Keyifli Hayatın Dergisi

GARDIROP GURUSU İLE STİL ÜZERİNE

1.2K 0
   

STİL DANIŞMANLIĞINA BAMBAŞKA BİR BOYUT KAZANDIRAN GARDIROP GURUSU HANDE CAN YÜCE, MODA VE ŞIKLIK ÜZERİNE FARKLILIK UYANDIRAN ÇALIŞMA TARZINI MODA DERGİ’YE ANLATTI.

YAYGIN İNTERNET KULLANIMI SAYESİNDE TÜRK KADINLARININ MODAYI YAKINDAN TAKİP ETTİĞİNİ İFADE EDEN YÜCE, ÖZELLİKLE YENİ NESİLİN BU ANLAMDA UMUT VAAD ETTİĞİNİ SÖYLEDİ.

Televizyon dünyasında kostüm hazırlayarak adım attığı moda dünyasına farklı tarzıyla yeni bir boyut kazandırarak ‘Gardırop Gurusu’ adıyla gündeme gelen Hande Can Yüce, hakkında merak edilenleri MODA Dergi’ye anlattı.

Hande Can Yüce (Gardırop Gurusu) kimdir?
Uzun zaman TV projelerinde styling ve danışmanlık yaptım. Özellikle kostümün ön planda olduğu büyük TV projelerinde bulundum fakat doğum yaptıktan sonra sabahlara kadar süren set saatlerini kaldıramayınca sektörü bırakma kararı aldım. Evde oturamayan bir karakterim olduğu için oğlum iki yaşına gelince Gardırop Gurusu’nu kurmaya karar verdim. Şuan ise bir çok ünlü isime stil danışmanlığı, markalara tasarım veya danışmanık yapıyorum. İşim gereği yurt dışındaki trendleri ve markaları daha kimse farkına varmadan takip etmem gerektiği için bir nevi trend takipciliği yapıyorum. O markaların özel tasarımlarını daha kimse almadan müşterilerim için sipariş verip trendleri herkesten önce takip etmelerini sağlıyorum. Yani kişiye özel buyerlik yapıyorum.

Stil danışmanlığının tanımını sizden dinleyebilir miyiz?
Moda, o sezonun trendlerini belirleyen bir terimdir ama o trendi yorumlamanızı sağlayan kişinin kendi stilidir. İşte ben bir danışman olarak burada devreye giriyorum. Stil danışmanı tarzınızı en doğru şekilde yansıtmanızı sağlayan kişidir. Herkesin rengi, vücut tipi birbirinden farklıdır. Stil danışmanı sizin yaşam tarzınız, hayat temponuz, sosyal çevreniz gibi unsurları göz önünde bulundurup sizin herkesten daha şık ve trend olmanızı ve sağlar. Tabiki burada karşılıklı güven çok önemli. Her iki tarafın da tarzı birbirine uyuyorsa çok daha güzel kombinler ortaya çıkıyor.

Türk kadınlarının giyim konusunda yaptıkları yanlışlar sizce neler?
Türk kadınları artık eskisi gibi değil. İnternet hayatımıza girdiğinden beri moda haftaları, moda çekimleri, trend raporları ve marka çekimlerine ulaşmak artık çok kolay. Bu da vizyonumuzun gelişmesini sağlayan çok önemli bir faktör. Böylelikle hata payı minimuma inmeye başladı ama hala renkli giyinmek, farklı kombinler yapmak ve aksesuar kullanmak konusunda Türk kadınlarının büyük bir eksiği olduğunu görüyorum. Bizim en büyük hatamız herşeyi kopyalama hali içinde olmamız. Ya mağazadaki satış elemanlarının etkisi altında kalıyoruz ya da fotoğrafta gördüğümüz kombinlerin aynısını uyguluyoruz. Biraz daha cesur olup kendi kombinlerini yaratmaya başlasalar çok daha yaratıcı Türk kadınları göreceğimizden hiç kuşkum yok. Yeni nesil bu konuda çok başarılı. Sokak modasını yakından takip edip gerçekten kendi stillerini yansıtan kombinler yapıyorlar ve bunu izlemek çok hoşuma gidiyor.

Stil sahibi olabilmek için hangi adımlar atılmalı? Bu durum insanın ruhunda olan bir şey mi?
Stil insanın kendi yansıması olduğu için içten geliyor ama trend takipleri ve gözlemleme ile biraz daha geliştirebilecek bir şey olduğunu düşünüyorum. Herkes çok iyi giyinecek diye bir şey yok. Önemli olan en iyi benim düşüncesinden sıyrılıp danışman yardımı almayı kabul etmek. Böylelikle “Ne giymeliyim veya bu bununla güzel oldu mu?” stresinden sıyrılıp gideceğiniz yere daha özgüvenli bir şekilde katılmış oluyorsunuz. Stil sahibi olabilmek için atılacak en büyük adım bu bence.

Danışmanlığını yaptığınız bir çok isim var. Danışanlarınızın gardıroplarını hangi esaslara göre tamamlıyorsunuz?
Gardırop düzenlemesi öyle göründüğü kadar kolay bir iş değil aslında. Her şey kişinin yaşam tarzıyla başlıyor. Nasıl bir işi var, sosyal statüsü ne, kaç yaşında, çocukları var mı gibi bir çok kritere göre bu düzenleme yapılıyor. Ortak belirlediğimiz tarz sonucunda gardırobu baştan sona düzenliyorum. Eksikleri belirliyorum elde etmek istediğimiz kombinlere göre de dolabı yeniden şekillendiriyorum. Genellikle çalıştığım kişilerin aksesuar kısmında eksikleri oluyor. İlk etapta en çok bunun üzerine yönlendirme yapıyorum daha sonra sıra kıyafet ve onu tamamlayıcı diğer unsurlara geliyor. ,

Stil Danışmanlığı alanına “Gardırop Detoksu” kavramını siz çıkardınız. Bu anlamda çalışma yaptığınız isimlerle sorunlar yaşıyor musunuz?
Ben müşterilerime karşı yaptırımları olan biri değilim aksine bazen ben kıyafetleri vermeye kıyamıyorum. Kadınlar giyimlerine oldukça fazla para harcıyorlar haliyle kıyafetleriyle ciddi bir gönül bağları oluyor. Dolayısıyla o kıyafeti neden giymemesi gerektiğini güzel bir dille
anlatmadığınız sürece herhangi bir zorlama veya sert tavır ile o tarzdan sıyrılmasını sağlamazsınız o zaman ortaya inatlaşma çıkıyor çünkü. Benim müşterilerimle daha çok arkadaş vari bir ilişkim var. Müşteri olarak başlayıp daha sonra arkadaşım haline geliyorlar o yüzden gardırop detokslarını çok eğlenerek yapıyoruz.Bana güvenmeye başladıklarından sonra da hiçbir şeye karışmamaya başlıyorlar zaten. Bu ilişkiyi yakalayamayacağım kişilerle de maalesef çalışamıyorum.

Sizce bir gardırobun olmazsa olmaz parçaları nelerdir?
Her gardırobun olmazsa olmazı kişiye göre farklılık gösterir ama gardırobu sezonluk bir sürü parçalarla doldurmak yerine az ama öz kıyafetlerden oluşturmalarını tavsiye ederim.
Klasik ve kaliteli parçalar sizi her zaman daha elegan gösterir. İpek kumaşlar, kaşmirler, güzel kesimli jeanler her gardırobun olmazsa olmazlarından. Dar kesim bir jean üzerine giyeceğiniz düz renklerde kaşmir kazak ve aksesuarlarınız ile her yerde spor şıklığınızı
konuşturabilirsiniz. Ama yüksek topuklu stiletto, ipek krem rengi gömlek, kalem etek, beyaz tişört, trenchcoat ve kaşmir manto her tarza sahip kişinin gardırobunda olması gereken demirbaş parçalardır. Aksesuara da yatırım yapmalarını tavsiye ederim çünkü dümdüz veya çok sade bir kıyafeti aksesuarınızla son derece şık hale getirebilirsiniz.

Bu sezonun sonbahar-kış trendleri neler olacak? Moda okuyucuları için tüyolar verir misiniz?
Moda artık kısır bir döngüye girdiği için sürekli eski dönemleri yeniden yorumluyorlar. İki sezondur gördüğümüz 30’lar etkisi bu kış sezonu itibariyle yerini 60’lara bırakıyor. Moda evleri bu kışa gerçekten meydan okumaya karar vermiş gibi görünüyor. Bolca peluş, kürk, tepeden tırnağa yün takımlar, androjen kesimli kalın parçalar hemen hemen her marka ve mağazada yerini alacak.. Sezonun rengi olan asker yeşili, militer kesimlerle birlikte oldukça populer olacak. Altın renk olarak bu kış gene gardırobumuzda yerini almaya devam edecek ama bu sefer süetlerle karıştıralarak giyilmesinde fayda var. Artık trendler sokak modasından esinlenmeye başladı. Yani daha çok rahatlık ön planda. Daha fashion modeller yerine günlük yaşantımıza rahatlıkla uyum sağlayacak kesimleri göreceğiz. Biker diye tabir ettiğimiz botlar ve diz üstü çorap çizmeler bu kış ayağımızdan çıkmayacak gibi gözüküyor.

Bir çok ismi giyim konusunda ayrıcalıklı hissettiriyorsunuz. Peki kendi stilinizi bizim için tanımlar mısınız?
Zarafet benim için çok önemli gardırobumum büyük bir kısmı da sade ve zarif kesimlerden tasarlanmış kıyafetlerden oluşuyor. Renklerle oynamayı çok seviyorum dümdüz siyah bir elbiseyi renkli ayakkabı veya çanta kullanarak farklılaştırmak benimle bütünleşti diyebilirim.
Aksesuar hep bahsettiğim gibi olmazsa olmazlarımdan. Her kadın gibi benimde ayakkabıya zaafım var. Ayakkabı ve çanta haricinde marka takıntım yok, aksine Zara, H&M gibi herkesin rahatlıkla alışveriş yapabileceği markalarla tasarım ürünleri karıştırmayı, tepeden tırnağa marka giyinmekten çok daha fazla seviyorum. Günlük hayatımda hep spor giyinirim eğer toplantım veya katılmam gereken bir davetim yoksa beni hep jean, tshirt ve spor ayakkabı ile görebilirsiniz. Günlük koşuşturma içinde hem spor hem trend görünmek pek kolay olmasa da bolca aksesuar, güneş gözlüğü ve şal ile görünümüze kamuflaj yapmak hiçte zor olmuyor.

Türkiye ve dünyada stilini beğendiğiniz isimler arasında kimler yer alıyor?
Barbara Martelo, Olivia Palermo ve Sienna Miller stilini en çok beğendiğim kadınlar. Her zaman olmasa da Mary Kate Olsen’in tarzını da beğeniyorum. Türkiye’de ise Derin Mermerci ve Hande Ataizi benim için ilk sırada geliyorlar. Ezgi Kıramer, Lian Kebudi ve Etel
Baler’de tarzlarıyla farkındalık yaratan kişiler arasında.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.