Keyifli Hayatın Dergisi

DOĞAL TAŞLARI, TASARIM HARİKASINA DÖNÜŞTÜRÜYOR

665 0
   

Doğal taşlara olan ilgisiyle kendisine ve eşine yaptığı çalışmalarla bu alandaki yaratıcılığının farkına varan Bülent Koç, bugün yediden yetmişe ülkenin dört bir yanındaki insanlara kişiye özel olarak tasarladığı doğal taş aksesuarlarla adından söz ettiriyor. Doğal taşların şık görünümleri kadar uğur getirdiğine ve çeşitli şifaları olduğunu da inanıldığını ifade eden Bülent Koç, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde de çiftlere özel tasarımlarla partnerinizin gönlünü fethedebileceğinizi söylüyor.

Hizmet sektöründe çalışırken kendi yeteneğinin farkına vararak cemiyet hayatından çok sayıda ünlü ismin, siyasetçilerin ve sanatçıların da beğeniyle kullandığı doğal taşlardan tesbih, bileklik ve kolyenin tasarımcısı olan Bülent Koç, çalışmalarını MODA okurlarına anlattı.

Doğal taşları dize getiren Bülent Koç’u kendi yorumlarıyla tanıyabilir miyiz?
Kırşehirde doğdum, Ankara’da büyüdüm. Evliyim, gezmeyi, farklı yerleri keşfetmeyi, tarihi, sanatı, müziği seven, yaratıcılık ile ilgili herşeye ilgi gösteren, hayatı sindirerek yaşamaya çalışan, gördüklerinden esinlenen yapıya sahibim. Dünya modasını yakından takip eden biri olduğum için arkadaşlarım ve tanıdıklarım görüşlerime önem verir. Dolayısıyla giyimlerinden imajlarına dostlarımın noteri sayılan creative özelliği yüksek biriyim. Uzun yıllardan bu yana hizmet sektörününün içinde yer aldığım için İstanbul ve Ankara’da her kesimden insanın tanıdığı biriyim. En az doğal taşlar kadar doğal bir yapım var.

Doğal taşlara olan merakınız nasıl başladı? Bu merakınızı tasarıma dönüştürmeye nasıl karar verdiniz?
Doğal taşların enerjisine inanan biri olduğum için daha dünyada “moda akımı” haline gelmeden önce eşime, kendime bu tarz bileklikler yapıyordum. Beğenerek kullanıyorduk. Kadınlarda daha normal karşılanan bu aksesuarlar erkeklerde garipsenirken bir yandan da sevilmeye başladı. Şimdi ise neredeyse tüm erkeklerde bu tür aksesuarları görmek mümkün. Taşların yararları tıbben de kabul görmüş bir olgudur. Ayrıca Peygamber efendimiz (S.A.V)’in de akik taşına olan ilgisi bilinmektedir. Doğal taşları kendi tasarımlarıma dönüştürme hikayem de şık durduklarını fark etmemle başladı. Mesela; bir saatin yanında hematit taşından yapılmış bileklik gerçekten çok şık ve çarpıcı bir görüntü oluşturuyor. Tasarımlarım zamanla ardı arkası kesilmeyen taleplere dönüştü.

Ne tür ürünler tasarlıyorsunuz? Ağırlıklı olarak hangi ürün ve taşlar rağbet görüyor?
Genel olarak erkek-kadın doğal taş bileklikler, yine erkek-kadın tespihler ve kolyeler yapıyorum. Tasarımlarımın çoğu kişiye özel çalışmalardan oluşuyor. En çok beğenilen ve talep gören parçalar bileklikler oluyor. En fazla beğenilen doğal taşlar da lava taşı, ay taşı, mat oniks taşı, hematit ve akik oluyor. Bunların yanında jasper, ametist,h avlit, firuze, pembe kuvars taşlarıda zamanla çok beğenilenler arasına girmeyi başardı.

Doğal taşların şıklığı kadar, yararları da biliniyor. Bu durum özellikle tercih sebebi mi, yoksa gelen taleplerde öncelik gösterişten yana mı oluyor?
Doğal taşların şıklığı kadar yararları olduğunu şöyle bir anımla anlatmak isterim; bir opera sanatçısına doğal taşlardan bir kombinasyon yapmıştım. O kişi bana taşların kendisine çok iyi geldiğini hissettiğini ve konser sırasında özellikle sesine iyi geldiğini söylemişti. Öncelikli olarak şık duruşu ve moda trendi haline gelişi nedeniyle talep gören doğal taşlardan oluşan tasarımlarımın sayısız yararı da olabiliyor. Kimisi bu durumun farkında kimisi değil. Şıklığı zaten tartışılmaz. Takım elbiseden smokine, jeanden eşofmana her tür kıyafetle kullanılabilir.

Tüm dünyada ve Türkiye’de moda akımı haline gelen doğal taş tasarımlar konusunda sizin diğerlerinden farkınız nedir?Tasarımlarımı tercih eden bir çok isimden aldığım geridönüşümlere baktığımda yaptığım tespih ve bilekliklerin şans getirdiğini söyleyenler var. Buna bende inanmaya başladım. Bunun dışına benim diğerlerinden farkım, kişiye özel tasarımlar yapıyor olmam. Özellikle sevgililerin, çiftlerin birlikte kullanabilecekleri ya da kendilerine özel koleksiyonlar hazırlamam en beğenilen çalışmalarımdandır. Fabrikasyon çalışmalar zaten hiçbir zaman benim stilimi yansıtmamıştır. Ben çalışmalarıma kişinin burcunu, karakteristik özelliklerini, yaşam tarzını düşünerek yön veriyorum. Ortaya çıkan tasarımlar kimi zaman moda alanında birçok tabuyu da yıktı. Örneğin erkek kırmızı bileklik takmaz ya da kadınlar tespih kullanmaz kurallarını yıkıp sayısız kadına tespih, sayısız erkeğe de kırmızı bileklik yaptım. Renklerle çok iyi oynadığımı düşünüyorum. Öğrenmeye açık olduğum için herşeyden esinlenebiliyorum. Kişiye özel tasarımlarda kişinin adını taşa yazabiliyor, sevgilisinin isminin baş harfini taşların yanına ekleyebiliyorum.

Instagram hesabınızda çok sayıda takipçiniz var, çalışmalarınız nasıl bu kadar yaygın hale geldi?
Instagram’ı son zamanlarda çok sık kullanır oldum. Çünkü bu sosyal hesap sayesinde dünyanın birçok yerinden takipçilerim var. Bunun sebebi takipçilerimi sıkmadan paylaşımlarda bulunuyor olmam diye düşünüyorum. Bir tasarımımı paylaştıktan sonra ogün içerisinde InstaDK’den onlarca sipariş alıyorum.

Doğal taş tesbih ve bileklik tasarımlarınıza ilgi gösteren ünlü isimler olduğu biliniyor. Bu isimleri ve hangi çalışmaları tercih ettiklerini bizimle paylaşır mısınız?
Neredeyse tüm süper lig takım sporcuları başta olmak üzere tüm sporcularda, bazı sanatçılarda, cemiyet hayatından birçok isimde, birçok milletvekilinde ve iş adamlarında benim yapmış olduğum doğal taş tasarımları görmeniz mümkündür. Diyarbakır’dan Edirne’ye, Moskova’dan Londra’ya kadar birçok yerden sipariş aldım. Ankara’da da benim tasarımımı taşımayan kişi sayısı çok azdır. Genel talep taş bilekliklerden ve tespihlerden yana oluyor. Yaz aylarında halhal isteyen takipçilerim de var.

Kaç yıldır bu işle meşgulsünüz, bugüne kadar kaç tasarım oluşturdunuz?
Doğal taşlarla uzun zamandır iç içeyim. Aksesuar olarak 5-6 senedir yapıyorum. Sayısını net olarak hatırlamıyorum ama binlerce adet ürettiğim olmuştur.

14 Şubat Sevgililer Günü’ne sayılı günler kaldı. Sevdiklerini mutlu etmek isteyenlerin bu özel günde özellikle tercih edebilecekleri doğal bir taş veya hazırladığınız tasarım var mı? Tavsiyelerinizi öğrenebilir miyiz?
“bul.end” adlı instagram hesabımda çalışmalarımı takip edenler bilir; çiftlere özel yapmış olduğum tasarımlar 14 Şubat Sevgililer Günü’nde partnerinize hediye edebileceğiniz güzel bir hediye olabilir.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.