Keyifli Hayatın Dergisi

Daha önce yayınlanmamış fotoğraflarla MODA Dergi ‘kadına şiddete hayır’ sergisi

527 0
   

MODA Dergi olarak kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için gerçekleştirdiğimiz sergimizin tüm fotoğrafları ve CerModern’de gerçekleşen davetimizin tüm detayları bu haberde.

Akya Gençeler

Kadına yönelik şiddetin ne yazıkki çevremizde bile oldukça yaygın olan ciddi bir insan hakkı ihlali olduğunu düşünüyorum. Bence şiddet uygulayan erkekler, özgüven eksikliği ve yetersizlik duygusuyla hareket ediyor. Bunun yanında erkeği de eğiten “anne” sıfatıyla, kadın bir topluma yön veren en önemli faktör. Bu yüzden şiddeti önlemek için erkekleri eğitmek ve topluma kazandırmak, bunun yanında da kadını ekonomik açıdan güçlü, kendine güvenen ve tek başına var olan bireyler haline getirmek için gereken koşulların sağlanması gerekiyor.

Aynaz Özkaşıkçı

Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada maalesef, kadınlar, çocuklar, köpekler ve zayıf olanlar, yalnız kalıyor ve böyle durumlara maruz kalıyorlar. Toplum olarak daha duygulu, daha destekleyici davranmamız, çok daha fazla yardım etmemiz gerekiyor. İnşallah bu proje insanlara, bu hayatların gerçek olduğunu ve gerçekten kadınların ne kadar büyük bir çıkmazın içerisinde bulunduklarını gösterir ve daha fazla onlara yardım kaynağı çıkar. Tek isteğim budur. Elbette sadece kurtarmak ve korumakla bitmiyor bu iş. Kadınların yeni bir hayata başlayabilmelerinin sağlanması da gerekiyor. Meslek sahibi olmaları için mesleki yönlerde bir yardımda bulunmamız ve bunun bir daha olmaması için devletin de bu işe biraz daha fazla girmesi lazım. Bu şiddetli davranışların gerçekten büyük ve caydırıcı cezaları olması gerek. Kadınlar hayati tehlike yaşıyorlar. Bu işi yapan insanlardan sadece kadınları değil, toplumu da korumamız gerek. Bunu evde karısına yapan sokaktaki insana kim bilir ne yapar?

Benal Ayna

Dünyanın neresinde olursanız olun eğer kadınsanız ve güçsüzseniz her zaman şiddete uğramaya, ezilmeye ve yok sayılmaya mahkum edilirsiniz. Kadına şiddet acizlik, vicdansızlık ve sevgisizliktir. Bunu her şekilde, her zaman ve her fırsatta dile getirmeli ve göstermeliyiz. Bilinçli ve sağlıklı bir toplum yetiştirmeliyiz. Biz kadınların çok değerli ve özel olduğumuzu düşünüyorum ve tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Beyza Özcan

Gelişmiş ve gelişmemiş tüm ülkelerde pek çok kadına fiziksel ve psikolojik şiddet uygulanıyor ve birçok kadın aynı günde şiddetin çeşitli şekillerine maruz kalıyor. Sebepleri her ne olursa olsun eşinden, erkek arkadaşından ya da aile bireylerinden kötü muamele gören, fiziksel ve duygusal şiddetin kurbanı olan milyonlarca kadın var. Bizler onların az bile olsa sesi olalım istiyorum. Susmak, ödülü olmasın şiddetin. Ve diyorum ki; Kadına şiddete hayır!

Carolina Tankal

İlk önce Moda Dergi’ye kadın haklarına göstermiş olduğu ilgiye hem ülkemizde hem de dünyadaki şiddete maruz kalmış kadınlar adına teşekkür ederim. Maalesef dünyada her yıl artarak devam eden kadın hakları ihlali, artık insan hakları ihlali boyutunu almış durumda. İki kız annesi olarak kızlarımı eğitimli, donanımlı ve ayakları üzerinde durabilecek, vicdanlı ve bağımsız bireyler olarak yetiştirmek istiyorum. Toplumumuza şunu iyi anlatmak mecburiyetindeyiz ki; her şiddete maruz kalan kadın, bir erkeğin annesi veya kızı. Umarım bu sosyal çalışmanız insanların toplumda kadınlara karşı şiddeti normal gören algıyı değiştirmekte faydalı olur.

Gökçen Erdoğan

Genel yaklaşıma baktığımızda kadınlara empoze edilen; sokakta hanımefendi, mutfakta aşçı, yatakta cinsel partner üzerine kurgulanmış bir yaşam. Kadınlar, başarılı erkeğin arkasında durur, ailesi için saçını süpürge eder. Fedakarlık, ilgi, şefkat hep kadından beklenen şeyler. Kadın, hep güçlü olmak zorundadır. Haksızlığa uğrasa bile. Çocuk yaşta alınıp satılan kız çocuklarımız, toplumun gözü önünde bir eşya gibi tekmelenip bıçaklanıp öldürülen analarımız, tecavüz edildiği için kefensiz gömülen kızlarımız ve daha niceleri ülkemizin acı gerçekleri. Kadına yönelik fiziksel ve cinsel şiddet, Türkiye’nin doğusunda da batısında da aynı oranda yaşanan kapanmaz bir yara. Mağdur kadınlar, fiziksel şiddetin ardından bir de tecavüze uğruyor. Üstelik kadının şiddet görmesine gebe olması da engel değil. Bir kadın doğum uzmanı olarak dünyaya getirdiğim canların tüm sorumluluğunu fikrimde hissediyorum. İlk çocukluğumuz, genç kızlığımız, kadınlığımız, analığımız, sevgililiğimiz, aşkımız, sevgimiz, sevişmelerimiz, esaretimiz, fikrimiz ve zikrimiz, bize ait, bize dair ne varsa hepsi için sonsuzluk diliyorum… ‘Ne kutlu şey kadın olmak!’

Hande Fırat

Öldüreceksiniz, çok sevmeyin bizi.
Öldüreceksiniz, kıskanmayın bizi.
Öldüreceksiniz, girmeyin hayatlarımıza.
Girecek kadar cesaretiniz var ise, efendice gidebilecek, ya da sizden gidildiğinde sükûnetle kabul edecek kadar yüreğiniz olsun.Unutmayın ilişkilerde ceza kesilmez. Ağır da gelse yaşananlar karşılığı küfür, dayak, öldürmek olmaz. Bu ne kin, bu ne öfke, bu nasıl insanlık? Bilek gücüyle mi erkek olunuyor? Namusun bekçisi “erkek”tir diye gökyüzünde mi yazıyor? “Ya benimsin ya toprağın” mı bakış açınız? Bunun bir hastalık olduğunun farkında mısınız?
Sizi de bir kadının doğurduğunu, büyüttüğünü hatırlıyor musunuz?
Bir insanın yıllarca aynı yatakta yattığı, her şeyini paylaştığı insandan korkmasının, kaçmasının, ondan korunmak zorunda kalmasının aslında ne büyük bir trajedi olduğunun farkında mısınız?
Devletin karınızı, eski karınızı ya da sevgilinizi size karşı korumak zorunda kalması ya da korumaya çalışması, ne acı anlayabiliyor musunuz ?

Hüma Sade

Dünya Kadınlar Günü, yüzyıldan bu yana kutlanıyor ama ne yazık ki aradan geçen bu zamana rağmen, kadınlar sorunlarına çözüm bulabilmiş değiller. Sorunlar, biçim değiştiriyor, çeşitleniyor ve artarak devam ediyor ve 8 Mart’lar tüm dünya kadınları için ”toplu ağlama seansları” olmaktan öteye gidemiyor. Özellikle ülkemizde her geçen gün kadına yönelik şiddet haberleri çoğalıyor. Dolaysıyla 8 Mart kutlama değil isyan günü haline gelmiş bulunuyor. Unutmayalım ki şiddet uygulanan kadınlar birilerimizin kardeşi, akrabası veya eşi! Bu şiddetin bir an evvel son bulması dileğiyle… Kutlu olsun!

Lerzan Barutoğlu Mete

Bu yıl özellikle ülkemizde kadına uygulanan şiddet haberleri fazlaca duyuldu ve fazla canımızı sıktı. Yeterli cezaların uygulanmadığı haberlere yansıyan ve şiddet gördüğü için ölen kadınlardan belli oluyor. Bir insan kendinden zayıf olan birine neden şiddet uygular ki? Bunun günümüzde galiba en büyük nedeni eğitimsizlik ile beraber işsizlik ve refah seviyesinin düşük olması geliyor. İyice bunalan insanların psikolojileri de bu doğrultuda değişmeye başlıyor ve daha sinirli bir yapıya bürünüyorlar. Bu da şiddeti doğuruyor. Her şeyden bunalan erkek en zayıf halka olarak gördüğü eşine veya kız arkadaşına şiddet uygulamaya başlıyor. Yapılan bir araştırmaya göre çalışan bayanların çok daha az şiddet gördüğü ortaya çıkmış. Bu yüzden kadınların okuma oranının arttırılması gerekiyor. Böylece pek çok şey hemen değişmese de yavaş yavaş değişmeye başlayacak. Bu yönde yapılan “haydi kızlar okula” kampanyası da bu yönde atılan adımların galiba en etkilisi. Atatürk’ün de çok sevdiği Tevfik Fikret’in dizeleri sanırım olayı açıklıyor; “Kadın hakir olursa elbet alçalır beşer.”

Nazan Başman

Kadına şiddet, günümüzün en ciddi sorunlarından biridir. Toplumu yakından ilgilendiren çok önemsenecek bir durum olup, okullarda başlayan bir eğitimle bilinçlendirilmelidir. Ayrıca kadınlarımızın toplumda kendine yer edinmesi şiddetin önüne geçmede önemli bir başlangıçtır. Erkeği doğuran kadının erkekten şiddet görmesi inanılmaz ve dehşet verici diyebilirim. Ödülü bu mudur?

Rasa Özçelik

Kadına şiddet dünyanın tüm ülkelerinde karşılanan bir olaydır. Kadınların yaşı, sosyal yaşamı, dini hiç fark etmiyor ne yazık ki. Yıllardır kadınlar sokaklara çıkarak kendi haklarını savunmaya çalışıyorlar ve başarılı oluyorlar. Kadınlara karşı şiddete tüm ülkelerde son!

Sezen Gülseren

Kadına yönelik şiddet, tüm dünya ülkelerinin ortak sorunu. İstatistiklere bakıldığında ülkemizde kadına yönelik şiddet olayları her geçen yıl artarak devam ediyor. Şiddet, taciz, tecavüz ve öldürülmelerin yanı sıra biz kadınlar değişik biçimlerde şiddete uğruyoruz. Kadınlar eğitimden yoksun bırakılıyor, ekonomik özgürlükleri kısıtlanıyor ya da iş hayatında bin bir haksızlık ve ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Bütün bunlar kadınların kendilerine olan güvenlerini ve saygılarını yok ediyor. Günümüzde kadına yönelik şiddet etnik ve toplumsal sorunlarla iç içe girmiş şekilde büyüyor. Toplumun her kesiminde kadın şiddete maruz kalıyor. Bu konuda yapılabilecek şeylerin başında kanatimce sığınma evlerinin artırılması ve şiddet karşıtı kampanyalar başlatılması geliyor. Devlete bu konuda çok fazla sorumluluk düşüyor, toplumda bu konuda farkındalık yaratılması çok önemli.

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz projemizin fotoğrafları CerModern’de sergilendi. Nazan Başman, Aynaz Özkaşıkçı, Hande Fırat, Lerzan Barutoğlu, Beyza Özcan, Sezen Gülseren, Hüma Sade gibi isimlerin objektif karşısına geçtiği sergiye, projede yer alan isimlerin yanı sıra çok sayıda seçkin isim katıldı. Katılımcıların, özel makyajlarla şiddet gören kadınları canlandırdığı fotoğraflar, büyük beğeni topladı.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.