Keyifli Hayatın Dergisi

“Dünyada bir akımın öncüsü olacağıma inanıyorum”

707 0
“Dünyada bir akımın öncüsü olacağıma inanıyorum”
   

Londra’da düzenlenen Top Model World Wide 2013 yarışmasında ülkemizi başarıyla temsil eden Nazlıcan Elestekin, bu kez MODA objektiflerinin karşısına geçti. Milyonlarca genç model arasından ilk 45 güzelin arasına giren Nazlıcan Elestekin, oldukça ilginç gelişen yarışmaya katılma hikayesini anlattı.

Nazlıcan Elestekin

 

Henüz 23 yaşında olan Nazlıcan Elestekin, bu kadar genç olmasına rağmen yaşamına birçok şey sığdırmış. Oyunculuk dersleri, kişisel gelişim programları, modellik, yarışma, köşe yazarlığı ve dahası… İşte pozitif enerjisini fotoğraf karelerine de yansıtan Elestekin ile yaptığımız keyifli röportaj…

Nazlıcan seni biraz tanıyabilir miyiz?

1992 doğumluyum. Bilkent Lisesi’nden mezun olduktan sonra, her zaman gitmek istediğim Los Angeles’a gittim. Küçüklüğümden beri bir tutkuydu bu. Orada oyunculuk okumak istiyordum. Los Angeles’ta Santa Monica College’ta Reklamcılık ve Markalaşma Bölümü’nde iki yıl okudum. Aynı zamanda oradaki Türk dergi ve gazetelerinde birkaç köşe yazarlığı yaptım. Yazılarım daha çok oyunculukla, felsefe ile ve aldığım birkaç kişisel gelişim eğitimleriyle ilgiliydi. New York’ta ve Los Angeles’ta köşe yazıları yazmaya hala devam ediyorum. Onun dışında yaşam koçumla birlikte NLP kişisel gelişim üzerine çalıştık. Beyni programlama, kendi hayatının lideri olma vs. Aynı zamanda seminerlerle de bunları proglamladık. Organizasyonlar yaptık. Ben de aynı zamanda PR’ımı geliştirdim. Onun dışında Türkiye’de Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde bir yıl Aktör Stüdyo’da oyunculuk eğitimi aldım. Sonra Avrupa deneyimi kazanmak için Los Angeles’tan Paris’e gittim.

Nazlıcan Elestekin
 
Yarışmaya katılma hikayen oldukça ilginç, anlatabilir misin?
Aslında modellik hayalimde yoktu. Türkiye’deki Miss Turkey’nin teklifi gelmişti. Miss Turkey yarışması gelince ailem de şansımı denememi istedi. Formumu yolladıktan sonra Miss Turkey’e çağırıldım. Los Angeles’taki eğitimimi donduramadığım için katılamadım. Pişman da oldum gitmeyince. Daha sonra New York’ta çok ünlü bir ajans olan Los Angeles Casting’e başvurdum. Orada internet üzerinden bir başvuru yaptım ve karşıma Kainat Güzellik Kraliçesi yarışması çıktı. Başvurdum ama bir yandan da Türkiye’dekini reddettiğim için buna almayacaklarını düşünüyordum. Oradan da çağırdılar ve görüşmeye gittim. Kaliforniya genelinde benim dışımda 35 Türk kızının olduğunu söylediler. Elemeler yapıldı, ilk üçe kaldım ve ben seçildim. Çok sevindim. Türkiye’yi temsil edecektim. Yarışma 2013 Ocak ayındaydı. Buna katılmanın da heyecanıyla yaz dönemi diye Türkiye’ye döndüm. Türkiyede’kine katılamadım, karşıma böyle bir şey çıktı diye seviniyorum. Daha sonra Amerika’ya gitmem için vize yenilmemem gerekti. Vize yenilemek için başvurdum ve reddedildi. Okulumun açılmasına bir hafta var, bütün düzenim orada ve dönmem gerekiyor. İkinci kez başvurduk, tekrar reddedildi. Dışişleri Bakanlığı’na kadar gittik, araya çok önemli insanlar girdi ama ders notları düşük şeklinde bir açıklama yapıldı. Ki hiçbir zaman sınıfta kalmadım, orta bir düzeydeydi ama bunu bahane olarak gösterdiler. İki yıllık bir okula neden bir üçüncü yıl için başvuruyorsun dediler. Ben hazırlık okumuştum. Bunu hiçbir şekilde anlatamadım kimseye. Okulumun açılmasına üç gün kaldı. Vize çıkmayınca yarışma Ocak ayında olduğu için bu süreci değerlendirmek üzere Paris’e gitme kararı aldım. Fransa’ya çok ayrı bir sevgim var. Orada oyunculuk adına kendimi geliştirmek istedim. Avrupa kültürü alayım, Fransızca öğreneyim, farklılık olsun diye Paris’e gittim ve Paris’te de bir ajansa kaydoldum. Oradaki ajanstan da Avrupa’daki bir yarışmayı gördüm. Top Model World Wide 2013. Sadece modellik değil, barış elçiliği vb. birçok kolu var bu yarışmanın. Kendini geliştirmek için ideal bir atmosfer. Başvurdum ve oradan da cevap geldi ve Skype görüşmesi yaptık. Kendimi ve yaşadıklarımı anlattım. Çok şaşırdılar. Daha önceden böyle bir şey duymamışlardır herhalde. Yaklaşık 10 gün sonra kabul edildiğime dair mail geldi. Hayatımda böyle bir şey yaşamadım. Yarışmanın Nisan ayında Londra’da olduğunu söylediler. Haberi aldığımda Ocak ayıydı. Planlarımı ona göre yapmaya başladım. Ben buna karar verirken yeni bir Miss Turkey bulundu Amerika’da. Cevabın geldiği gün aradılar beni ve ben vize alsam da gelmeyeceğimi söyledim ve bu yarışmanın hazırlıklarına başlandı.
Nazlıcan Elestekin
 

Ailenin tepkisi ne oldu?
Bu son yarışmayı söyleyince annem inanamadı zaten. İçimde kaldığını çok iyi biliyor. Annemin kuralları vardır ve ben bunların dışına hiçbir zaman çıkmadım. Annemin aklı hiçbir zaman kalmadı bende. Ben neredeysem haberi oldu. Kafama eseni yapan biri olmadım. Annem de bana saygı duyuyor. Çünkü neler istediğimi iyi biliyor. Ben bunu 10 yıl sonra yapamayacağım. Hazır herşey müsaitken, bunu yapmak için bana imkan vermek istiyor.

Paris’te neler yaptın bu arada?
Dilimi geliştirmek için kursa gittim. Aynı zamanda Fransa’nın çok ünlü bir organizasyon şirketi olan French Tuesdays’te çalıştım. Geldiğim ilk gün kimseyi tanımıyordum. İkinci haftam olduğunda davete 40 kişi getirmeye başladım. Hırs yaptım. Çünkü para da kazanmak zorundayım. Aileme destek olmak istedim. Çok çevre edindim. Ünlü oyuncu koçlarından dersler aldım. Paris Kültür Sanat Tiyatrosu var. Amatör bir ekip olmasına rağmen çok güzel tiyatrolar düzenliyorlar. Fransa’ya Türk tiyatrosunu tanıtıyorlar. Oradaki birkaç organizasyonda gönüllü olarak yer aldım. Gönüllü çalışmayı çok seviyorum. Çünkü Los Angeles’ta da hastanelerde gönüllü olarak günde iki kere yaşlı bakımı ve çocuklarla ilgilendim. Stand-Up For Kids diye bir yardım kuruluşu var. Onun çalışmalarına katılmıştım.
Nazlıcan Elestekin
 

Katıldığın yarışmadan bahsedebilir misin?

Top Model World Wide 2013. Bu yıl 11.si düzenlendi. Her yıl Londra’da Hilton Metropol Otel’de gerçekleştiriliyor. Fashion TV, MTV, Top Model TV ve Top Model’in kendi ajansı sponsor. Ayrıca sponsor olanların yardım ücretleri bir yardım kuruluşu olan Cancer UK’a aktarılıyor.

Los Angeles gibi hareketli bir şehirden Paris’e geçmek seni zorladı mı?
Amerika ile Avrupa’nın arasındaki farkı anladım. Paris benim için müthiş bir tecrübe oldu. Amerika’daki insanlar daha yüzeysel, her şey daha eğlenceye dayanıyor. İlişkiler daha görünüşe dayalı. Los Angeles için “sahte insanlar, sahte ilişkiler şehri” derler zaten. Hakikaten de öyledir. Avrupa öyle değil ama. Metroda bile insanlar kitap okuyor. Gerçekten çok derinler ve karşısındakinin de derinine iniyorlar. Bu da müthiş bir hayat vizyonu katıyor kişiye. Durmak bilmeyen bir gece hayatı vardır Los Angeles’ta. Paris’te öyle değil. Daha dingin, ayaklarını yere basarak, mantıklı bir şekilde hayatı yaşıyorsun.

Oyunculuktan bahsedelim biraz…

Türkiye ve yurt dışı bağlantılı, festivallere bağlı ve bu vizyondaki insanlarla çalışmak istiyorum. Daha çok yurt dışında eğitim aldığım için uluslararası projelerde, festival filmlerinde olabilecek projelerde yer almak istiyorum. Bu yüzden tüm imkanlarımı ve enerjimi buna yönelik kullanıyorum. Oyunculuğun benim için tutku olduğunu biliyorum. Birçok karaktere bürünme şansınız var.

Hayalinde var mıydı?

Çocukluğumdan beri vardı. Çok güzel taklit yapardım. Başka insanların hayatlarını dinlemeyi çok seviyorum. Bazen, keşke dünyadaki herkesi tanıyabilsem diyorum. Senaryo ve oyun okumayı çok seviyorum. Kendimi her karaktere girebilecek seviyede ve ayarda hissediyorum.

Herhangi bir teklif var mı peki?

Gelen teklifler var. Los Angeles’ta birkaç dizi listesi geldi. Türkiye’den bir tane geldi. Hazirandan eylüle kadar sürecek bir proje. Ama şu anda oyuncu önerileri değerlendiriliyormuş. Benim de programıma uyması gerekiyor çünkü ben Los Angeles’a da dönmeyi düşünüyorum. Daha çok sinema filmi ya da reklam filmi düşünüyorum. Dizi olursa uzun sürer ve buna vaktim olur mu bilmiyorum. Eğitimim devam ediyor çünkü.

Kamp sürecin nasıl geçti?
Her yarışmacı kendi ülkesinde, kendi reklamını yaptı. Vücut ölçüleri çok önemli. En başta buna bakıyorlar. Fitness programı var. Pilates çok önerdiler. Diyet programı verdiler. Önerdikleri özel bitki çayları vardı. Kesinlikle içkiyi ve sigarayı önermiyorlar. Cildin yapısı çok önemli çünkü. Her zaman da şunu söylediler; dünya haberlerini okuyun, dünyada neler olup bittiğini bilmeniz lazım. Bize 36 sayfalık bir liste geldi. Neler yapacağımızla ilgili. Hepsine tik attık. Ne kadar ilerledim, vücudum nasıldı, ne duruma geldi gibi.

Podyumda yürümek nasıl bir duyguydu?
Yarışmanın Personal Style (kendi stilini sergileme) alanında bembeyaz podyuma, beyaz melek kanatları ve sihirli değneğimle çıktım. Melek kanatlarıyla podyumda yürümek inanılmaz bir duyguydu. Böyle bir kombinasyonu ancak bir Türk kızı yapabilirdi. Gelen tepkilerden çok memnun kaldım. Önemli olan kazanmak değil, oyunu nasıl oynadığınızdır. Ben Türkiye’yi dünya çapında temsil etmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Modayla aran nasıl?
Modayı kendim dekore etmeyi seviyorum. Birşeyleri sırf moda olduğu için almam. İnsanın kendi duygusu olması gerekiyor her şeyde. İlla ki giyimde değil, evde de, kendimde de. Kendime özgü bir tarzım var. Herkesin moda diye kullandığı şeyleri ben aksine kullanmayı pek sevmiyorum.

İleride çalışmak istediğin tasarımcılar var mı?
En çok sevdiğim ve çok çalışmak istediğim tasarımcı Chanel’in tasarımcısı Karl Lagerfield. Çok defile izlerim. En sevdiğim defile de Donatalle Versace’nin defileleri. O müzikler, o ihtişam. Bir sözünü çok seviyorum. Nasıl böyle kaldıklarını soruyorlar. Diyor ki; “ben geceleri deepfreez’de uyuyorum.” Bu insanların, bu bakış açısı harika. İnsanlar beğenir ya da beğenmez ama ben severek yapacağım. İleride benim iddiam değil ama kalbimden gelen birşey. Ben bir şekilde dünyada bir farklılık yapıp, bir akımın öncüsü olacağıma inanıyorum. Kendimi dünya çapında tanıtmak istiyorum.

En beğendiğin top model ve oyuncular kim?
Top modellerden Deniz Akkaya. Kesinlikle efsaneydi. Yabancı modellerden ise; Arizona Muse ve tabiki Adriana Lima. Oyunculardan; Kıvanç Tatlıtuğ. Doğuştan yetenekli olduğunu düşünüyorum. Çok beğeniyorum. İdol olarak alabileceğim bir isim. Yurt dışından ise idolüm Blake Lively. Enerjisi, konuşması ve yaptığı çalışmalar. Çok ünlü tasarımcılarla çalıştı, filmlerinde çok iyi oyuncularla rol aldı. Bu yaşta büyük başarı.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.