Keyifli Hayatın Dergisi

Dünya Markalarına Üretim Yapan Tasarımcı Gizem İçöz

585 0
Dünya Markalarına Üretim Yapan Tasarımcı  Gizem İçöz
   

Gizem İçöz modanın içinde doğan bir isim. Aile mesleği tekstili yurt dışında aldığı eğitimler ve edindiği tecrübelerle ileriye taşımayı vizyon edinen İçöz’le tekstil sektörü, moda ve stile dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Küçük yaşlarda kendini tekstil sektörünün içinde bulanan, bu alanda aldığı eğitimler ve iş oraklığı yaptığı ünlü modacılar ve markalardan edindiği tecrübelerle sektörü farklı bir bakış açısı getiren Gizem İçöz, işini aşkla yapan bir isim.

Gizem İçöz’ü sizden dinleyebilir miyiz?
1981 İstanbul doğumluyum. Notre Dame de Sion Fransız Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite eğitimimi Fransa’da Universite de Nice Sophia Antipolis’te tamamladım. Daha sonra Londra’da London Collegue of Fashion’da Brand Management okudum. Türkiye’ye döner dönmez dünyaca ünlü markalara üretim yapan aile şirketimizde çalışmaya başladım.

GİZEM İÇÖZ


Moda yolculuğuna nasıl başladınız?

Aslında ben modanın içinde doğdum ve büyüdüm. Aile işimiz tekstil olduğundan küçük yaşlardan itibaren kumaş toplarının içindeydim ve kumaşları keser, kendime elbiseler dikerdim. Eğitim hayatımı tamamladıktan sonrada aile şirketinde çalışmaya başladım ve en alttan en üste tüm bölümlerde çalışıp bugüne geldim. Yani kısaca söylemek gerekirse bu meslekte alaylıyım. İşin mutfağında büyüdüm. Yıllardır Acne, Balenciaga, Escada, Dior vb tüm haute couture markalara üretim yapmış biri olarak kumaştan dikime, kalıptan baskıya her türlü teknik donanıma sahibim.Zaten aynı zamanda çoğumuzun bildiği bazı dünya markalarına da üretimlerini yapmanın yanı sıra tasarımsal anlamda destek vermekteyim. Maalesef şu an ülkemizde ailesinden ya da eşinden finansal desteği olan herkes sözde “tasarımcı” kimliğiyle kendini lanse ediyor ama bu iş bu kadar kolay değildir, emek ister, el becerisi, vizyon ve tecrübe ister. Günümüz teknolojisi hızla ilerliyor ve bu hızda gelişen tekniklere hakim olup onları hayata geçirmek gerekir.

GİZEM İÇÖZ

Tasarımlarınızın bir hikayesi var mı?
Herkesin hayatta bir hikayesi olduğu gibi benim de tasarımlarımın bir hikayesi var. Zaten bir koleksiyon bu hikayenin sonunda kendi bütünlüğüyle doğar. Tasarımcının sezon trendlerini kendi ruhsal bütünlüğüyle harmanlayıp seçtiği kumaşlarla ortaya çıkarmasıyla oluşur. Benim de tasarımlarımda öncelik kumaştan başlar. Bir kumaşa aşık olurum, onu ruhumla bütünleştirir, o kumaşa dokunduğumda hayal ettiğim tasarımı ortaya çıkartırım. Zaten her şeyin başı aşktır, aşık olmadan beslenemem ve yaratamam. Benim koleksiyonlarımda ilham kaynağım hayalimdeki kadınlardır. İkizler burcu bir kadın olarak kendi içimde de birkaç kadın barındırırım ve hepsinin çıkacağı ortamlar farklıdır. Hayal dünyam çok geniş olduğundan bu kadınlar koleksiyonuma yansır.Temelinde özgün, öz güvenli, cesur , üreten Türk kadınının kendini yansıtma şekli vardır. Tasarımlarımda da bu kadınların hikayeleri vardır.

Stil sahibi olmanın kodları var mı?
Stil sahibi olmanın bence en önemli kodu özgün olmaktır. Her çıkan trendi ve sezonun en popüler, en pahalı markalarını alıp giyerek stil sahibi olunmaz. Maalesef benim çevremde de bu moda kurbanlığına düşen çok insan var. Bu sezon hangi marka popüler, dergilerde görüp kimde ne var gidip alıyorlar. Çünkü kendilerine bu şekilde bir sosyal statü elde etmeye çalışıyorlar. Bütün bunlar öz güven eksikliğinden oluyor ve kendilerini komik duruma düşürüyorlar. Çünkü ikinci önemli kod ise öz güvendir. Öz güvenli kadın, kendini en iyi tanıyan ve kendine neyin yakışacağını bilen kadındır. Çünkü onun bir ruhu vardır ve ruhuna göre giyinir, başkalarına kendini üzerindeki markalarla ispat etmek için değil.

Dünyada ve Türkiye’de kimin stilini beğeniyorsunuz?
Dünya markalarına üretim yapan biri olarak yurt dışıyla devamlı kontak halinde olduğumdan çok sık Paris’te bulunuyorum. Bu sayede moda dünyasından bir çok ünlü tasarımcı arkadaşım oluyor, yeni stiller keşfetme ve vizyonumu geliştirme fırsatı buluyorum. Örneğin Hermes’in kreatif direktörü arkadaşım Nadege Vanhee’yi çok başarılı buluyorum. Ayrıca Vogue Japon stilisti İtalyan Giovanna Battaglia’nın tarzını çok beğeniyorum. Paris baseli olan, hem çok yakın arkadaşım hem de üretimlerini yaptığım tasarımcı Yazbükey’in çılgın stili de tam bana göre! Türkiye’de ise yine hem arkadaşım hem de mesleğinde çok başarılı iki isim Özge Ulusoy ve Ece Sükan tarzlarında çok başarılılar.

Özel dikimde nelere dikkat etmek gerekiyor?
İnsanda olduğu gibi giyside de kumaş çok önemlidir. İnsanın kumaşı iyi değilse onu ne kadar düzeltmeye çalışıp, allayıp pullasanız da ondan kaliteli bir duruş alamayacağınız gibi kıyafette de bu geçerlidir. Tabi kumaştan sonra kalıp gelir. Örneğin beyaz basic bir tişört hem çok basit hem de çok zordur. Eğer kalıbı güzelse bu onu diğerlerinden farklı kılar. Diğer dikkat edilmesi gereken husus ise dikiştir. Güzellik ve kalite ayrıntıda gizlidir. Eğer kıyafetin dikişleri kötüyse o elbisenin hiçbir değeri yoktur. Eğer doğru kumaş, doğru kalıp ve doğru dikiş tekniğiyle birleşirse ortaya doğru sonuçlar çıkar. Bu üç öge çok önemlidir ve birbirlerini tamamlarlar. Biri eksik olursa istenen sonuç olmaz.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.