Keyifli Hayatın Dergisi

Erhan Kızılmeşe – Başkente Sadık İş Adamı

673 2
   

ANKARA İÇİN YAPTIĞI YATIRIMLARLA DİKKAT ÇEKEN ERHAN KIZILMEŞE İLE SAHİBİ OLDUĞU KUTUP A.Ş VE BAŞKENTE BAKIŞ AÇISI ÜZERİNE KEYİFLİ BİR SOHBET GERÇEKLEŞTİRDİK.

Kutup A.Ş’nin sahibi Erhan Kızılmeşe 1991 yılında rahmetli babası Kazım Kızılmeşe’den kendisine devrolan bayrağı başarıyla taşımaya devam ediyor. Sahibi olduğu Kutup firması ile önemli teknoloji markalarını aynı çatı altında toplayarak, Ankaralılar’a sunan Kızılmeşe’nin başkente sevgisi büyük.

Erhan Bey sizi biraz tanıyabilir miyiz?
1964 yılında Ankara’nın müdavimi olan büyüklerimizin Kutup Soğutma olarak bildikleri bakkal ve kasaplar için buzdolabı imal eden küçük bir atölyenin sahibi rahmetli babam Kazım Kızılmeşe’nin oğlu olarak Ankara’da dünyaya geldim. Babam çok iyi bir ustaydı. Onu örnek alarak elimden geldiğince izini takip etmeye çalıştım. Okul döneminde, fırsat buldukça babama yardım ederek baba mesleğini öğrendim. Bugün de Kutup A.Ş ile aynı yolda ilerlemeye devam ediyorum.

Kutup ne kadar zamandır Ankara’nın markası? Gelecek hedeflerinizden biraz bahseder misiniz?
Kutup 1954 yılından beri Ankara’da ve bundan sonra da Ankaralılar’a hizmet etmeye devam edecek. Şirketi devraldığım 1991 yılından beri hedefimiz, istikrarlı bir şekilde büyüyüp Ankara’nın her noktasına hizmet götürmek. Şimdi neredeyse Ankara’daki tüm alışveriş merkezlerinde, dünya markalarını müşterilerimizle buluşturuyor, 25 mağazayla rakipsiz olarak “Ankara’nın Teknoloji Ekseni” olmaya devam ediyoruz.

Ankara dışına yatırım yapmayı düşünmüyor musunuz?
Ankara benim için ayrı bir öneme sahip. Bu güzel şehir, doğduğumuz ve doyduğumuz yer. Ekmeğini Ankara’dan kazanan tüm Ankaralı iş adamlarının başkentimize sahip çıkması gerekiyor. Biz de kendi adımıza bunu misyon edindik. Ankara benim sevdam. Bu yüzden tüm yatırımlarımız başkente ve başkentlilere hizmet etmeye devam edecek.

Ankara’yı artısıyla eksisiyle yorumlar mısınız?
Özellikle başkentimizin caddeleri kanayan yaramız. Tunalı Hilmi Caddesi, Bahçelievler 7. Cadde gibi lokasyonlar araç trafiğine kapatılıp, zamanını rahatça sokakta gezerek geçirmek isteyen Ankaralılar’ın hizmetine açılmalı. İnsanlarımız artık sadece kapalı alanlarda sosyalleşiyor. Gelecek nesillerin sokakları tanımaları ve dışarıda vakit geçirmeleri gerektiğine inan biri olarak, bu durumun herkes için kaygı verici olduğunu düşünüyorum. Ayrıca geçmişten gelen çarpık kentleşme nedeniyle, şehir meydanlarımız kasvetli bir halde. Ne yazık ki Ankaralılar’ın ailesiyle, doğayla iç içe bir hafta sonu geçirebileceği meydanların özlemini çekiyoruz.
Ankara Bulvarı ve 1071 Malazgirt Bulvarı gibi ana arterlerin hizmete açılması, zamanını sevdikleriyle değerlendirmek isteyen Ankaralılar’ı ve Ankara trafiğini çok rahatlattı. Yeşil alan çalışmalarının artması da gelecek nesillerimiz ve doğa severler için umut verici gelişmeler.
Önümüzdeki yıl hizmete açılacak olan Ankapark projesi yerli, yabancı birçok turistin ilgisini çekecek, Ankara’nın tanıtımına büyük katkılar sağlayacaktır. 1.200.000 metrekare alana yapılan bu kadar büyük bir projeyi Ankaralılar herkesten çok hak ediyor.
Hacı Bayram Camii’nde ve civarında yapılan restorasyon çalışmaları, kale ve çevresindeki yenileme çalışmaları şehrimizin çehresini değiştiriyor, güzelliğine güzellik katıyor. Ankara’mızın kıymetli bölgelerinden biri olan Gölbaşı’nın da peyzaj ve yenileme çalışmalarıyla hak ettiği değeri kazanacağını düşünüyorum. Bu noktada belediyelerimiz çok iyi bir iş çıkarmakta. Yerel belediyelerimiz de aynı şekilde büyük ivme kaydetti. Başkentimizin gelişmesi, Ankara’yı her zaman daha ileri taşımak isteyen biz Ankara sevdalılarını da fazlasıyla mutlu ediyor.

Tarihi mekânlar yeterince ilgi görüyor mu?
Halkımız ne yazık ki bu konuda yeterli ilgiye sahip değil. Bildiğim kadarıyla Ankara ve bağlı belediyelerde 50 civarı müze var. Fakat hak ettiği ilgiyi görmüyor. Hâlbuki çocuklarımızın bu güzide şehri her yönüyle tanımaları, geçmişini bilmeleri ve tarih bilincine sahip olmaları gerekiyor.

   

İlgili Haberler

2 Comments

 • Metin Tanır dedi ki:

  Erhan bey,Başarılı bir işadamı.Bu ropartajında üvey abisi Şükrü Kızılot’tan bahsetmemiş.?
  Onun hakkında kitap yazmaktan vazgeçti sanırım.?
  Başarılar

 • serhan kizilmese dedi ki:

  Yaptgi sahtekarliklar ile unlu ankarali is adami, 9 lafindan 8 yalan 1 supeli. sizofren hastasi.
  kutup pazarlamayi buraya gelmesinde en buyuk kisi olan SUKRU KIZILOT `a terbiyezlikler yaparak , OZ KARDESININ HAKKINI GASP Ederek buralara kadar gelmistir. sirketinde %1 bile hissesi olmayan yalan dolanlar ile sirket yonetmeye calisan ezik is adami .
  bu ropartajinda acaba insalanlarin hakkini nasil gasp ettinden niye bahsetmemis.

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.