Keyifli Hayatın Dergisi

Geçmişten bugüne Yenimahalle’yi Belediye Başkanı’ndan dinledik

460 1
   

“Yenimahalle cumhuriyetin bir ilçesi”

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile Yenimahalle’yi konuştuk. İlçenin renkli tarihinden günümüze kadar gelen ilginç sürecini anlatan Yaşar, objektiflerimizin karşısına ise her şeyden çok sevdiği torunları ile geçti.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’dan 52 yıldır yaşadığı Yenimahalle’yi dinledik. Cumhuriyet yıllarında dönemin Belediye Başkanı Ragıp Tüzün tarafından memur kooperatifi olarak kurulan ilk kentsel dönüşüm merkezi Yenimahelle’yi Yaşar, “cumhuriyetin bir ilçesi” olarak tanımladı.

Yenimahalle’yi sizden dinleyebilir miyiz?

Yenimahalle, cumhuriyetin bir ilçesi. Cumhuriyet yıllarında o günün Belediye Başkanı Ragıp Tüzün tarafından memur kooperatifi olarak kurulmuş. İlk kentsel dönüşüm de Yenimahalle’de olmuş. Planlanmış, yollar açılmış, kaldırımlar yapılmış, asfalt dökülmüş, hava gazı, su, elektrik gelmiş, parseller meydana çıkmış ve bu parselleri planlama yapmışlar. Belli bölgelere üç kat, belli bölgelere iki kat, aynı tip, bahçeli evler inşa edilmiş. Ben 52 yıldır Yenimahalle’de yaşıyorum. 1963’te buraya geldiğimizde bulunduğumuz Belediye Sarayı pazar yeriydi. O dönemlerde Yenimahalle’de bürokratlar ve iş adamları otururdu. Çok güzel komşuluk ilişkileri ve hemşehrilik bilinci olan, sokakları ilkbahardan sonbahara kadar buram buram mevsimine göre her türlü çiçeğin koktuğu, kapıların açık olduğu, gece yarısına kadar gençlerin sokaklarda gezdiği bir Yenimahalle idi. Hayatımın en önemli yıllarının geçtiği bir Yenimahalle. Burada ticaret yaptım, komşuluk ilişkilerim oldu, siyaset yaptım ve geçen dönem Meclis Üyesi, bu dönem de Belediye Başkanı olarak Yenimahalle’ye hizmet ettik. Benim de bir heyecanım var. Yenimahalle’yi çok seviyorum. Gençlerine, çocuklarına, yaşlısına, engellisine daha güzel bir Yenimahalle bırakmak için beş senedir mücadele ediyorum. Beş senede çok önemli yollar katettik. Yenimahalle bugün Türkiye’nin en temiz, İç Anadolu’nun en yeşil ilçelerinden. 60 senede 40.000 m2 engelliler, yaşlılıar, gençler ve kamusal hizmet alanı için kapalı alan yapmış. Biz beş senede Yenimahalle’ye 165.000 m2 engelli, yaşlı, genç için, sağlık tesisi, belediye hizmet alanı ve sosyal tesisler için kapalı alan kazandırdık. Bu bir devrim. Biz hedef seçtik ve ‘kültürün başkenti Yenimahalle olacak’ dedik. Ben geldiğimde belediyenin altında bir tane tiyatro salonu vardı. Bugün 12 adet konferans verilebilecek, tiyatro sergilenebilecek, etkinlikler düzenlenebilecek her boyutta salon var. Operadan sonra en donanımlı kültür merkezini Yenimahalle’ye kazandırdık. Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ni kazandırmak Ankara’nın kimliğine de etki yaptı. Çünkü birçok sanatçı, sanayici, halkımızı, siyasi partiler o salonlardan yararlanıyor. Bundan mutluluk duyuyoruz. Yenimahalle’ye 130 yataklı misafirhane yaptık, öğrenci yurdu yaptık. Hepimiz Ankaralıyız. Doğduğumuz topraklar farklı olsa da Ankara hepimizin. Yaşadığımız şehre sahip çıkmak zorundayız. Bir buçuk milyon m2 yeşil alan yaptık. 150 tane park yaptık. Bir o kadar parkı da revize ettik. Yenimahalle pazarını halkımızın 24 saat hizmet görebileceği hem pazarı olan, hem sosyal tesisi olan 21.000 m2’lik bir tesis yaptık. YeniKart, yardımların nasıl yapılacağını, devletin yardım yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini bütün Türkiye’ye öğrettik ve öncü olduk. Diyanet, Türk Hava Kurumu, Kızılay ve 100’e yakın belediye de YeniKart’a geçti.

Ankara bürosuyla hukuk bürosu kurduk. Dar gelirleri yurttaşlarımızın hukuk bilgisi almaları konusunda onlara yardımcı oluyoruz. Beş senede hiçbir belediyenin yapamadığı noktaya ulaştık. Omurilikliler Yaşam Merkezi’ni, Zihinsel Engelliler Yaşam Merkezi’ni yaptık. AYBESK Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı kuruldu. Onlara gerekli desteği verdik. Otistik öğrenciler için 15 tane sınıf döşedik. Çünkü kimin, ne zaman engelli olabileceğini Yüce Allah’tan başka kimse bilemez. Hepimiz potansiyel engelliyiz. Sosyal devlette engellinin yaşama hakkının da sağlıklı insanların yaşama hakkı kadar korunması gerektiğine inanıyoruz. İmar planlarımda engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına merdiven girişlerinde, parklarda, kaldırımlarda asansörler de var.

Her şeyden önce eğitime çok destek verdik. Sağlıklı bir toplumun ancak sağlıklı bir eğitimden geleceğinin bilincindeyiz. Devlet okullarının eksiklikleri daha önce okul aile birlikleri tarafından gideriliyordu. Ama son yıllarda ailelerin de maddi durumu zorlaştı, yardım yapamaz hale geldiler. Yenimahalle Belediyesi olarak bölgemizde bulunan 149 devlet okuluna geldiğim günden beri hizmet ediyorum. Devletin yetkilileri, Türkiye’nin en dinamik, en temiz devlet okullarının Yenimahalle’de olduğunu söylüyor ve bundan gurur duyuyoruz.

Camilerimize sahip çıktık. Bizim dinimizin ana temeli temizliktir. Ruh temizliği, beden temizliği, çevre temizliği. Camilerimizin tuvaletleri, abdest alma yerleri, ayakkabılıkları, çevre düzeni, içi iki sefer temizletiliyor ve boya-badana ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Batıkent’te kültür ve ticaret merkezi yaptık. Serçeşme Cemevi’ni açtık. O bölgede alevi yurttaşlarımız yoğunlukta. İnançlarının gereğini cemevlerinde yapmak istiyorlar. Devletin her inanca saygı göstermesi ve eşit davranması gerektiğine inanan bir siyasi düşünceden geliyorum. “Ramazan ayının coşkusu da, Muharrem ayının acısı da bizim” dedik. Her ikisini de coşkuyla ve gereği gibi kutladık ve vatandaşlarımıza yardım ettik. Milli bayramlarımıza sahip çıktık ve sahip çıkacağız. Bayramlarda, açılış törenlerinde, yaz aylarında halkımızı sanatçılarla buluşturduk. Ülkenin değerleri sadece maddi değerlerle değil, kültürle de ölçülüyor. 150.000 kişiyi Yenimahalle perdelerinde ülkenin en önemli tiyatro sanatçılarıyla buluşturduk.

Yenimahalle farklı bir noktaya taşındı. Vatandaşlarımızı çeşitli ören yerlerine, Mevlana’ya, Hacı Bektaş’a, Çanakkale’ye, Amasra’ya gönderiyoruz. Oraları görmeyen ailelere görme fırsatı tanıyoruz. Yakacık mesire alanı Ankara’nın en güzel alanlarından. Hafta sonları 10.000’e yakın yurtttaşımızı orada misafir ediyoruz.

Yenimahalle, e-belediyecilikte Türkiye’nin uluslararası Türk Standartları Enstitüsü’nün verdiği belgeye sahip. Yenimahalle Belediyesi her anlamda dijital ortama geçmiştir. İmar planları dijital ortamdadır. Yenimahalle’nin imar arşivi Türkiye’nin en donanımlı imar arşivi haline gelmiştir.

İnşallah önümüzdeki dönem Yenimahalle halkı teveccüh gösterirse hayalimdeki Yenimahalle’yi gerçekleştirebilirim. Bir kısmını gerçekleştirdik. İkinci kısmı da çok güzel devam edersek çok güzel olacak. Ankara turizmine hizmet edecek bir projemiz var: TepeKule. Şentepe’de televizyon vericilerinin olduğu yerde, 200’e yakın gecekonduyu temizledik. Şimdi birinci etabını bitirdik. İkinci etabına da seçimden sonra devam edeceğiz. Ankara’yı 360 derece görme imkanı sağlayan seyir terasında sosyal alanların yanı sıra TepeKule yükselecek. Kulede ofisler, restoranlar olacak. Ankara’nın kimliğine kimlik katacak güzel bir proje olacak.

Onun dışında Engelli Yaşam Merkezi yapacağız. Ankara’da ilk defa yapılacak projelerden. Bütün engelli gruplarının yararlanabileceği, vakit geçirebileceği, çeşitleri hobilerini gerçekleştirebileceği bir engelli merkezi olacak. Mahalle evlerine başlayacağız. Kültür merkezleri yapacağız bizden kopuk mahallelere. Yenimahalle, bir kentin kaynaşması ne gerektiriyorsa onu belediye olarak yapmak istiyor. Hobi kurslarımız devam ediyor. Hanımlar, komşluk ve arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmenin, stresini atabilmenin mutluluğunu yaşıyor ve Yenimahalleli olmanın da gururunu. O gördüğü devlet hizmetiyle devletine de bağlı kalıyor. Bütün bunlar sosyal bir belediyeciliğin yapması gereken şeyler.

Cumhuriyetin temel değerlerine yürekten inanıyorum ve onun ülkemde egemen olmasını istiyorum. Onun için siyaset yapıyorum. Burada da hiç kimseyi ötekileştirmeden, herkesin inancına saygı göstererek, hem bürokratlarım hem kendim hizmet veriyorum. Bundan da halk mutlu oluyor.

Moda sizin için ne anlam ifade diyor?

Moda yenilik, şıklık, güzellik demek. Yaşam, herkese göre değişir. Mütavizi yaşamı sevenler de var, hızlı yaşamı, farklı giyimi sevenler de. Moda olmazsa, sanayi ve üretim, yaşam olmaz.

Takip eder misiniz modayı?

Takip ederim ama giyimimle ağırlıklı olarak eşim ilgilenir. Ben değil, o alır. Günün şartlarına göre daha çok klasik giyinmeyi seviyorum. Başkan olmadan önce de kravatımı takar, günlük tıraşımı olurdum her gün. Hafta sonları spor giyinmeyi severim. Benim esas mesleğim döşemelik, perdelik kumaş. Orada da modayı takip ediyoruz.

İş dışında neler yaparsınız?

Saunaya giderim, aletli spor yapıyorum. Şiir okumayı severim, şiir kitabım çoktur. Komşuluk ilişkilerim güçlüdür. Kahve kültürüm var. Başkan olarak da giderim. Başkan olduktan sonra yaşamımda hiçbir şey değişmedi. Buranın bir ağırlığı ve prosedürü var. Onlar bittikten sonra normal yaşama dönüyorum. Torunlarımla görüşürüm her gün. Kendi işimi takip ederim.

   

İlgili Haberler

One Comment

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.