Keyifli Hayatın Dergisi

Centilmenlerin şıklığına Levon Kordonciyan imzası

418 0
   

Bu, bir ailenin cumhuriyetin ilanıyla başlayan ve günümüze uzanan başarı hikayesi… Dört kuşaktır smokin ve frak diken Kordonciyan ailesi, büyük dedeleri Levon Kordonciyan’ın mesleğini, bugün aynı adı taşıyan torunu ile devam ettiriyor. Atatürk başta olmak üzere yıllar boyunca devlet adamları ve bürokratların şıklığına imza atan ailenin dördüncü kuşak temsilcisi Levon Kordonciyan’la MODA okurları için bir araya geldik. Büyük dedesinin mesleğini titizlik ve özenle sürdüren Kordonciyan, mesleğinin inceliklerini, hayallerini ve yeni sezonda erkek modasını anlattı.

Röportaj: Aysun Kaba

Levon Kordonciyan’ı tanıyabilir miyiz?
1920’lerde yaygınlaşmaya başlayan smokin ve frak, Türkiye’de cumhuriyetin ilanı ile birlikte sahneye çıktı. Kordonciyan ailesinin hikâyesi de tam o günlerde başlıyor. Cumhuriyetin kurulmasıyla Atatürk’ün eğitim için Fransa’ya gönderdiği altı kişiden biri de büyük dedem Levon Kordonciyan’dı. O zamanlar çıraklık ve kalfalığın olduğu terzi piyasasında eğitim almış biri olmak, hem de eğitimini Fransa’da alması Levon Kordonciyan’ı bir anda bir adım öne çıkartmaya yetmişti. Beş yıl Fransa’da terzilik üzerine eğitim görüp, staj yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü ve oğlu ikinci kuşak Leons Kordonciyan’la birlikte o zamanın tekstil kalbinin attığı ve tekstil okulu sayılan Sultanhamamı Havuzlu Han’ında şık takım elbise ve smokinler dikmeye başladı. Atatürk başta olmak üzere, o günlerin bürokrat ve devlet adamlarının smokin ve fraklarını dikti. Daha sonra da Anadolu’da takım elbise dikmek isteyen tüm terzilere eğitim verdi. Ben de ailenin dördüncü kuşak temsilcisi olarak dedemden ve babamdan öğrendiğim aile mesleğini severek devam ettiriyorum.

Kumaşlar nefes alıyor
Smokin ve frak denilince akıllara hemen siz geliyorsunuz, bunun sırrı nedir?
Biz, centilmen beyefendilere bu kıyafetlerin nerede ve ne zaman giyinileceğini anlatıyoruz. Centilmen beyefendilere smokin, frak, bonjur ve redingotun eğitimini veriyoruz. Bu nedenle de beyefendiler, kendilerinden emin bir şekilde bu kıyafetleri üzerinde taşıyabiliyorlar ve karşılarındaki insana konuşma hakkı verdirmiyorlar.
Hazırladığımız smokinler, nefes alıp veren kumaşlardır. Kumaşlarımızı, dünya üzerinde formülü sadece bizde olan, kendi hazırlamış olduğumuz özel şampuanlarla altı ay özel havuzlarımızda bekletiyoruz. Bu kumaşlar işlenip, smokin, frak, redingot ve bonjur olarak hazırlandıktan sonra, kapalı ortamlarda sigara ve yağ kokusunu içine çekiyor. Dış havayla teneffüs ettiği anda da tüm kokuları dışa veriyor. Özel şampuanlarımızla yıkanan bu salon kıyafetleri, fotoğraflarda ön plana çıkıyor.

Kış damatları cıvıl cıvıl olacak
Kış sezonunda erkeklerde neler moda?

2015–2016 yılının damatları, düğün törenlerinin çok şık olmasını arzuluyor. Bir düğünün şıklığı, gelen davetlilerle ölçülür. Bu nedenle de düğüne gelen davetli beyefendilerin smokinlerle katılmasını istiyorlar. Damatlar, düğüne gelen davetlilere ev sahibi olduklarını hissettirmek için de frak giyiyor. Smokin bir dünya klasiğidir. Smokinin şal, kırlangıç, monopeto gibi farklı yaka modelleri vardır. 2015–2016 kış damatlarına cıvıl cıvıl, rengârenk smokin ve fraklar hazırladık. Pantolonu siyah, ceketi pembe, yeşil, kırmızı, mavi, bordo, lacivert renklerde smokin ve fraklar hazırladık. 2015–2016 yılının kış düğünlerinde damat adaylarında, siyah şal yaka smokin ceketi ve şeritli siyah pantolon en çok tercih edilen modellerden. Smokin ve frak pantolonlarının yanı mutlaka şeritli olmalıdır. Smokin giyen bir centilmen, mutlaka papyon ve beline de saten kuşak takmalıdır. Frakta ise beyaz papyon, beyaz yelek ve beyaz kuşak takılmalıdır. Frak giyen centilmenin elinde mutlaka beyaz eldiven olmalıdır. Bu tür salon kıyafetleri, canlılıklarını korudukları için mutlaka yakaya canlı, açmamış bir gonca çiçek takılmalıdır. Smokin, frak, redingot, bonjur… Bu kıyafetler birer salon kıyafetidir. Bu kıyafetleri üzerlerinde taşımak isteyen beyefendiler, öncelikle bilinçli ve eğitimli kişiler tarafından giydirilmelidir.

Bonjour, redingot, jaketatay, frak… Bu şık kıyafetleri bize nasıl tanımlarsınız?
Bonjour; sabah saat 8.30 ile 10.30 arası giyilen bir kıyafettir. Frakın kuyruksuz olanıdır. Bu saatler arası giyildiği zaman, pantolonu beyaz olmalıdır. Saat 11.00 ila 12.00 arası giyildiği zaman ise pantolon çizgili olmalıdır. Kişi, kural olarak bu saatlerde bu şekil giymemişse davete kabul edilmez. Redingot; ceketi diz altı giydirilen, pantolonu siyah ve gümüş çizgili, ata yaka gömlek, siyah, krem, beyaz kravat bağlanan dış mekân kıyafetidir. Jaketatay; halka sesleniş esnasında sunumu yapan beyefendinin çizgili gümüş renkte pantolon, gümüş renk yelek ile fularla ve silindir şapka ile kullandığı bir kıyafettir. Dinleyicinin ise siyah pantolon, siyah yelek, siyah fular ile gelmesi gerekir. Frak; davette ev sahibinin veya sahiplerinin giydiği bir kıyafettir. Gelen davetliler önce smokinle geceye katılır, eğer bir vals gösterisi var ise smokinlerini değiştirerek fraklarını giyerler. Yeleğin, papyonun, kuşağın ve eldivenin beyaz olması şarttır. Bir bayanı dansa kaldırırken eldiveni eline takılı olması gerekir ve dans sonunda bayanın elinden öperek eldiveni elinden çıkartır.

Yeni projelerinizi öğrenebilir miyiz?
En büyük hayalim bir erkek terzisinin kadın olmasıydı. Bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Bundan dolayı beşinci kuşak kızım Nora’yı en iyi şekilde yetiştirmek ve işimizin başına geçirmek istiyorum. Ayrıca Cumhuriyet Terzihanesi Müzesi’ni kurmak istiyorum.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.