Keyifli Hayatın Dergisi

CERRAHİ İŞLEM OLMADAN GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜNÜN TEDAVİSİ ARTIK MÜMKÜN

1.17K 0
   

Ameliyatsız göz kapağı estetiği; özellikle ameliyat olmak istemeyen, anesteziden korkan, göz kapağında sarkıklığı yeni başlamış olan ya da uzun yıllardır var olup da az önceki nedenlerden dolayı çekinceleri olan kişiler için estetik ve kozmetik açıdan iyi sonuçlar veren yeni nesil dermokozmetik uygulama olarak tarif ediliyor. Konuyla ilgili olarak Özel BilEst Polikliniği’nin doktoru Uzm. Dr. Zilha Elma ile sizler için bir sohbet gerçekleştirdik.


Göz kapağı ile ilgili ne gibi sorunlar yaşanıyor? Nasıl çözümler sunuyorsunuz?

Kadın veya erkek fark etmiyor birçok kişinin sorunu göz kapağı düşüklüğüdür. Bu genç yaşlarda da olabiliyor, artık kabul edilmeli ki 40’lı yaşlar genç yaş grubu sayılıyor. Zamanla cilt elastikiyetini kaybediyor, göz kapağında bu daha belirgin olabiliyor ve gözün üzerinde bir fazlalık, bir katlanma artışı şeklinde görülüyor. Estetik olarak önce kişiyi, görüntü olarak rahatsız ediyor, kadınlarda makyaj yapacak, far sürecek alan azalıyor, makyaj düzgün durmuyor. Daha önemli olarak nitelendirebileceğimiz durum ise gözünüzü rahat açamayacak hale gelmek ve görüş alanınızın daralması olabiliyor. Bu durum tabi biraz daha orta ve ileri yaşlarda görülüyor. Her şeyde olduğu gibi göz kapağı yapısı da genetik özellik taşıyor. Ailede bu sorun varsa sizde de görülme oranı yüksek demektir ve ister estetik olarak ister sağlık açısından zamanında önlem alınabilir.

UZMAN DR. ZiLHA ELMA

Sanırım önlem almak demek sorun belirginleşmeden çözmek demek. Bunun için öneriniz nedir?
Önlem olarak göz çevresi için genç yaşlardan itibaren yapılabilecek şeyler var. Onarıcı kremleri, mezoterapi, dermaterapi gibi uygulamaları kişinin cilt yapısına uygun olarak ihtiyacı doğrultusunda öneriyoruz. Göz çevresi denince mimik çizgileri de belirginleştiyse botoksu es geçemeyiz, öncelik onundur ama göz kapağı ister yapısal ister elastikiyet kaybına bağlı olsun katlantı düşüklüğü belirginleşmeye başladıysa botoksun artık yapabileceği bir şey yoktur. Son zamanlara kadar tek yöntem cerrahi operasyondu. Şimdi cerrahisiz uygulamalar üzerine yapılan çalışmalar çok arttı, çünkü kişilerin tercihleri de bu yönde artmaya başladı. Biliyoruz ki çoğunluk doğal ve riski minimum uygulamalar istiyor. Kendimi de bu gruba dahil ediyorum. Önlem olarak sorun hissedilmeye başladığında acısız, rahat bir uygulama olan ameliyatsız göz kapağı estetiğini öneririm.

Nasıl bir yöntem? Teknolojisinden bahseder misiniz?
Plazma teknolojisi olarak adlandırılıyor, Dr. Giorgio Fippi’nin geliştirdiği, uzun yıllardır üzerinde çalıştığı bir teknoloji. Plazma enerjisi, havada bulunan gazları kullanarak etkili oluyor ve cildin en üst tabakasında sublimasyon gerçekleştiriyor, yani üst katmanı buharlaştırıyor. Katı doku sıvı hale gelmeden buhar haline geçiyor, böylece çevre dokuya zara vermeden sadece dokunduğu alan veya lezyonu etkiliyor. Cilt fazlalığı olan alan doku özelliğini yitirmeden küçülüyor.

Kimlere uygulanabiliyor, göz kapağı haricinde kullanıldığı başka alanlar var mı?
Üst göz kapağı, hatta alt göz kapağı gevşekliği ve kırışıklıklarından rahatsız olan ama bir türlü de ameliyat olmaktan çekinen kişilerde, ayrıca dudak üstünde “smoker line” denilen derin çizgileri olan, kulak önünde katlantı şeklindeki kırışıklıkları olanlarda, boyun sarkması ve kırışıklıklarda, akne skarı, stria gibi lezyonlarda bu yöntem tercih ediliyor.

Bu tedaviden kimler faydalanamıyor?

Aslında tedavi ihtiyacı olan herkes için uygundur, fakat işlem yapılacak bölgede aktif yara veya enfeksiyonu olanlar ile gebelerde uygulamıyoruz. Önemli bir husus da uygulama planladığımız hastalarımızdan, uygulamadan bir hafta öncesi kan sulandırıcı ilaçlar, ağrı kesiciler ve fazla alkol kullanımının olmamasını istiyoruz

Uygulama sonrası hastaları ne bekliyor? Uygulanması gereken prosedürler var mı?
Tabi ki. Her ne kadar cerrahi bir uygulama olmasa da sonuçta medikal ve hassas bir tedavi. Tedavi sonrası da özen gösterilmesi gerekiyor. Bunu hastalarıma zaten anlatıyorum, bu bilinçte olan kişilere uygulamayı öneriyorum. Uygulamanın ertesi günü tedavi edilen alan çevresinde ödem görülür bu normaldir. Kişiye göre 1 veya 3 gün sürebilir. Bu alanı bir gün boyunca suyla yıkamıyoruz, bant veya flasterle kapatmıyoruz. Küçük noktacıklar şeklinde oluşan kabukları ellemiyoruz, kendiliğinden bir hafta-10 gün arasında bu kabuklar düşüyor. Alana göz damlası ilaç sürülmeli ve kuruduktan sonra güneş veya yapay ışıklardan bölgeyi korumak için kalın bir likit fondöten bloğu uygulanmalıdır (Bilgisayarlar, uva ışık veya ev ışıkğı dahil).

Yan etkileri var mı?
Yan etki değil ama kişiyi birkaç gün süren ödem ve bir hafta kadar süren minik kabuklanmalar rahatsız edebilir. Bu da tolere edilemeyecek kadar değildir. Sadece her şeyde olduğu gibi hijyenik kurallara uyulmazsa enfeksiyon gelişebilir.

İşlem ağrılı mıdır?
Uygulama öncesi lokal anestezik kremler çoğunlukla yeterli oluyor. Çok az yerde anlık bir acı hissi olabilir ama biz kadınlar için rahatsız edici bir boyutta değil. Çok hassas kişilerde lokal anestezi yapılabilir.

Tedavi ne kadar sürede tamamlanıyor?
Yarım saat kadar anestezik kremle bekleme sonrası uygulanacak bölgenin büyüklüğüne göre 10 ile 30 dakika arası değişiyor.

Bu şekildeki ameliyatsız göz kapağı estetiğinin kalıcılık süresi ne kadardır?
Kişisel faktörlere de bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte 4-8 yıl kadar etkinliği devam ediyor, belki daha fazla bile sürebilir. Cerrahi olanla yaklaşık aynı süreler diyebiliriz. Kişinin yaşı, uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, sigara alkol kullanımı, kullandığı ilaçlar, güneşte geçirdiği zaman, az su içmesi, mutsuzluk gibi yaşam kalitesini etkileyen her şey bu süreyi etkiler.

Kendiniz için düşünebileceğiniz bir yöntem mi?
Kesinlikle, zaten kendime uygulatamayacağım hiçbir uygulamayı hastalarıma önermem.
Ben de bu röportajımız yayınladığı zaman bu uygulamayı kendime yaptırmış olacağım çünkü cerrahiyi en son düşüneceğim seçenek olarak görüyorum. Yeni yılın hepimize sağlık barış mutluluk ve güzellikler getirmesini diliyorum.
Teşekkür ederiz.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.