Keyifli Hayatın Dergisi

Hayatın Sürüklediği Yöne Değil Hayallerine Yelken Açan Bir İsim

969 0
   

Soie Design markasının kurucusu Özgül Peker, hayatın kendisine çizdiği yoldan değil, hayallerinin peşinden giden bir isim. Özel sektördeki 14 yıllık yöneticilik kariyerini bir kenara bırakarak moda sektörüne adım atan Peker, moda dünyasına getirdiği yeniliklerle dikkat çekiyor. Orijinal sanat eserlerini tasarımlarıyla birleştirerek moda ve sanatı buluşturan Peker, başarısını işine olan aşka borçlu.

 

Özgül Peker

Özgül Peker


 
Sanatla modayı buluşturduğu tasarımlarıyla dikkat çeken Soie Design markasının kurucusu Özgül Peker, Eylül sayımızın baş konuğu oldu. Kırçiçeği Sokak’taki butiğinde kendi tasarımlarıyla objektiflerimize poz veren Peker, birbirinden şık karelere imza attı. Moda dünyasına girişini ve Soie Design’ın kuruluş hikayesini bizimle paylaşan Peker, her yeni koleksiyonunda bir adım öne çıkmayı ve farklı şeyler yaratmayı ilke edindiğini dile getirdi. Özgül Hanım yeni koleksiyonunun sürprizlerle dolu olduğunu sözlerine ekledi.
 
Özgül Peker

Özgül Peker


 
Sizi yeni tanıyacak okurlarımız için kendinizden bahseder misiniz?
Elbette, 1973 Eskişehir doğumluyum. Mersin Üniversitesi mezunuyum. Mezun olduktan sonra ülkemizin önde gelen şirketlerinden birinde 14 yıl yöneticilik yaptım. Yaptığım işi seviyordum ancak ait olduğum yer ve yapmak istediğim iş o değildi sanki. Bir şeyleri üretmeyi ve onun içine aşkı ve sevgiyi, ruha güzel gelen her şeyi katma isteğim daha fazla geri planda kalamadı. 2015 yılının yaz başında, modaya karşı daha fazla kayıtsız kalamadım ve Soie Design’ın temellerini atmak için tüm ruhumu ortaya koyarak bu işe başladım. Yaklaşık 1 yıllık hazırlık süreci sonunda 4 Haziran 2016 tarihinde Soie Design açıldı. Henüz yolun başında olmama rağmen her şey harika gidiyor. Daha iyi olması için de var gücümle çalışmaya devam ediyorum. Arta kalan zamanımda da kızım ve eşim ile ilgileniyorum.

 

Özgül Peker

Özgül Peker


 

Moda Dünyasına Giriş hikayenizi anlatır mısınız?
Modaya her zaman ilgi duydum. Yıllardır yapmış olduğum çizimlerimi, kendini güzel hissetmek isteyen her kadının üzerinde görmek istedim. Bu anlayışla Soie Design’ın temelleri atılmış oldu.
 

Özgül Peker

Özgül Peker


 

Sanatla modayı buluşturma fikri nasıl ortaya çıktı?
Bahsettiğim gibi modaya olan tutkumdan dolayı hep farklı şeyler araştırıyordum. Baktığım, gördüğüm, hayalini kurduğum herhangi bir şey bana moda ile ilgili fikirler kazandırıyordu. Bir gün sanatçı dostum Funda İyce Tuncel’in atölyesinde kendisi ile sohbet ederken, t-shirt üzerine yapmış olduğu resimleri gördüm. O zaman bende de bir şeyler canlandı ve şu anki durum işte o zaman başlamış oldu. Sanatçı arkadaşım Funda İyce Tuncel’in resimleri, tasarlamış olduğum kıyafetler ile buluştu ve farklı bir konsept ortaya çıkmış oldu.
 

Özgül Peker

Özgül Peker


 

“Tasarımlarımı başkalarının üstünde görmenin verdiği mutluluğu anlatamam”

Ablam moda dergilerine çok meraklıydı. Küçük yaşlarda dergilerle birlikte eve gelişini hep heyecanla beklerdim. Dergide gördüğüm her kadının fotoğraflarını kesip kendi dosyamda biriktirirdim. Onlara bakar ve kıyafetlerini incelerdim. Zaman geçtikçe bu durum tam bir tutkuya dönüştü. Her kadın gibi ben de giyinmeye meraklıydım. Alışveriş yapmayı da çok severim. Aldığım her kıyafete kendimden bir şeyler katmayı çok severim. Giysilerle farklı tarzlar oluşturmak için uğraşıyordum. Artık bu tutkumu kendi tasarımlarımda yapmak bana inanılmaz bir keyif veriyor. Hele ki tasarımlarımı başka bir kadının üzerinde görmek nasıl bir mutluluk ve gurur veriyor anlatamam.
 

Özgül Peker

Özgül Peker


 

Tasarımlarınızla modaya yeni bir bakış açısı getirdiniz. Müşterilerinizden bu anlamda nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Müşterilerimden şu ana kadar çok olumlu dönüşler aldım. Tasarladığım ürünler güncel modayı takip ettiği için moda tutkunları tarafından çok ilgi görüyor. Gelen müşterilerim Soie Design’ı, tarzı olan, modern, farklı ve sıcak bulduklarını söylüyorlar. Ben de kendimi hep bir adım ileriye taşımak ve daha çok kişiye ulaşmak için çok çalışıyorum.
 

Özgül Peker

Özgül Peker


 

Yeni Koleksiyonunuzda neler ön plana çıkacak?
Her yeni koleksiyonumda bir adım öne çıkmak ve farklı bir şeyler yaratmak istiyorum. Bu koleksiyonumda daha önceki çalışmalarımın da üzerine bir şeyler katıp çok büyük sürprizlerle geliyorum.

Tekstilin dışında aksesuar alanında da çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. Mağazanızda ne tür aksesuarlar yer alıyor?
Evet aksesuar tasarımlarım da mevcut. Aksesuarı çok seviyorum, benim için çok önemliler. Mağazamda yer alan aksesuarların abartıdan uzak, sade ve şık olmasına özen gösteriyorum. Tasarımlarıma, kumaşıma ve tasarımlarımın renklerine uyum sağlayacak şekilde olması benim için çok önemli.

Soie Markasını butiğiniz dışında online satış gibi farklı platformlarda görebilecek miyiz?
Evet, butik dışında da satış platformlarımız mevcut. Web sayfamız açıldı, müşterilerimiz www.soiedesign.com.tr adresinden ürünlerimizi görebilir. Web sayfasından işlem yapabildiği gibi soiedesign facebook ve instagram hesapları üzerinden de taleplerini iletebilirler.

Biraz da sosyal yaşantınıza değinmek istiyorum. Ankara’da iş hayatınız dışında nasıl zaman geçirirsiniz?
Tüm günüm mağazam ve atölyem arasında mekik dokumakla geçiyor. Güne saat 06:30 gibi merhaba diyorum. Minik bir egzersiz ve kahve içerken haber kanallarına göz atıyorum. Kızımla ilgileniyorum. Onunla sohbet etmek en keyif aldığım şey. Gün içinde neler yapacağım genelde bellidir. Her şeyi ajandama not alırım. Çok yoğun oluyorum ancak haftada en az 2 gün öğle yemeğini arkadaşlarımla yemek konusunda zaman yaratıyorum. Akşam yemeğini eşim ve kızımla yemeyi tercih ediyoruz. Çok yorgun değilsem, kitap okumayı ve film izlemeyi ihmal etmiyorum.

Kızınız da sizin gibi modaya ilgili mi?
Evet, hatta birçok öneride bulunur ve ben de mutlaka dikkate almaya çalışırım. Şu an 11 yaşında, ileride ne olmak istediğine karar vermiş değil. Moda dünyasında yer alması beni çok mutlu eder ve gururlandırır.

Siz Modayı nasıl tanımlarsınız?
Moda, dünyada çok hızlı gelişen ve değişen bir sektör. Bununla birlikte bir kültür de oluşturdu. Ülkemizde moda geçmişten günümüze dek çok ilerleme kaydetti. Benim gibi birçok modasever ve tasarımcıya seçenekler sunmaya devam ediyor. Ülkemizde modanın çok iyi yerlere geleceğine yürekten inanıyorum.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.