Keyifli Hayatın Dergisi

İLKBAHAR MODASINA SANATSAL DOKUNUŞ

360 0
   

Bu bahar modern sanat, galeri ve müzelerden sokaklara taşıyor. Boya desenleri, kübik portreler, soyut suluboya çalışmaları, etnik çizimler pek çok tasarımın üzerinde kendi hikayesini anlatıyor.

HAZIRLAYAN: Buket Kıcıman
Kış başında henüz kalın kazaklarımıza ve kabanlarımıza sarılmışken, tasarımcılar 2014 ilkbahar-yaz kreasyonunu aylar öncesinden moda takipçilerine sunmuştu. Bu kreasyonlar içinden en çizgi dışı ve enerjik olanı güneşli günlerle birlikte hatırlanmayı hak ediyor.

Ünlü moda haftalarını, bahar esintisiyle dolduran ikonik markalar renk ve doku konusunda sınır dışı tasarımlar yaratarak, ortak noktaları olan avangart sunumlar yaptılar. Céline, Prada, Peter Som, Calvin Klein, Diane von Furstenberg, Jean Charles De Castelbajac, Christian Dior, Philip Lim, Prabal Gurung, Jil Sander bu cüretkar kreasyonların önemli sahipleri arasında.

Yeni yeni açtığımız yaz sezonunda, hem erkek hem de kadın kıyefet dizaynında modern sanat akımlarının etkisinde çizgiler oldukça yoğun kullanılıyor. Doğaçlama fırça darbeleri, sıçramış boyalar, çocuksu figürler, sürrealist çizimler tasarımlara en hakim baskılar arasında. Belirgin bir renk seçimi yok. Keyifli bir kararsızlık söz konusu. Bu yıl baharın rengi şudur diyemiyoruz. Güneşin ve ilkbaharın rengi her renkten her ton sanki. Renkli motiflerin zeminine çoğunlukla pastel tonlar yerleştirilmiş. Böylece desenin ve kıyafetin hikayesindeki anlam kolaylaşıyor. Tasarımlar sadece baskıdan ibaret değil, yeni sezon ürünler çoğunlukla püskül, boncuk, sedef, fırfır kullanımıyla güçlendirilmiş. Detaylarda kullanılan tül ile ürünler belli belirsiz bir ağırlık ve zarafet kazanıyor. Elbette sıcak günlerin konsepti olması sebebiyle koleksiyonlardaki parçaların biçimselliği oldukça ergonomik. Estetik kaygının yanında işlevsellik ihmal edilmemiş. Düz kesim salaş elbiseler, bol pantolonlar, en az birkaç beden büyük sweatshirtler… Asimetrik, hareketli kumaşlar, renkli soyut imgelerle birleşince akıp giden boyalar gibi görünüyor. Sanatsal baskılar yalnızca kıyafetlerde değil aksesuarlarda da yer alıyor. Özellikle çanta ve şal çeşitleri bu konsepti kendine o kadar yakıştırmış ki kıyafetler kadar şaşırtmıyor. Ayakkabılar ise tasarımında ağırlıklı olarak kullanılan endüstüriyel malzemler ile salaş ve soyut koleksiyonlara atılmış birer imza gibi görünüyor.

CELINE
Londralı tasarımcı Phoebe Philo’nun tasarımları sanatsal çizgiye sahip kreasyonlar arasında belki de en çarpıcı olanı. Portföyündeki minimalist ve sade çalışmalarla bilinen Philo, bu koleksiyonun etnik, eklektik, bohem ve modern gibi çağrışımların kolajı olduğunu açıklarken, kolesiyonu şöyle özetliyor: “Yalnızca güç. Kadın için güç” Philo’nun yarattığı modeller iki temel noktadan şekilleniyor. El boyama fırça darbelerine sahip geniş kollu, geniş yakalı üstler ve pileli, asimetrik etekler. Boya imgesinin rastlantısallığı o kadar doğru bir noktadan yakalanmış ki modeller bir ressam atölyesinden çıkmış gibi görünüyor. Kıyafetlerdeki tül ve fırfır detaylar ile ayakkabılarda kullanılan ahşap ve metal malzemeler tasarımın enerjisini yükseltiyor. Soyut imgelerle birleşen etnik Afrika motiflerine bakınca bir an için A. R. Penck’in resimlerini hatırlıyoruz.

CALVIN KLEIN
Erkek kreasyonunda gökyüzünün renklerini kullanan Calvin Klein’in özgün tasarımları, Rene Magritte’nin sürreal resimlerini hatırlatıyor. Gecenin, gün batımı ve kuzey ışıklarının tasvir edildiği, bulut motifinin yoğun olarak kullanıldığı tasarımlar; klasik kesim pantolon, gömlek ve kravatla kombinlenerek ‘olağanlaştırılmış’. Modacıların, kadın kombinlerinde hırka ve kazakların yerine kullandığı sweatshirtler, Calvin Klein’in erkek kombinlerinde de ceketi aratmıyor.

JIL SANDER
Jil Sander her zamanki sade ve net bakış açısına sanatsal bir yorum katıyor. Enformasyonu değil duyumsal ve duygusal bir özü temel alan Arte Povera sanat akımından etkilenen Sander’in bu sezon ilham kaynağı Alighiero Boetti’nin resimleri. Kaotik renkler ve şekiller oldukça sade, naif ve konforlu kalıplara uygulanarak, kıyafetler bahar aylarına uyum sağlayan birer tuvale dönüştürülmüş.

CHRISTIAN DIOR
Dior’un ilkbahar-yaz koleksiyonu tasarımlarının çoğunu, floral desenli kumaşlara katman olarak eklenmiş bantlı ve boncuklu elbiseler oluşturuyor. Elbiselerin kemer ve askı detaylarında da aynı dokuda bantlar kullanılarak bütünlük sağlanmış. Bantların elbisenin ana formuna zıt renkleri ve üzerine yazılan çeşitli mesajlarıyla, koleksiyon Hausmann gibi kolaj sanatçılarının eserlerini hatırlatıyor.

Baharda üzerinizde bir sanat eseri temsili ile özgür ve yaratıcı hissetmek istiyorsanız onu taşıdığınız en güçlü şey haline getirmelisiniz. Rengarenk boya izleriyle tasarlanmış bir elbisenin altına giyebileceğiniz en ideal ayakkabı az topuklu sade bir sandalet olacaktır. Aksesuardan kaçınmalı, az makyaj ve kendi haline bırakılmış saçlarınızla elbisenize yalın bir güç kazandırmalısınız. Tercihiniz ayakkabı ya da çantada sanatsal bakış açısını yansıtmaksa, kıyafetinizde tek rengi yakalamalısınız.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.