Keyifli Hayatın Dergisi

En Özel Günlerinize Lana Qarash Dokunuşu

376 0
   

Arjantin Caddesi’nde hizmet veren Lana Qarash butik, kına gecesi düzenleyecek gelinlerin Ankara’daki vazgeçilmez adresi. Yüzlerce farklı özel tasarımın bulunduğu butikte, el işçiliğiyle yapılmış tasarımların detayları göz alıcı.

Tasarımcı Lana Taş ile Arjantin Caddesi’neki butiğinde bir araya geldik. Düğünlerin vazgeçilmez ritüeli kına gecelerinde giyilen yüzlerce tasarımın bulunduğu butikte Lana Hanım ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Kafkas kökenliyiz, Kafkasya Kabarta Cumhuriyeti’nden Çerkezlerin sürgününde dedelerimiz Ürdün’e yerleşmiş. Ürdün’e yerleştikten sonra annem ve babam evlenmişler ve babamın işi dolayısıyla Türkiye’ye gelmişler. Bizler burada doğduk, büyüdük. Türküz, Çerkeziz, Ürdünlüyüz. Burada Türk okullarına gittik. Daha sonra babam, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Doha’da çalıştı. Biz de sürekli yaz tatillerinde ailemizin yanında oluduğumuz için farklı ülkelerdeydik. Böyle olunca da Türk, Çerkez, Arap bu üç kültürün içinde büyüdük. Annem çok güzel dikiş dikerdi. Ben de o yüzden dikişe meraklıydım. Terazi burcuyum, bunun özelliklerini taşıyorum. Güzel sanatlara, nakış, dikişe ilgimin nedeni de bu. Yağlıboya resimler yapıyorum. Özellikle de atlar üzerine çalışmalarım var. İnsan sanatla ilgileniyorsa dünyaya çok farklı bakıyor. Hiçbir zaman boş oturmayı sevmeyen, her zaman birşeyler üreten biriyim.

Bu işe nasıl başladınız?
Üç çocuğum var. Onları evlendirirken de kına kıyafetleri konusunda birçok ili gezmeme rağmen sürekli sıkıntı yaşadım. Bunun eksikliğini fark etmem bu yola çıkmamda etkili oldu. Bir butik açmak hep hayallerimde vardı. Geç de olsa bu hayalimi gerçekleştirdim.

Butiğinizden bahseder misiniz?
Araştırmayı çok seviyorum. En sevdiğim şey bir giyside çok fazla emek olması. Ne kadar çok emek varsa, insan onu giydiği zaman kendini o kadar çok özel hisseder diye düşünüyorum. Yurt dışında da anlaştığım modacılar var, el işçiliğini genellikle yurt dışında yaptırıyorum. Kendim de tasarım çiziyorum. Ürünlerin tamamı özel ürünler. Burada minimum yüzün üzerinde tasarım bulunuyor. Yeni sezonumuz da şu anda hazırlanıyor. Onda da Türk motifleri üzerine kaftan çalışmaları yapıyorum. Her genç kızın hayalinde uzun, kuyruklu, uçuş uçuş bir elbise giymek vardır. Tabii böyle bir elbiseyi de sadece özel bir günde giyebilirler. Bu özel günlerde kendilerini özel hissetmelerini sağlamak için çok özel ürünler üretiyoruz. Kına üzerine oluşturduğumuz konseptimizle, ürün yelpazemizle Ankara’da tekiz diyebilirim. Gelinlerin kız kardeşleri, anneleri, anneanneleri, babaanneleri de buradan giyinebilirler. Herkese uygun ürünlerimiz var.

Kadın girişimcilere ne tavsiyelerde bulunursunuz?
Mutlu olmak istiyorlarsa, arkalarında bir şeyler bırakmak istiyorlarsa üretim yapmaları şart. Bunun için de sevdikleri, mutlu olacaklarını hissettikleri işleri yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü bir butik açmak benim hayalimde vardı. Kendilerine bir hedef koyup o hedefe bütün zorlukları aşıp gitmeliler. Ben bu işe başladığımda ürünlerini incelemediğim modacı kalmadı. Bu yaklaşık iki yılımı aldı. Hala da kendimi geliştiriyorum ve öğreneceğim çok şey olduğunu düşünüyorum. Çünkü öğrenmenin sonu yok.

Bu yıl tasarımlarınızda neler ön planda?
Tasarımlarım hiçbir zaman modası geçmeyecek ürünler. Buradaki tasarımlar Türk geleneklerinin ve yetiştiğim Asya kültürünün harmanı niteliğinde. Gelenekseli modernize ediyoruz diyebilirim.

Tasarımlarınızda daha çok hangi materyalleri kullanıyorsunuz?
İşleme, taş, nakış, boncuk… Bir tablo yapar gibi ürünlerimiz işleniyor.

Tasarımlarınızda nelerden ilham alıyorsunuz?
Hayallerimden ilham alıyorum. Farklı kültürlerden beslenmem de tasarımlarım üzerinde tabii ki etkili.

Özel tasarım yaptırmak isteyen biri size ne zaman gelmeli?
Aslında ayrıca özel tasarım yapılmasından yana değilim çünkü butiğimizdeki tüm ürünler zaten özel. Buraya gelen bir müşterinin kendine bir şey yakıştırmadan çıkacağına inanmıyorum. Yine de özellikle bir tasarım yaptırmak isteniyorsa yaklaşık 2-3 ay önce gelmeleri gerekir.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.