Keyifli Hayatın Dergisi

Doğru Diş Hekimi Nasıl Seçilir?

593 0
Doğru Diş Hekimi Nasıl Seçilir?
   

Herkesin belli dönemlerde diş hekimine ihtiyacı vardır. Hiç şikayetiniz olmasa bile yılda en az iki kez genel ağız temizliği ve check-up amaçlı diş hekimine gitmeniz önerilmektedir. Size en uygun olan diş hekimini seçmek biraz araştırma gereken önemli bir karardır. Eğer adres değiştirdiyseniz ya da yeni bir diş hekimine ihtiyacınız varsa, seçiminiz için nereden başlayacağınız kafa karıştırıcı bir dönemdir.

Gereksinimlerinize ve kişiliğinize uygun bir diş hekimi ile ilgili araştırmaya zaman ayırmaya değer; çünkü idealinde diş hekiminizle uzun soluklu bir ilişkiniz olacaktır. Diş hekiminizle kendinizi rahat ve güvenli hissetmeniz önemlidir. Eğer o maskenin, eldivenlerin ve aletlerin arkasındaki kişiye güvenirseniz bu deneyimde kendinizi çok daha huzurlu hisseder ve korkularınızı geride bırakırsınız. Çoğu insan için iyi bir diş hekimi bulmanın en kolay yolu, arkadaş ve çevredeki tanıdıklara danışmaktır. Bir diğer seçenek de diğer uzmanların tavsiyelerine kulak vermektir. Günümüzde internet ortamı da ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizi belli adreslere yönlendirmektedir. Evrensel olarak reklamla doktor seçimi güvenilir bir yol değildir, çünkü hekimlerin en iyi reklamı; yaptıkları tedavilerdeki memnuniyettir. Bu sebeple tavsiyelere kulak vermek geçerli bir yöntem olmakla beraber herkesin iletişim kurabilme ve karşılıklı güven duyma frekansları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Peki, bu gereksinimlere cevap verebilecek en doğru adresi bulmakta size hangi kriterler yardımcı olabilir?
Eğer başka bir adrese taşınıyorsanız, hali hazırda sizi takip eden diş hekiminize yeni adresinizde size yardımcı olabilecek bir referans sorabilirsiniz. Kısaca diş hekiminiz ulaşım açısından size uygun mu?
Seçiminizi yapmadan önce ilk sırada hekiminizin deneyim, tecrübe ve eğitim bilgilerini inceleyebilirsiniz. Eğer özel bir çalışma yapılmasını istiyorsanız, aday hekiminizin konuyla ilgili gerekli donanıma sahip olup olmadığına ve kendisine ait internet sayfasında ilgilendiğiniz konuya özel çalışmaları olup olmadığına bakabilirsiniz.
Eğer özellikle estetik ya da implant tedavisi istiyorsanız, o zaman hekiminizi bu alanlarda araştırarak seçmelisiniz. Çocuğunuz için çok iyi olan bir hekim sizin bu isteklerinizi karşılamak konusunda yeterli deneyime sahip olmayabilir.

Ağız ve diş sağlığı kliniklerinde personel ile yakından ilişkide olursunuz; bu sebeple diş hekiminiz kadar klinikte çalışan asistanların da ağız ve diş sağlığı konusunda eğitimli kişiler olup olmadığı da çok önemlidir. Konusunda deneyimli bir ekip çalışmasıyla istediğiniz memnuniyete sahip olabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus kliniğin çalışma saatleri ve randevuların sizinle uygun bir zaman dilimine denk gelip gelemeyeceğidir. Hekiminizin sizin zamanlamanız ile çatışmayacak, esnek çalışma saatlerine sahip olduğundan emin olmalısınız. Acil durum randevularının nasıl ayarlandığı hakkında bilgi almalısınız
Ağız ve diş sağlığı kliniklerinde hijyen oldukça önemlidir. Diş hekiminizi seçerken ortamın temizliğine, bekleme odası ile muayene odalarının ayrı olmasına ve hasta mahremiyetine önem verilip verilmediğine dikkat edin.

Alacağınız bir tanışma randevusu size çalışanları tanıma, kliniği inceleme ve diş hekimi ile bire bir görüşme olanağı sunar. Röntgen ve tetkikler bu randevunuzun bir parçası olabilir. Ancak tedaviye devam etmeyecek olsanız bile bu röntgen ve muayene sonuçlarınızı alarak bir başka hekimi seçebilirsiniz.
İlk görüşmede size uygulanacak tedavi alternatifleri ve bu tedavilerin bütçenize uygun olup olmadığı hakkında detaylı bir fikre sahip olmalısınız.

Bu tür bir ön araştırma sonrası size en uygun diş hekimi ile ilişki kurmak kendi sağlığınız konusunda aktif bir katılımcı olabilmek adına bir fırsattır. Sağlıklı dişlere sahip olmak size hem iş hem de özel hayatınızda olumlu bir izlenim yaratmada yardımcı olacaktır. Diş sağlığınızı korumak için rutin diş hekimi ziyaretlerini ihmal etmeyin.

[email protected]

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.