Keyifli Hayatın Dergisi

DURU TV’NİN PATRONU RAMAZAN BAŞAK İLE MEDYA ÜZERİNE

2.77K 10
   

Duru TV’nin sahibi, başarılı iş adamı ve aynı zamanda siyasetçi Ramazan Başak, Duru TV’nin kuruluş hikayesini, yayıncılık anlayışını ve medya sektöründeki amaçlarını anlattı.

Başakkent Holding’in kurucusu Ramazan Başak, eğitimini yönetim ve organizasyon alanlarında tamamlamış bir iş adamı. Başakkent Holding bünyesinde bulunan Duru TV ile medya sektöründe önemli rol oynayan Başak, yüksek orman mühendisi ve sağlık, turizm, sanayi gibi alanlardaki girişimleriyle tanınan bir isim. Aynı zamanda, Milletvekilleri Birliği Genel Başkanı, 23. dönem milletvekilliği gibi görevlerle siyasi çalışmalar da yapan Başak, pek çok sektörde edindiği tecrübeyle başarılı bir iş yaşamının örnek isimleri arasında yer alıyor. Ramazan Bey ile sahibi olduğu Duru TV ve medya dünyası üzerine samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Duru TV’nin hikayesinden bahseder misiniz?
Duru Tv ‘Hayatın Kalbi’ sloganıyla 11 Haziran 2013 tarihinde Ankara merkezli bir ulusal yayın kanalı olarak Türksat 3A uydusunda yayın hayatına başladı. Zamanla D-Smart 161. kanal, Digitürk 231. kanal, Turkcell TV gibi farklı platformlarda, izleyicilerle buluştu. Kuruluş amacımız; medya dünyasına yeni bir soluk getirmek, haberlerimiz ve yayınlarımızla genel izleyici kitlesine ulaşmayı başararak toplumun her kesimine ve her yaş grubuna hitap etmektir.

Kanalınızın yayın ilkeleri nelerdir?
Kanalımız yayınlarına başladığı ilk günden itibaren “tarafsız, ilkeli ve güvenilir” yayıncılık anlayışıyla hareket etti. Sloganımız hep bu oldu ve bu çizgimizi bozmadan yayınlarımıza devam ediyoruz.

Duru TV’nin bir günlük yayın akışını değerlendirirseniz, içerikte neler var?
Tüm Türkiye’ye ve genel izleyici kitlesine hitap eden bir kanalız. Genel yayın akışımızda haber, spor, ekonomi, sağlık, eğitim, magazin ve moda alanlarından canlı ve özgün programlar; çizgi film, belgesel, sinema kuşakları ve müzik saatleri gibi yediden yetmişe herkesin kendini bulabileceği seçenekler var. Canlı yayınlanan programlara ağırlık vererek, çeşitlendirmeyi planlıyoruz. Duru TV’nin izleyicinin sıkılmadan keyifle koltuğunda oturup, izleyebileceği bir kanal olmasını hedefliyoruz.

Öne çıkan, iddialı olduğunuz TV programlarınız hangileri? Programlarda izleyicilerinize vermek istediğiniz sosyal bir mesaj var mı?
“Hayatın Kalbi” sloganıyla yayın hayatına başlayan Duru TV; çocuk, kadın, aile, yaşam, aktüalite ve müziğin de içinde yer aldığı zengin bir formatta hazırlandı. 24 saatlik dilimde geniş ve zengin bir yelpazede yayın sunuyoruz. Tam ana haber, ½ haber ve bölgesel gündemde olduğu kadar siyaset ve ekonomide “Başka Taraf’’, kadın, sağlık ve yaşamda ’’ Kahve Altı’’, medya, magazin ve sanatta ’’Yıldızların Sesi’’, sporda ‘’Kale Arkası’’ gibi, alanlarında uzman konukların da katıldığı iddialı olduğumuz çok çeşitli programlarımız mevcut.

Duru TV, 2013 yılında ‘Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’’ tarafından verilen ‘2013 Yılının En İyi Çıkış Yapan Kanalı’ ödülüne ve ‘2014 Basın Ödülü’ne layık görüldü. Kısa süreli bu başarının sırrı nedir?
Duru TV, 81 ilden Türkiye’ye hayırlı olsun mesajları ile yayın hayatına başladı. Sesimizi Türkiye’ye duyurarak başlamak izleyici portföyümüzü genişletti. Biz kanal olarak sosyal sorumluluklara çok önem veriyoruz. Tarafsız yayıncılık çerçevesinde toplumun sorunlarını, neşesini ve üzüntüsünü ekrana getiriyoruz. Duyarlılığımız birileri tarafından fark ediliyor ve takdir görüyor. Yeni bir kanalın bu tür ödüllere layık görülmesi de yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Emeği geçen, destek veren herkese Duru TV ailesi olarak teşekkür ediyoruz.
Duru TV’nin önümüzdeki süreçte hedefleri neler?
Duru TV’nin hedefi yeni dönem televizyonculukta doğru ve emin adımlarla büyümeye devam etmek olacak. Çünkü gelişmelere ve yeniliklere çok açık bir kanalız. Biz 76 milyonun kanalıyız ve Türkiye’yiz.

Duru TV Ankara’da yeni bir istihdam alanı yaratmış oldu. Medyada çalışma hayali olan birçok genç var. Başvurularda en çok nelere dikkat ediyorsunuz?
Medya çok kapsamlı bir sektör, görünen Duru TV ekranının arkasında reklam departmanı, çağrı merkezi, internet gazeteciliği gibi birçok alanı da kapsıyor. Kadroyu geniş tutuyoruz. İstihdam yaratttığımız alanlarda gerçekten yoğun başvurular oluyor. Ankara’da sektörle ilgili eğitim kurumları var fakat istihdam anlamında Ankara yetersiz. Şirketler başvurularda deneyimi ön planda tutar fakat deneyim çalışarak kazanılır. Biz deneyimli arkadaşların yanında tecrübesiz ama istekli arkadaşlara da yer veriyoruz. Gençler müraacatlarını yaptıktan sonra mutlaka ayırt edilmeksizin mülakata davet edilir. Bu yüzden arkadaşlar. yeni mezunuz, deneyimsiziz diye düşünmeden insan kaynaklarımız ile iletişime geçip CV’lerini, projelerini ve senaryolarını paylaşabilir.

Sağlık, turizm, hayvancılık, inşaat, elektrik ve güneş enerjisi üretimi gibi pek çok alanda girişimleriniz var. Ankara için de bir tatil köyü projeniz olduğunu biliyoruz. Bu çalışmadan bahseder misiniz?
Ankara’da çok büyük bir tatil köyü projemiz var. Hayata geçtiğinde Ankara’nın en kapsamlı doğal ve sosyal yaşam alanı haline gelecek bir proje. Yaz kış aktif, doğa ile iç içe, şehri aratmayacak nitelikte bir kompleks olacak. Titiz bir çalışma sonucu ortaya çıkacak olan bu proje Ankaralılar’ın uğrak yeri olması dışında, ekolojik ortamda kurumsal toplantıların yapılabileceği doğal bir tatil köyü haline gelecek. İş dünyasının da moral depolamaya ihtiyacı var. Biz öncelikle kendimizin içinde yer alamaktan keyif alacağı mekanları hayal edip, projelerimizde bu öngörüyle hareket ediyoruz.

Bekar ve iki çocuk babası biri olarak, bu iş yoğunluğunun içinde çocuklarınıza zaman ayırabiliyor musunuz?
Çocuklarıma mutlaka her gün zaman ayırmaya çalışıyorum. Kızım Zeynep üniversitede, oğlum Muhammed ise lisede. Birlikte zaman geçirmek en büyük mutluluğumuz. Mesela her sabah onların sesini duymadan güne başlamam. Birlikte tatile çıkmak da en büyük zevkimiz.

Siyasi alanlarda ve başka sektörlerde bu kadar yoğun çalışmalar yaparken, neden bir de medya dünyası?
Medyanın; ilkeli, ekonomik kaygılar taşımayan, tarafsız, her görüşü objektif yayınlayan, özgüveni olan, halkın içinden, bağımsız kişi veya kuruluşların elinde olması gerektiğine inanan biriyim. Bu sebeple medya ile ülkemize hizmet etmek tek düşüncemizdir.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Ben bu ülkeye aşığım. Bu güne kadar 76 milyonun kardeşliği, birlik ve beraberliği için çalışan, istihdam sağlayan biri olarak bundan sonra da aynı çizgide devam edeceğimizi söylemek istiyorum. Size ve ekibinize teşekkür ediyor, Moda Dergi okuyucularına saygılar sunuyorum.

   

İlgili Haberler

10 Comments

 • AHMET dedi ki:

  ALLAH RAMAZAN BAŞAK BEYDEN RAZI OLSUN, BİRGÜN HASTAM VARDI KİME GİTTİYSEM ÇARE OLMADI, MECLİSTE BİRİ DEDİKİ RAMAZAN BAŞAK A GİT FAKİR FUKARA BABASIDIR DEDİ, GİTTİM YARDIMCI OLDU, EMİN OLUN BU ÜLKEYE RAMAZAN BAŞAK GİBİ ADAMLAR LAZIM

 • hülya dedi ki:

  vavvvvvvvvv, adamdaki karizmaya bak, hem çok yakışıklı hem çok karizmatik hem bekar, ALLAH nazardan saklasın

 • ayhan dedi ki:

  derginizini severek takip eden bir fanatiğnizim, bu sayıda ramazan abiyi konuk etmeniz beni çok memnun etti, ramazan baey benim idölüm, daha doğrusu gençliğin idölü, çok iyiliğini gördüm ellerinden öperim

 • selen dedi ki:

  ben bu adama aşığım, adamdan asalet akiyor, karizmanın önde gideni, hele şu ğülüşü yokmu, bu resmi kim çekmişse süpe yakalamış

 • ankara dedi ki:

  ramazan başak abimi tarif et deseler 3 kelimeyle`; delikanlı, yiğit, adam gibi adam derim

 • ali dedi ki:

  adam makamda, parada yakışiyor, şu diğer vekillere hatta bakanlara bakın hepsi dökülüyor, ramazan bayi ALLAH nazardan saklasın

 • urfalı dedi ki:

  Urfanın gelmiş geçmiş tek vekili duruşunda asalet var başarılar

 • Türkiyeli dedi ki:

  Turkiyenin Ramazan basak gibi kendini ispatlamış vizyonu olan isadami ve siyasetçilere ihtiyacı var, Ramazan bey bu ülkenin basına geçecek ekibin icinde mutlaka olmalı, yolun açık olsun yiğit adam

 • Asli dedi ki:

  Helal olsun Ramazan beye karizmatik, yakışıklı ve caliskan, başbakan olacak adam, genclerin idolü ve yazın bir yere bu adam gelecegin turkiyesinde cok önemli gorevlere gelecek, Allah yolunu açık etsin

 • çiğdem dedi ki:

  Ramazan bey başarılı bir iş adamı ve başarılarının büyüyerek devam etmesini dilerim…

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.