Keyifli Hayatın Dergisi

Ceren Ulusoy

858 0
Ceren Ulusoy
   

Genç annelerle röportaj serimizde bu sayıki konuğumuz Başkent cemiyetinin sevilen isimlerinden Ceren Ulusoy… “Kızımla birlikte tam bir aile olduk” diyen Ulusoy, kızına olan aşkını “kalbimi ikiye ayıran tek insan” sözleriyle anlatıyor.

“Ben Ceren Değil, Anneyim Artık…”

Ulusoy Elektrik Yönetim Kurulu Üyesi Enis Ulusoy’un zarif eşi Ceren Hanım, minik kızı Alara ile Moda objektiflerinin karşısına geçerek birbirinden güzel ve şık fotoğraf karelerine imza attı. Kızının gözlerine büyük bir aşkla bakan Ceren Hanım, gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajda anneliğin getirdiği sorumlulukları, kızı Alara’yı ve beraberinde değişen hayatını anlattı.

Röportaj: Çiğdem KOYUNCU /// Fotoğraflar: Emre KARACA

Hayatınızı bebeğinizden önce ve sonra olarak bölelim. Neler değişti, neler eklendi?

Evliliğimizin birinci yılında sevgili kızıma hamile olduğumu öğrendik. Gerçekten bu tarifsiz bir duygu. Artık tam anlamıyla bir aileydik. Bebek yokken eşimle flört dönemi yaşıyormuşuz. Ben, Ceren değil, anneyim artık. Bunun yerini ne doldurabilir ki? Kesinlikle hiçbir şey. Eşimle, kızımızın olmadığı dönemlere bakıyoruz da, büyük bir boşluğumuz, eksiğimiz varmış meğer. O koca boşluk, Alara sayesinde doldu. Eşime duyduğum aşk bir yana, insanın evladına duyduğu aşk bir başka. Hiçbir şey onun yerine geçemez. Şu an geçmiş yıllara, üzüldüğüm konulara bakıyorum ve hepsinin ne kadar da boş olduğunu görüyorum. Benim için artık esas olan ailem. Çocuk sevgisi, anne olmak, aileyi ayakta tutmak, o kadar kutsal, o kadar sabır ve özveri isteyen meziyetler ki, hiçbir mutluluk bunlara sahip olmanın yerine geçemez, hiçbir üzüntü de ailenden birinin başına herhangi bir şey gelecek kadar üzücü olamaz. Kızım bizi tam bir aile yapmakla beraber, bana da o kadar çok şey kattı ki; en başta koruma içgüdüm, sorumluluğum iki kat arttı. Uykusuz geçen yorgun geceler bir tarafa, ben kendimi eskiye nazaran çok daha güçlü hissediyorum. Çünkü kızımı dünyaya getirdim ve ona bakabiliyorum. Son olarak şunu söylemek istiyorum; anne olduktan sonra, annemin değerini, nasihatlerinin ne kadar önemli olduğunu ve canım annemin hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimi anladım.

Kucağınıza ilk aldığınızda neler hissettiniz?


Evet, beklenen an gelmişti artık. 08.08.2011 sabah 08.00’de beni doğuma aldılar. Sedye ile ameliyathaneye götürürlerken heyecandan titremeye başladım. Daha önce ameliyathane ortamını görmüştüm ama bu sefer çok başkaydı. Canımdan canımı alacaklardı, ya ona birşey olursa diye çok telaşlanmıştım. Annelik işte, daha kucağına gelmeden sana kendini hissettiriyor. Ameliyat başladı ve yarım saat sonra kızımın ilk sesini, ağlama sesini duydum. Hemen sardılar ve bana kızımı öpmemi söylediler. İnanılmazdı, şu an bile bunları söylerken gözlerim doluyor. O an cidden dünya durdu, sadece ben ve meleğim vardı. Allah’a binlerce kere şükrettim. İnanılmaz bir kokusu vardı, sanki daha önce hiç nefes almadım. Onun o mis kokusuyla nefes almaya başladım. Yumuşacık bir teni vardı. Eller, o ana kadar gördüğüm en küçük ellerdi.

Kızınızla vaktiniz nasıl geçiyor?

Kızım büyüyor, şu an bir buçuk yaşını doldurdu. Haliyle sosyal yaşamımızdaki birçok programımıza dahil oldu. Ailecek yaptığımız her aktiviteyi anlıyor ve çok mutlu oluyor. En sevdiği şey salıncakta sallanmak ve birlikte katıldığımız oyun grupları. Onun dışında her gün belli saatlerde evde ya da dışarıda birlikte oynadığımız oyunlarımız var. Aslında kızımla günler o kadar hızlı geçiyor ki; onun beslenmesi, uyku saati, oyun saati inanın zamanın nasıl geçtiğini bile anlayamıyorum.

Babasıyla ilişkisi nasıl?

Çok değerli baba kız ilişkileri, çok iyi anlaşıyorlar. İsmini de babası koydu kızımın. Birbirlerine duydukları aşk ve sonsuz güven inanılmaz. Alara’nın o cilveleri ve sempatisi babayı kendine bağlıyor. Yakın zamana kadar babasını ‘dede’ diye çağırıyordu, neyse ki baba demeyi ögrendi. Eşimin her işten eve geldiğinde ona baba diye seslenip, kapıda karşılaması eşim için tarifsiz bir duygu, yorucu bir günün stresi o anda bitiyor. Enis, Alara’yla iletişimi çok dengeli bir şekilde ele almış durumda, kızımızla konuşurken karşısında bir buçuk yaşında minicik kızı değil de, sanki genç bir kız varmış gibi konuşuyor, büyük bir özveriyle anlatıyor.

Anne adaylarına neler söylemek istersiniz?

Anne adaylarına hamilelik dönemlerini huzurlu, stresten uzak ortamlarda geçirmelerini tavsiye ederim. Bu dönemki annenin ruh hali, bebeğe de yansıyor. Bunun dışında gerçekten çok kutsal bir görevi yerine getiriyorlar. Bu dönem bir kadının manevi açıdan yaşayabileceği en güzel dokuz ay. Bu ayların her anının tadını çıkarsınlar, bol bol kendilerine zaman ayırsınlar. Buradan tek bir günde değil, her günümüzde bizimle olan, bize hep destek olan, bizim için yegane olan, bütün annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum.

Hamileliğiniz nasıl geçti?

Ben çok rahat bir hamilelik dönemi geçirdim, hem bebeğimin hem benim herhangi bir sağlık problemi yoktu. Bu da haliyle işimi kolaylaştırdı. Bu dönemde kendi sağlığıma çok önem gösterdim. Ben ne kadar sağlıklı olursam, bebeğim de o kadar iyi gelişecekti. Beslenme alışkanlığımı hamilelikle birlikte daha düzenli ve sağlıklı hale getirdim. Hamileliğim boyunca sporu hiç ihmal etmedim. 11 kiloyla da hamileliğimi sonlandırdım ve 3.60 kg ile de Alara’m dünyaya geldi.

Anne olmak zor mu?

Kızım hayatımda aşık olduğum ikinci insan. Kalbimi ikiye ayıran tek insan. Onu o kadar çok seviyorum ki, beni uykusuz da bıraksa, yemeğini yemese de, dediklerimi dinlemese de hiç usanmadan, sıkılmadan, yakınmadan o doğruyu öğrenene kadar sabırla uğraşıyorum. Annelik fedakar olmakmış, karşılıksız hiçbir çıkar olmadan ona sahip çıkmak, bebeğin için mücadele etmekmiş. Çocuk yetiştirmek öyle emek isteyen bir meziyet ki, iğneyle kuyu kazıyorsunuz. Tabi ki zorlanıyorum ama sonucunda kızımın mutlu olduğunu görmek, emeklerimin karşılığını almak tarifsiz bir duygu. Hiçbir başarı kolay elde edilmiyor. Yorulmadan, çaba göstermeden, emek vermeden asla olmuyor.

Eşiniz hamilelik sürecinizde destek oldu mu?

Eş desteği, bir kadının yaşaması gereken bir şey bence. Hamilelik dönemi biz bayanlar biraz daha duygusal olup, daha fazla ilgi görmek istiyoruz. Enis tam destek hep yanımdaydı, beni hep motive etti. Birçok bebek alışverişlerimizi birlikte yaptık. En güzeli ise beni doğumda yalnız bırakmadı. Doğum gerçekleştikten sonra hemşireler kızımzı alıp odaya götürdüler. Ben hala ameliyathanedeydim, operasyon devam ediyordu ve eşim odaya, kızımızın yanına gitmek yerine, ameliyat sonuna kadar yanımda kaldı. Doktorumuz Enis’i tebrik etmişti.

Kadın olmanın yanına bir de anneliğin sorumluluğu eklendi. Bununla ilgili neler söylersiniz?

Doğanın kanunu bu, yuvayı dişi kuş kurar, bu sorumluluk içgüdüsel bir durum ve eminim ki ben bunun asla altından kalkamam diyen bir kadın bile üstesinden gelir.

Çocuğunuzla aranızdaki diyalog nasıl?

Kızıma sürekli yaptığım şeyleri anlatırım, sorular sorarım. Şu an çok iyi konuşamıyor ama kendince cevaplamaya çalışıyor, beni dinliyor. Birbirimize çok bağlıyız, ben de kızımı mutlu etmek için zamanımın büyük çoğunluğunu ona ayırıyorum.

   

İlgili Haberler