Keyifli Hayatın Dergisi

GÜZELLİĞİYLE DEĞİL ZARAFETİYLE BÜYÜLEDİ

580 0
   

Türkiye’de moda dünyasına yön veren isim olarak tanınan Emel Yıldırım, hayatının en güzel yılları diye tabir ettiği zamanlarını anlattı. Şu günlerde içsel dinginliği yaşam tarzı olarak benimseyen Yıldırım, gücünü kendisine verdiği değerden alıyor. Her insan gibi bir mücadelesi var. Zorlukları, inişleri, çıkışları ve pes etmemesi gereken yanları ile Emel Yıldırım MODA’nın baş konuğu oldu.

Saat 08.30 Riva yoluna giriyoruz. Birden bütün atmosferin değiştiğini fark ediyorum, sol taraf yemyeşil sağ taraf masmavi, değerli iş arkadaşım Özgür Karabulut’la tertemiz havayı içimize çekerken, burada yaşayan insanların ne kadar şanslı olduğunu konuşuyoruz. Kısa bir süre sonra Emel Yıldırım’ın yeşillikler içinde olan muhteşem evinde çekim ekibimizle buluşuyoruz. Evine girdiğimde Emel Hanım’ı yıllardır tanıyor gibi hissediyorum. Nasıl bir çekim olacağının detaylarını konuşurken, ünlü make up sanatçısı Mustafa Demiralp çalışmaya koyuluyor. Saatlerimiz 10.00 ve çekime başlıyoruz. Hızlı kararları, pratik fikirleri ve muhteşem kombinlerini izlerken yılların deneyimini hayranlıkla takip ediyorum. Tablomsu güzelliğini ikinci planda bıracak kadar zarif ve canayakın olan bu özel kadının evinde bütün ekip kendini ev sahibi gibi hissediyor. Yıldırım’ın enerjisi moda fotoğrafçımız Cengiz Dikbaş’ın tecrübesiyle birleşince ortaya inanılmaz kareler çıkıyor. Saatler 13.30, fotoğraf çekimimiz bitiyor. Ardından bütün içtenliğiyle gözlerinin içine bakarak sorduğum yirmi yıllın özetine gülümseyerek, bazen de uzaklara dalarak cevap veriyor. Vedalaşma zamanı geldiğinde üzülüyoruz. Aradan iki saat geçtikten sonra instagram hesabından bütün MODA Dergi ekibine teşekkür etmek için hesap isimlerimizi istiyor. Bir kez daha yapılan işin kalitesinin mutluluğu içindeyken, bizi bu davranışıyla da onure ediyor. Bütün yorgunluğumuzu unutuyoruz. Güzel gözleriyle etrafa mutluluğunu, enerjisini, içtenliğini geçiren bu renkli kadına hayatın kendisi kadar güzel olan her şeyi karşısına çıkarmasını diliyorum. Muhteşem bir ev sahibi, muhteşem bir çekim, muhteşem bir röportaj… Teşekkürler Emel YILDIRIM.

Röportaj: Esin Korucu
Fotoğraf: Cengiz DİKBAŞ

Emel Yıldırım mı sizden dinleyebilir miyiz kendinizi nasıl tanımlarsınız?
Emel Yıldırım… (Gülüyor) Dışarıdan biraz soğuk gözüksemde duygusal bir yapım var. Dışarıya çok açık değilim. Utangaç bir karaktere sahibim. İnsanlardan gelecek hareketlere, davranışlara, hislere bakıyorum. Güvenebiliyorsam rahat davranabiliyorum. Bunu benim söylemem hoş olur mu bilmiyorum ama fazlasıyla iyi niyetliyim. Yani iyi düşünen bir kadınım. Her şeye güzel olan tarafından bakabiliyorum. Bu Tanrı’nın bana vermiş olduğu en büyük hediyelerden biri. Her şeye güzel bakmak gerektiğini düşünüyorum. Dünyaya bir kez geliyorsunuz ve bir kez de gidiyorsunuz.

emel acar, emel yıldırım, kapak moda dergisi

Hayat sizin için ne anlama geliyor. Nasıl bir dönemdesiniz?
Şu dönem; kendimi tanıdığım bir dönem. İçsel yaşadığım, içime dönerek kendimi dinlediğim, kendimi daha çok sevdiğim, kendime daha çok değer verdiğim bir dönemden geçiyorum. Gönül gözümü daha çok açtım. Şu zaman; hayatımın en güzel yıllarından biri diyebilirim.

Hiç kimsenin bilmediği huylarınız var mı?
Basında göründüğüm gibi durağan ya da durgun bir kadın değilim. Arkadaşlarım çok komik olduğumu söyler. Soğuk ve sakin görünüyorum ama neşeli ve eğlenceli bir yapım olduğu da bir gerçek.

Güzelliğinizi ve formunuzu neye borçlusunuz?
20 seneden beri spor yapıyorum. Sihirli bir değnek kimseye değmiyor. Bu bir emek işi. Kendinize ne kadar emek verirseniz karşılığını ileride o kadar alacaksınız. Kullanılan kremler, bakım ürünleri çok önemli ama en önemlisi bunun sürekliliği. Emek derken bunu anlatmak istiyorum. Beslenmeme dikkat ediyorum. Vücudumu çok iyi tanıyorum. Bence her kadın vücudunu iyi tanımalı! “Ne yersem bana kilo aldırır ya da ödem oluşturur?” Bunların bilinmesi de çok önemli. Ekleyebileceklerim arasında; 20 yıldır yüzüme cilt masajı yaparım. Bazen insanlara tuhaf geliyor ama aynaya baktığımda kendimi kodluyorum. Ruhun ne kadar iyiyse o kadar dışarıya yansıyor. Saçımda daha çok doğal yolları tercih ediyorum. Ama tekrar söyleyebilirim ki en güzel şey; spor.

Modaya olan büyük tutkunuzu biliyorum, stil sahibi olmak sizce ne anlama geliyor?
Stil sahibi olmak kişinin kendi yaşantısıyla alakalı bir durum. Sadece modayla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Evinizin dekorundan tutun, dinlediğiniz şarkıya kadar her şeyi içine alan çok yönlü ve kapsamlı bir olgu. Stilinle kendini yansıtıyorsun. Tarzınızla hatırlanıyorsanız stil sahibi olmuşsunuzdur. Sen olmak kısacası…

Alışveriş yaparken neleri ön planda tutarsınız? Mantıklı alışverişin sırları sizce nelerdir?
Mantıklı alışveriş yaparım. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu görüyorum. “Ben ne istiyorum ve neye ihtiyacım var?” düşüncesiyle alışveriş yapıyorum. Artık rahatlığı seviyorum. Bir de tercihlerim son zamanlarda spor ayakkabılardan yana. Rahat olabileceğim her şeyi tercih ediyorum.

Türkiye’de moda sektörünün önemli isimleri arasındasınız, sektörün son yıllarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok üretim var. Çok da tüketim var. Ucuzu, pahalısı olmak üzere birçok kıyafet üretimi yapılıyor. Yelpaze çok genişledi diyebiliriz. Aslında modada tükettiğimiz renkler, desenler ve kumuşlardır. Son zamanlardaki modacıları da başarılı buluyorum.

Son zaman modacılarından kimleri beğeniyorsunuz?
Son zaman modacılarından beğendiğim isimler; Özgür Masur, Tuvana Büyükçınar.

Gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz var mı?
İnandığım bir komedi filminde yer almak isterim. İnsanlar benim taklit ve esprili yönlerimi bilmediği için kendimi daha iyi ifade edebilirim diye düşünüyorum.

Hayallerinizin ne kadarını tamamladınız?
Şükrediyorum. Allah bana hayal ettiğim her şeyi bir gün bile olsa yaşattı. Her şey zamanla oluyor. Ne istediysem çocukluktan bu yana hepsini yaşadım. Hayallerimin yarısından çoğunu gerçekleştirdim diyebilirim.

Bugün hayatınızın son günü olsaydı ne yapmak isterdiniz?
Tabii ki çocuklarımla doya doya bugünü yaşamak isterdim. Onları doya doya öperdim.

Çocukarınızla aranızda olan özel bağdan bahseder misiniz?
Doğduklarından beri benimle yatarlar. Bizim diyaloğumuz çok farklı çocuklarımla, küçük yaşta anne olduğum için hem arkadaş hem abla kardeş gibiyiz. Şimdi onlarla arkadaş gibi oldum. Ben onlara ne olursa olsunlar önce insan olmayı öğrettim. “Kimseyi parasına göre, mevkisine göre değerlendirmeyip insanı insan olarak görün” felsefesini ikisine de çok işlemişimdir. Çok sohbet ederiz. Sakin bir anneyim. Topluma iki tane değerli insan kazandırdığıma inanıyorum.

Yakın bir zaman önce Umre’ye gittiniz. Seyehatiniz nasıl geçti?
Umre bana çok iyi geldi. Her müslümanın hiç korkmadan gidebileceği bir yer. Müslümanların kesinlikle görmesi gerektiğini düşünüyorum. Bambaşka bir dünya çünkü. Orada kimliğiniz, kişiliğiniz, paranız pulunuz hiçbir şeyin önemi yok. Sadece oraya duru bir insan olarak gidiyorsunuz. Umre’den sonra maneviyata daha yakın hissettim kendimi. Daha sakin, daha sabırlı oldum. Sabretmeyi öğrendikçe hayatı akışına bırakıyorsun. Hayat, sana zaten ne yaşayacaksan onu veriyor.

Yakın gelecekte Emel Yıldırım projelerinden bahseder misiniz?
Eylül ayında Nişantaşın’da yeni mağazamızı açıyoruz. Üç ortak olarak. Ortaklarım 15 senelik arkadaşlarım. Güzelliğe dair bir kitap çıkarmayı düşünüyorum. Yeni teklifler geliyor. Reklam filmleri ve televizyon programlarından inandığım projeleri değerlendirmek istiyorum.

Burcunuz nedir?
Başak, 13 Eylül

Fobiniz var mı?
Fobim var. Bir hayvan ama ismini telafuz edemem. (Gülüyor)

Lakabınız var mı?
Ağabeyim “karakız” derdi. Daha küçükken de “köfte dudak” diye seslenirdi.

Huzur rotanız?
Ordu (Babamı ziyaret edebildiğim tek yer.)

Vücudunuzda en beğendiğiniz yeriniz?
Burnum ve dudaklarım…

Takıntılı şekilde son zamanlarda dinlediğiniz parça?
Man to. Mevlananın bir dörtlüğü. Son zamanlarda çok sık dinliyorum.

Saadet zamanı: avluya doğru oturmuşuz, sen ve ben
Endamımız çift, sûretimiz çift, rûhumuz tek, sen ve ben
Bulandıran palavralardan âzâde, gamsız bir keyif, sen ve ben
Sen ve ben, ne sen varsın ne de ben, bir olmuşuz aşk elinden.

Buzdolabınızda her zaman bulunan tek şey?
Süt.

Moda ikonunuz kim?
Rihanna’yı çok tarz buluyorum. Rita Ora’nın saç rengine bayılıyorum. Ama her zaman idolüm Jennifer Lopez.

Plajda yanıma almadan asla dedikleriniz nelerdir?
Kesinlikle güneş koruyucum. Birde bir kaç tane bikini.

Gardırobunuzun olmazsa olmazları?
Beyaz t-shirt, blazer ceket.

Asla giymem dedikleriniz?
Süper mini.

Tek bir marka giymek zorunda kalsaydınız o ne olurdu?
Balmain

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.