Keyifli Hayatın Dergisi

Diz ağrılarınızın sebebi kilolarınız olabilir

406 0
Diz ağrılarınızın sebebi kilolarınız olabilir
   

Çağımızın sorunu obezite her geçen gün daha çok insanı etkiler hale geldi. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre Amerika Birleşik Devletlerinde her 100 kişiden 31’i obez iken Türkiye’de ise her 100 kişiden 13’ü obezite sorunu yaşamaktadır.

Obezite sadece bir görüntü ve hareket güçlüğü sorunu değil, pek çok yandaş hastalığın eşlik ettiği bir sağlık sorunudur. Bu sorunlardan bazıları diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon, reflü özofajit, diz ve bel ağrılarıdır. Bu yandaş rahatsızlıklara ilaveten göz ardı edilen gerçek ise obezite sorunu yaşayanların yaklaşık % 80’ini ilgilendiren, hayatlarını alt üst eden sosyal uyum sorunu ve depresyondur.

IBRAHIM SAKCAK (2)

Kendini iyi hissetmeme, olaylara negatif bakma, aşırı uyku, dikkat eksikliği gibi belirtileri olan depresyon, obez kişileri toplumdan uzaklaştırmakta, iş gücü kaybı, moral motivasyon eksikliği gibi sonuçlara neden olmaktadır. Bu sağlık problemlerinin tamamından kurtulmak için öncelikle diyetisyen takibi, spor, akupunktur ve ilaç tedavileri gibi yöntemlere başvurmak uygun olur. Ancak bu yöntemlerle özellikle morbid obez dediğimiz ileri düzeyde obez bireylerde kalıcı olarak kilo verme oranı % 3 olabilmektedir. Böyle durumlarda obezite cerrahisi % 100’e yakın oranlarda ideal kiloya kadar kilo kaybı sağlamakta çok etkili ve başarılı uygulamalardır.
Obezite cerrahisi uygulanan ve öncesinde anti depresan kullanan bireylerde yaptığımız araştırmada kilo verdikten sonra öz güven artışı, sosyal başarıda artış ve depresyondan kalıcı olarak kurtuldukları ortaya çıktı. Bu kişiler aslında bir taşla iki kuş vurmuş oldular. Hem kilolarından kurtuldular, hem de depresyondan.
Benzer durum diz ağrıları şeklinde kendini ortaya koyan gonartroz ya da halk arasındaki adıyla dizlerde kireçlenme durumu olan ve diz protezi gerektiren hastaların obezite cerrahisi ile kilo verdiklerinde hem aşırı kilolar gitmekte, hem de protez ihtiyaçlarının kalmadığı da bir gerçektir.
Günümüzde çok daha düşük riskle kapalı yöntemlerle yapılan bu ameliyatlardan sonra hasta aynı gün ayağa kalkıp yürümekte ve ertesi gün beslenmeye geçmektedir. Bir hafta sonra iş hayatına dönebilen hastalar özellikle ilk ay 15 kilo kadar kilo kaybı yaşamaktadırlar. İşte bu dönemde en belirgin olarak depresyon sorununda gerileme net olarak görülmektedir. Öyle hastalarımız olmaktadır ki avuç dolusu ilaç kullanır halde hastaneye yatıp ameliyat olup giderken ilaçlarını hastanede bırakıp gidebilmektedirler.
Bu ameliyatın hazırlık süreci çok uzun değildir. Sadece iki saat gibi bir sürede tüm testler yapılabilmekte, anestezi uzmanı tarafından muayene edilerek anestezi hazırlığı yapılmaktadır. Ek rahatsızlıkları olan hastalarımızı, ilgili branş doktorlarına bu süre içinde muayene ettirerek gerekli tedbirleri alıp ona göre hazırlıklarımızı yapmaktayız.

Doç.Dr.İbrahim Sakçak Obezite ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı
www.ibrahimsakcak.com

T: 0 312 286 4464
F/ibrahimsakcak
T/ibrahimsakcak
I/ibrahimsakcak

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.