli Hayatın Dergisi

Cemiyet ve iş dünyasının önde gelen isimleriyle Devri Alem

SHARE
, / 380 0
Cemiyet ve iş dünyasının önde gelen isimleriyle Devri Alem
   

Cemiyet hayatının ve iş dünyasının en çok seyahat eden isimlerinin yurt dışı tatillerini mercek altına aldık.

En ilginç tatillerini ve tatil için tavsiyelerini dinlediğimiz on beş isim, mutlaka görülmesi gerektiğini düşündükleri ülke ve şehirleri ve buralardaki ilginç anılarını bizimle paylaştı.

Gittiğiniz ülkelerde nelere dikkat etmelisiniz, gitmeden önce yanınıza neler almalısınız, gezmeyi düşündüğünüz ülkeye giderken hangi yolu kullanmalısınız, hangi müzeyi, tarihi mekanı, tatil bölgesini gezmelisiniz, hangi eğlence festivaline veya etkinliğe katılmalısınız… Tüm bu soruların cevabı Devr-i Alem haberimizde.

Akya Gençler

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

Gittiğim ülkelerdense dokusu, kültürü, tarihi ve renkleriyle en sık seyahat etmeyi tercih ettiğim ülkelerin başında İtalya, Fransa, İngiltere ve Amerika geliyor.

Gittiğiniz ülkelerden en etkilendiğiniz yerler nerelerdir?

Roma’da Vatikan ve Borgia ailesinin yaşadığı yerleri tekrar tekrar gezmekten bıkmıyorum. Tarihe çok ilgi duyuyorum. Her gittiğim şehrin tarihi dokusunu merak ederim. Milano’da Duomo’nun mimarisi, Paris’te Sacre Coeour ve Notre Dame kiliseleri, Versaille Sarayı, Louvre Müzesi görmekten bıkmadığım yerler arasındadır. Bunun dışında çocuk ruhlu olduğum için Anaheim, Disneyland, Universal Studio gezilerimiz sırasında en az oğlum kadar keyif alıyorum. Londra’ya her gidişim sırasında bir müzikal görmeye çalışıyorum. Bu güne kadar en etkilendiğim hem Paris hem Londra’da iki dilde dinlediğim “La Notre Dame de Paris” müzikali oldu. Aynı zamanda bu müzikal baharda Zorlu Center’da da müzikseverlerle buluşacak ve ben tekrar dinleyeceğim için çok mutluyum.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Tavsiyem; belirledikleri destinasyonda uğrayacakları ülkeler, şehirlerle ilgili bir ön araştırma yapsınlar. Nerede ne yenir, damak zevkine uygun şık restoranlar hangileridir, mutlaka görülmesi gereken yerler var mıdır, ilgileniyorlarsa alışveriş merkezlerinin yerleri, akşam üzeri uğranacak hoş kafeler, gidecekleri şehrin tarihi mekanlarını, ziyaret günlerini ve saatlerini, yapılabilecek kültürel faaliyetler hakkında bilgi sahibi olarak gitmek hem zaman kazandıracaktır hem de seyahatlerini dolu dolu keyifli bir hale getirecektir.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

İçlerinden birini anlatmam gerekirse Paris’te öğrenciyken başıma geleni anlatayım. Babam beni 3-4 ay görmemiş ve çok özlediği için grip olmasına rağmen bir pazar günü sürpriz yapıp gelmişti. O kadar mutlu oldum ki, babamın en sevdiği Çin Restoranı olan DİEP’e gittik. Yol yorgunluğuna babamın soğuk algınlığı da eklenince iştahı kaçtı ve eve dönmek istedi. Dayım da bir kongre için iki günlüğüne Paris’e gelmişti, benim evimde kalıyordu. Sabah erken uçağı vardı. Eve gittik ki kapıyı açamıyoruz, anahtarımızı içeride unutup çıkmışız. Kapıda kaldık, o geceyi otelde de geçiremiyoruz, dayımın eşyaları ve bileti içeride, sabah uçağı var. Pazar akşamı mümkün değil Paris’te çilingir bulamıyoruz. Banlio’den saatler sonra bir çilingir getirttik. Onun da kapıyı açması saatler sürdü. Paris’te binalar çok eski ve tarihi olduğundan çok ağır bir kapıymış. Ben gecenin sonunda babama çok mahçup hissettim. Aylardır Paris’te yalnız başıma yaşamak beni daha olgun, daha sorumluluk sahibi birine dönüştürdü derken ilk gecede yaşadığımız bu olay bütün verdiğim imajı sarstı.

Aynaz Özkaşıkçı

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

Avrupa kıtasındaki ülkeler, Amerika Kıtasındaki ülkeler, Fas, Tayland, Singapur, Maldivler.

Gittiğiniz ülkelerden en etkilendiğiniz yerler nereler?

Maldivler ve Tayland-Phuket adası. Burada bulunan deniz, kum ve güneş beni çok etkiledi. Deniz kenarında büyümüş birisi olarak genelde denizin olduğu her yeri çok severim, fakat bu iki ülkenin güneşi, beyaz kumu ve denizi beni en çok etkileyen yerlerin başında geliyor.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Gidecekleri yerler için zamanlarını iyi belirlemelerini tavsiye edip, yolda hiç vakit kaybetmeden gidecekleri noktaya direkt ulaşmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü yolda geçirilen zaman, gidilen yeri gezmek için kullanılacak zamanı kısıtlıyor.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Fas-Marakeş’te kaldığımız otelden restorana giderken bir marketin önünden geçtik. Önünde üç-beş kişi vardı, yemeğimizi yedikten sonra geri dönerken aynı yerde bu kadar kısa süre içerisinde milyonlarca insanın toplanmış olduğunu görmek beni çok şaşırtmıştı, halbuki her gün olan bir olaymış.

Başıma gelen en ilginç olayın bir diğeri ise Tayland-Bangkok’ta iken Hindu Festivali’ne denk geldim. Bir tapınaktan diğer tapınağa taşınan heykel ve onlarca kilometre yolda insanların bembeyaz kıyafetlerle eğlenerek yürümeleri ilginçti. Yürünen bu yol boyunca binlerce tapınak kurulmuştu ve her tapınaktan insanlar yürüyüşe katılıyordu. Oradaki kokular, çiçekler, çiçeklerden yapılmış heykeller, yemekler hepsi çok ilginç ve güzeldi.

Beliz Büyükhanlı

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

Sayısını hatırlamıyorum ama merak edip görmek istediğim ülkelerin bir kısmına gittim.

Gittiğiniz ülkelerden en etkilendiğiniz yerler nereler?

En çok etkilendiğim yer Kudüs’tür. Üç dinin de buluşma noktası olması nedeni ve pek çok kutsal yerin burada olmasından çok etkilendim.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Bol şans dilerim ve çeşitli tıbbi malzeme, rahat ayakkabılar, fotoğraf makinası, mini Ipad ve rahat bir tavır faydalı olur kanaatindeyim.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Yurt dışında başıma pek çok tuhaf olay gelmesine rağmen ben genellikle gittiğim yerlerin ilginçliklerini hatırlarım ama yine de Mısır’da Tutankamon’un mezar ziyaretini ve Maldivler’de snorkeling yaparken altımdan geçen köpekbalığının karaltısını halen hatırlarım.

Benal Ayna

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

Avrupa’da; Fransa, İtalya, İspanya, İngitere, Almanya, Avusturya, İsviçre’ye gittim. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika, Japonya, Çin ve Alaska (Alaska’da ne işiniz vardı derseniz, inanın gençlik zamanımda sadece polar bear görmek için gitmiştim).

Gittiğiniz ülkelerden en etkilendiğiniz yerler nereler?

Açıkcası bunu iki ülke olarak ayırmak istiyorum. Nedeni İngiltere’nin o tarih ve aristokrat havası beni hep cezbetmiştir ama Amerika’nın rahatlığı ve kolaylığı da ruhuma çok iyi geliyor.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

12 yaşındayken annemle maceracı ruhumuz kabardı ve bir aylığına Uzak Doğu turu yaptık. Tabii benim okulum yüzünden yaz ayına denk geldi ve hava şartları oralarda hem sıcak hem yağışlıydı. O zamanların şartlarıyla bugünkü şartlar aynı olmadığı için biraz zorlandık ama çok keyifle tamamladık. Döndüğümde oranın mistik kültürünü bayağı üzerimde taşıdım. Benim tavsiyem Uzak Doğu’yu görsünler ve yanlarına almaları gereken bence tek şey alerji için ilaç. Bangkok’tan başlamaları daha iyi olur çünkü orada görülecek yerler bir zincir şeklinde, o da zaman alabiliyor.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Hangi birini anlatsam… Geçtiğimiz yaz Laguna Beach’te çoçuklar denizde board yapıyorlardı. Beni bilen bilir, acayip bir köpekbalığı korkum var. Ben de onları seyrediyorum, bir yandan da senaryolar geçiyor kafamdan. Bir baktım Ata’nın board’unun biraz gerisinde bir karaltı var. “Yok canım, hayal” derken tekrar gördüm. Ben bildiğim bütün dillerdeki S.O.S’leri söylerken sahil güvenlik devreye girdi ve alarmlar çalındı. Ata, sahile geldi çok şükür. Board’cular sahile çıktı. Ama benim gördüğüm karaltı su üstüne çıktı ve oraya sürekli gelen deniz aslanı olduğu anlaşıldı. Tabi benim utancımdan bahsetmiyorum lakin bunu da sahil güvenlik ve board’culara ‘tatbikat olarak kabul etmelerini, her zaman benim gibi biri ile karşılaşamayacaklarını’ söyledim. Ata, bir daha onu board yaparken izlememi yasakladı…(Ama dinleyen kim tabi).

Deniz Demiryürek

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

ABD, İngiltere, Fransa, Belçika, Polonya, İspanya, İsveç, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, İtalya, İsviçre, Macaristan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Rusya, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Güney Afrika Cumhuriyeti.

Gittiğiniz ülkelerde en etkilendiğiniz yerler nereler?

En etkilendiğim Güney Afrika Cumhuriyeti seyahatimdi. Mesleğimle ilgili bir uluslararası konferansta davetli konuşmacı olarak bulunuyordum. Mükemmel bir bilimsel programın yanı sıra, eksiksiz bir sosyal program organize edilmişti. Cape Town ağırlıklı bir program olmakla birlikte, Ümit Burnu, Masa Dağı gibi birçok doğal güzelliği bir arada görme fırsatım olmuştu. Günlük yaşam içerisinde sıkça rastladığınız yabani hayvanlar çok etkileyiciydi. Robben Adası’nı ziyaretimde Nelson Mandela’nın esaret altında geçirdiği yılları ve Cumhuriyet rejimi için çabalarını çok daha farklı bir göz ile değerlendirme fırsatım oldu.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Güney Afrika’ya yönelik bir tur için ideal dönem Kasım-Aralık ayları. O bölgede yaz mevsimi başlıyor ve buradaki soğuk kış günlerinden sıcak bir ülkeye ziyaret etmek bile bence yeterli bir seyahat gerekçesi. Gitmeden önce iyi bir araştırma yapmak, gidenlerin tavsiyelerini dinlemek, iyi bir planlama adına önemli bir hazırlık gerek. İlk kez için tur aracılığı ile seyahat çok daha konforlu ve uygun fiyatlı olabilir. Bu sırada programın dışına çıkıp, kendi alternatif planlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Süre olarak da en az bir hafta, tercihen 10-12 gün. Uçulan mesafe uzun olduğu ve görülecek yer fazla olduğu için zamana ihtiyaç oluyor.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Başıma gelen ilginç şeylerden birkaç tanesi Güney Afrika seyahatim sırasında gördüğümüz balina ve Ümit Burnu ziyaretimiz sırasında grubun içindeki arkadaşlarımızdan bir tanesinin elindeki sandeviçi alıp kaçan ve sonrasında kendisine ziyafet çeken Chakma Babun cinsi maymunun davranışıydı. Bir başka değişik olay ise, Moskova seyahatimiz sırasında bulunduğumuz mekana gelen ve Dünya turnesi için Rusya’da bulunan Shakira ve Black Eyed Peas grubu ile yan yana masalara denk gelmemiz, tanışmamız ve birlikte vakit geçirmemiz benim için çok farklı bir tecrübeydi.

Fatma Semiz

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

New York, Los Angeles, Miamı, San Fransico, Hawai, Roma, Milano, Floransa, Londra, Paris, Fas, Cezayir, Libya, Hindistan, Nepal, Dubai, Katar, Ürdün, Lübnan, Bahreyn, Irak, Çin, Almanya, İsviçre, Cenevre, Mısır, İsrail, İran, Prag, Suudi Arabistan, Maldivler. Sayamadıklarım da çok…

Gittiğiniz ülkelerde en etkilendiğiniz yerler nereler?

Londra’daki “Hyde Park”ta bulunan konuşma kürsüsü. Yaklaşık 140 yıldır ülkede ifade özgürlüğü ile demokrasinin geleneksel simgesidir. Demokrasinin simgesi olan bu kürsü, her görüşün serbestçe dile getirildiği (speakers corner) politikadan dine, sanattan teknolojiye kadar her konuda fikirlerini ortaya koyma imkanı veren bir kürsüdür. Mekke’de “Kabe”, Kudüs’de’ “Mescidi Aksa”, Mısır’da’ “Luxor Şehri”, İran’da ‘Petropolis’ tarihi şehri, Ürdün’de Dünya’nın Yedi Harikası’ndan “Petra”, Çin ‘de “Terracota Askerleri”, Hindistan’da Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri “Tac Mahal”.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Seyahatlerime karar vermeden önce ülkelerle ilgili detaylı bir araştırma yapıyorum. Her ülkenin yaşam koşulları farklı olduğu için ön araştırma yapmak ve hazırlıklı gitmek gerekiyor. Avrupa ve Amerika kıtalarına doğru gidildiğinde şartlar kolaylaşıyor fakat, Uzak Doğu ve Orta Doğu ülkelerine daha tedbirli gitmelerini tavsiye ederim. Özellikle bu bölgelere grup halinde gitmelerini tavsiye ederim.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

2006’da Bahreyn’de Formula 1 yarışını Paddock’tan izleme şansım oldu. Bu özel organizasyonda dünyanın en büyük starı Michael Jackson ve Ürdün Kraliçesi Reina ile tanışma fırsatım oldu.

Feza Sayer

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

Farklı yerler görmeyi, değişik kültürleri keşfetmeyi çok seviyorum. Mümkün olduğu kadar bir turist gibi değil de içlerinden biri gibi gezebilmeye çaba gösteriyorum. Bugüne kadar pek çok ülkeyi gezme fırsatı buldum. Avrupa ülkeleri, Singapur, Tayland, Amerika, Kanada, Meksika’yı gittiğim bazı yerler arasında sayabilirim.

Gittiğiniz ülkelerden en etkilendiğiniz yerler nereler?

En etkilendiğim ve keyif aldığım seyahatlerimden biri bundan birkaç yıl evvel gittiğim Finlandiya idi. Karda Husky’lerin çektiği kızaklarla yapılan orman gezisi, buz otelde konaklama ve buz kıran gemisi Sampo ile yolculuk oldukça renkliydi. Tayland da yine beni etkileyen yerler arasında. Orada Uzak Doğu’nun gizemi insanı adeta içine çekiyor ve her seferinde yeni şeyler keşfediyorum diyebilirim.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Gerçek anlamda bir dünya turu organize etmek kolay bir iş değil. Oldukça kapsamlı ve detaylı planlama gerektiren bir konu. Zamanlama, bütçe, konaklama, ulaşım detayları ve ne tür bir gezi yapılacağına karar vermek çok önemli. Tabii bir de kimle veya kimlerle bu yola baş koyacağınız. Seyahatin karayolu ile mi, trenle mi, deniz yoluyla mı, bisikletle mi (macerayı maksimumda yaşamak isteyen ve bisikletle yola koyulan bir çılgın arkadaşım var mesela) yapılacağından tutun da nerede, hangi mekanların görüleceğine kadar öncesinde titiz bir çalışma ve etüd gerektiriyor. Kimileri ruhani amaçlı bu seyahatlere çıkarken, kimileri de sadece Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş özel yerleri görmek için koyuluyor yola. Ben şahsen ileride içimdeki ses artık gidebilirsin dediğinde (doğru zamanı yakalayabilme umudu ile) tekne ile dünya turuna çıkabilmeyi çok arzu ediyorum. Kısmet…

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Başıma gelen ilginç olaylardan biri üniversite yıllarımda bir Roma seyahatinde hiç tanımadığım genç bir adamın Pantheon’da birdenbire kendini yere atıp evlilik teklif etmesiydi. Bir de üstüne herkes meraklı bakışlarla etrafımızda toplanınca çok utanmıştım doğrusu.

Hülya Topçuoğlu

Yurt dışında nereleri ziyaret ettiniz?

Fransa, Almanya, Belçika, Londra, Hollanda, İrlanda, İsviçre, Monako, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İsveç, İtalya, Vatikan, Kıbrıs, Yunan Adaları, Simi, Sudan, Mısır, Tunus, Dubai, Suudi Arabistan, Suriye, Amerika (Detroit, San Francisco, Las Vegas, Los Angeles, Newyork, Washington), Çin (Pekin, Shenyang, Guangzhou, Zhengzhou, Şhanghay ) gittiğim yerlerden bazıları…

Gittiğiniz ülkelerde en etkilendiğiniz yerler nereler?

Pekin’den beş uçak değiştirerek geldiğimiz Shenzhen’de ülkenin tek camiisinde Cuma namazını kılıp, orada bulunan müslümanlarla dua etmemizdi. Burada çok az da olsa Müslüman yaşamakta. Halkın çoğu ateist. O anki duygularımı ifade edemem..

Kızıldeniz kıyısındaki Hurgha, daha çok dalış için tercih edilen bir tatil kenti. Sıcacık, rengarenk, tropik balıkların ve mercanların olduğu bu tatil beldesine geldiğimde cennete geldim sandım. Denizaltı turu ve Scuba Diving inanılmaz maceralıydı. Ayrıca burada bedevi kampını görmeden dönülmemeli.

Şhanghay’da saniyede 10 kat çıkan asansörle 267. kata ulaştığımızda her yerinin camlarla kaplı olan Revolving Restaurant’ta yemek yememizdi. Korkudan ve heyecandan ne yediğimi anlatamam. Gerçekten etkilenilecek bir yer. Tabii yükseklik korkusu olanlar denemesinler.

Mısır piramitlerinden Keops bilindiği gibi ilk inşa edilen olmasına rağmen Dünya’nın Yedi Harikası arasında. Günümüzde ayakta duran tek yapıdır. Buradan etkilendiğimi ifade etmeden geçemeyeceğim. Aslında gezip gördüğümüz her yerin bizlere kattığı birçok değerler olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden şu an aklıma gelenlerin birkaç tanesi bunlar.

Dünya turuna çıkacaklara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Öncelikle gidilecek kişilerin uyumuna dikkat! Pasaport, para ve telefon hep dikkat edilecek unsurlar. Daha sonra seyahat sigortası çok önemli. Gidilen yerlerin yerel kültürlerine, inançlarına saygı duyulmalı. Yerel yemeklerini tadarak, turistik rotalar dışında, patikalarına da sapmalarını ve yerel insanların arasına karışmalarını ve onlarla sohbet etmelerini tavsiye ediyorum. Farklı bakış açılarıyla inanılmaz deneyimler kazanacaklardır. Festivallere ve yerel eğlencelere muhakkak katılsınlar. Konforlu olmasını önemsemesinler, tahammül sınırlarınızı geniş tutmayı öğrensinler. Pazarlık yapmayı ihmal etmesinler. Bol bol fotoğraf ve video çeksinler çünkü bunlar çok güzel birer anı olacaktır. Seyahat etmeyi kim sevmez ki? Sadece bazılarımız bunun önemini kavrayamamış durumda. Her şey bir yana öğrenmenin en güzel yolu hatalar yapmak ve onlardan ders çıkarmaktır. Hata yapmaktan korkmayalım ve keşfedelim.

Yurt dışında başınıza gelen en ilginç olay nedir?

Amerika’da kuzenimle Özgürlük Anıtı’na gitmek için yola koyulduk. Metroda yolumuzu kaybettik. Saatlerce bir o taraf, bir bu taraf cebelleşirken, derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. Bizim sinirler epeyce bozuldu. Artık ağlama noktasına geldik, bizi seyreden bir Türk vatandaşı sanki bizi dinlememiş gibi yanındakiyle Türkçe konuşmaya başladı ve bize yardımcı olmayı seçmemişti. Çok garip gelmişti, neden böyle davrandığını sorduğumuzda cevabı, ‘mecbur muyum?’ olmuştu. İlginçti…

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.

PASSWORD RESET

LOG IN