Keyifli Hayatın Dergisi

En ekonomik estetik; BOTOX

355 0
En ekonomik estetik;  BOTOX
   


“Gülmekten korkuyorum, çünkü göz kenarlarım fazla kırışıyor.”
“Kaşlarımın arasındaki çizgi beni kızgın ve negatif gösteriyor.”
“Gözlerimin daha belirgin ve büyük görünmesini isterdim.”
“Göz kapaklarımın ne zaman düştüğünü anlamadım.”

“Dudak köşelerim aşağı doğru sarktı, üzgün görünüyorum.”
“Boynumda zamanla önceden hiç olmayan çizgiler belirdi.”
“Kaşlarımın daha kalkık olmasını isterdim.”
“Keşke burnumun ucu biraz daha kalkık olsaydı.”
“Güldüğümde diş etlerimin görünmesinden bıktım. ”
“Ağız çevremde, sigara içenlerde olduğu gibi dik çizgiler oluştu.”
“Güneş gözlüğü ile iki kaşımın arasındaki çizgileri gizliyorum”
“Gülerken burnumun kenarında çizgiler oluşuyor.”

Dr. A. Özgür KOLDAŞ

Bu sözler size tanıdık geliyorsa estetiğin en kolay ve ekonomik yöntemi olan botox ile tanışma zamanınız gelmiş demektir. Botox ilacının yılan zehrinden üretildiği, felçliğe ve körlüğe sebep olduğu, yüzde şişkinlik ve gerginlik oluşturduğu ve botox uygulanan herkesin birbirine benzediği gibi efsaneler vardır. Tüm dünyada konuşulan bu şehir efsaneleri, botox’un müthiş tedavi etkisini gölgeleyememiştir. Botox, tıp dünyasında 1980 yılından beri kullanılmaktadır. Kozmetik alanında kullanımı ise 1988 yılında Fransa’da başlamış ve 2002 yılında FDA (Amerikan Besin ve İlaç Dairesi) tarafından onay alarak 81 ülkede güvenle kullanılmaktadır.
Kızgınlık, şaşırma, sevinme ve heyecan gibi duygular yüzümüzdeki mimik kaslarını çalışırarak üzerlerini örten ciltte dinamik çizgiler meydana getirir. Bu çizgiler en çok alın, kaş arası, göz ve ağız çevresinde görülür. Zaman içinde bu kas yapıları giderek asimetrik olarak irileşir ve malum çizgiler oluşur. Sosyal hayatta sevilmeyen bu çizgiler, bizleri çatık kaşlı, yorgun ve asık suratlı biri yapar. İşte botox, bu aşamada devreye girer ve irileşmiş mimik kaslarına enjekte edilerek hareketleri azaltılır ve kas zayıflar. Bu çizgiler henüz yerleşmeden, koruyucu amaçlı botox uygulamaları etkili bir önlem olabilir.
Botox, Aşırı terleme (hyperhydrozis) tedavisinde de kullanılır. Vücutta yaygın bulunan özellikle koltuk altı, avuç içi gibi bölgelerde yoğunlaşan ter bezlerinin çalışması geçici olarak engellenir. Özelikle yaz aylarında hatırlanan ve sosyal ortamların kâbusu olan durumlarda botox ile yüz güldürücü sonuçlar alınır. Fazla miktarda ve kokulu terlemenin bir bölgede azaltılması vücudun sıvı dengelerinde anormallik yaratmaz.
Botox, migren ve gerilim tipi baş ağrısı tedavilerinde de uygulanır. Saçlı derinin altında belli noktalardaki kaslara enjekte edilerek baş ağrısı tedavilerine destek amacıyla kullanılmaktadır. “Tik”lerin azaltılması veya ortadan kaldırılması, botox enjeksiyonu sayesinde mümkün olmaktadır. Bunun dışında çene kaslarının tek veya iki taraflı irileşmeye (hypertrofi) uğraması ile göze çarpan estetik kusurun düzeltilmesinde de kullanılır.
Botox uygulamalarında marifet, yüzde hafif mimiklerin kalmasına özen göstererek, yüzün doğallığını korumaktır. Doğru teknikle yapılan botox uygulamasından sonra kişi dinlenmiş, gençleşmiş bir görünüme kavuşur. Botox, kırk yıldır tıbbın diğer alanlarında kullanılmaktadır. Son yirmi yılda kozmetik alanda kullanılmaya başlanmış ve cerrahi olmayan yaşlanmayı önleyici tedavilerin köşe taşı haline gelmiştir. Botox, yan etkisi olmayan, basit, güvenilir ve bir kahve molası kadar kısa süren bir uygulamadır. Uygulamadan hemen sonra kişi aktif yaşantısına dönebilir. “Botox”un bu nimetlerinden siz de yararlanın.

Dr. A. Özgür KOLDAŞ
Medikal Estetik ve Akupunktur
Mua:Tunus Cad. 87/4 Kavaklıdere /Ankara
Tel:0 312 425 64 83 – 0 312 425 73 51
Tel: 0 532 355 02 70 – 0 532 235 16 00
(Sekreterya)

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.