Keyifli Hayatın Dergisi

İŞ DÜNYASINDA YÜKSELEN TOPUK SESLERİ

SHARE
, / 642 0
İŞ DÜNYASINDA YÜKSELEN TOPUK SESLERİ
   

İş dünyasında adından başarısıyla söz ettiren ve bir çok kadının, hatta erkeğin olmak istediği noktaya azmiyle gelen cemiyetin gözde iş kadınları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladığımız dosya haberimizde bir araya geldi. İş dünyasında kadın olmanın zorluklarını ve güzel yanlarını bizimle paylaşan ünlü isimler, sektörde kendilerini göstermek isteyen kadınlara da yön verecek tavsiyelerde bulundu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladığımız dosya haberimizde iş dünyasının başarılı iş kadınlarını bir araya getirdik. İş dünyasında kadın olmanın getirilerini ve zorluklarını dinlediğimiz ünlü isimler, kendilerine yönelttiğimiz detaylı sorulara çarpıcı yanıtlar verdi. Bu özel haberimizi merak ediyorsanız, sayfaları çevirmeye başlayın!

AYSU YAVUZ
“KADINLAR DETAYLARDAKİ BAŞARIYI KEŞFEDER”
Aslına bakarsanız iş dünyasında kadın olmak bana kendimi farklı hissettirmiyor. Bana göre iş hayatında erkek olmak, kadın olmak diye bir kavram bile olmamalı. Yaptığı işe saygısı olan, işini hakkıyla yapan kişi erkekte kadında olsa başarıyı hakeder.

İş dünyasında kadınların organizasyon yeteneklerinin şüphesiz daha üstün olduğunu düşünüyorum. Bu her kadın yöneticinin istisnasız çok başarılı olacağı anlamına gelmez ama bir genelleme yapmak gerekirse kadının doğasında olan bu yeteneğin doğru yönlendirilmesi ve teşvik edilmesi halinde başarının kaçınılmaz olacağına inanıyorum.

Bir sektörde “kadın eli değmiş” dedirten durumlardan biri kadınların detaycı olmasıdır. Açıkçası ben başarının detaylarda gizli olduğuna inanıyorum. Titizdir, sabırlıdır, sorumluluk sahibidir. Bunlar başarıya giden yolda önemli özelliklerdir.

Bence her kadının bulunduğu konuma ulaşırken yaşadığı farklı zorluklar vardır ama bana göre ortak zorluk kadınların hayata dair sorumluluklarının ağır olmasıdır. Kadın, eştir, dört duvarı yuva yapandır, çocuklarının annesidir. Bir kadın, ister siyasetçi, ister doktor, ister polis olsun bu hiç değişmez. Benim de en büyük zorluğum bu oldu sanırım. Mükemmeliyetçi bir kişilik yapısıyla her şeye aynı anda yetişmek ne yalan söyleyim bazen zorluyor. Bu noktada en büyük avantajımın yaptığım işi severek yapmam, en büyük şansımın ise yaptığım işe saygı duyan bir eşe sahip olmam olduğunu düşünüyorum.

İş dünyasında kadınların kendilerini gösterebilmeleri için ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ sözü yeterince özetleyici olur sanırım. Sorumluluklarının bilincinde işini doğru yapan kişi, kadın erkek fark etmez, zaten kendini bir adım öne çıkartır. Bununla birlikte destek olan, hayatın yükünü birlikte sırtlayan, eşinin başarılarıyla gurur duyan bir erkeğin de kadının işteki başarısını arttıracağından hiç şüphem yok. Sonuç olarak daha çok kadının iş hayatında olmasını, kendisini ve sınırlarını hafife almamasını ve toplumun en küçük parçası olan aile kurumundan başlayarak toplumun her kademesinde kadının hakkettiği saygıyı görmesini temenni ediyorum.

GÖKÇE ÖZCAN
“KADINLAR ANKA KUŞU GİBİ KÜLLERİNDEN DOĞMALI”
İş dünyasında kadın olarak var olmak zor ama çok keyifli bir durumdur.

Kadın yöneticileri öne çıkaran özellikleri IQ’larının yanı sıra EQ’larının da ön planda olmasıdır.

İş dünyasında kadının varlığını fark ettiren durumlar; kadının detaycı olması, görülemeyeni görmesi, garantici olması, her şeyi iki kez kontrol etmesi, araştırmacı yapısı, en faydalıyı en ucuza temin etmesi olarak bilinir. Ayrıca iş dünyasındaki kadınlar, özel hayatında rahatça harcayabildiği parayı iş ve şirket söz konusu olunca korur, kollar.

ODTÜ Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar finans sektöründe bireysel ve kurumsal portföy yönettim. Finans sektörü ciddiyet, disiplin, aşırı dikkat, yüksek sorumluluk duygusu ve hatasızlığı gerektirir. Yapacağınız en ufak bir hata milyon dolarları kaybetmenize sebebiyet verebilir. Bu disiplini almış biri olarak bulunduğum konuma gelirken yaşadığım zorluklaran biri mağazacılık ve dekorasyon sektöründe maalesef aldığım disiplin ve ciddiyetin yarısını bile görememiş olmamdır.

İş dünyasında “Bende varım” diyecek olan kadınlarımıza tavsiyem; sabır, dürüstlük, dozunda hırs, azim ve çok çalışmak, yılmadan, pes etmeden, vazgeçmeden, zorluklar karşısında hayal kırıklığına uğramadan tıpkı bir anka kuşu gibi her sabah küllerinden yeniden doğmak gerektiği olurdu.

GAMZE CİZRELİ
“İŞ KADINI SAYISININ ARTACAĞINA İNANCIM TAM”
İş dünyasında kadın olmak benim için son derece onur ve gurur verici bir durum. Ülkemizdeki az sayıdaki girişimci kadınlardan biri olarak fark edilmenin ve “Girişimci Kadınlar” adına bir farkındalık yaratıyor olmanın haklı sevincini yaşıyorum. Ne yazık ki kadına verilen görev “evi- çocukları- hasta ve yaşlı bakımı” gibi son derece sınırlayıcı işlerle tanımlı. Yine de ben ve benim gibi iş kadınlarının oluşturduğu rol modellerin genç kızlarımızın geleceğini şekillendireceğine ve iş dünyasındaki “İş Kadını” sayısını daha yüksek seviyeye taşıyacağına inancım tam.

Kadın yöneticileri öne çıkaran özellikleri; kadınların sorumluluk duyguları, kolay iletişim kurmaları, güçlü önsezileri ve sabırlarıdır. Geleceği öngörüp çıkarımlar yaparak fikirleri yorumlama yetisine sahipler. Burada bahsettiğim duyguları değil -kuvvetli önsezileri- ki bu da iş hayatında vizyoner bir bakış açısı yaratıyor. Bununla birlikte şeffaf, tutarlı ve sevecen bir yönetim tarzı benimsemek, başarının sürekliliği için dinamik ruh halini ayakta tutmak da çok önemli rol oynar.

Ben kendi sektörüm için konuşacak olursam, restorancılıkta kadın eli değmiş dedirten durumlar öncelikle güven duygusunun verdiği rahatlık. İşletmecisinin kadın olduğu bir restorana, hijyien ve kullanılan malzemelerin kalitesi gibi pek çok konuda daha güvenerek gidildiği bir gerçek. Bunun yanında sunumlardaki detaylar, küçük farklar, işe kadın eli değmiş dedirten durumları oluşturuyor. Genel olarak söyleyecek olursam da rafine bir algı, sabır, dayanıklılık ve sürdürebilirlik kadının her sektörde yarattığı farkındalığı belirleyen unsurlardır.

Bigchefs’i kurma aşamasında, ben de her sektörde kadınların karşılaştığı gibi, sermayeye ulaşmakta zorlandım. Öz kaynağım yoktu. Sermayeye erişimde Türkiye’de bankalar teminata dayalı kredi veriyor ve kadınların üzerine gayrimenkul olmadığından kredi için uygun aday sayılmıyorlar. Sonunda başarsam da en çok zorlandığım konu bu olmuştu.

İş dünyasında kendilerini göstermek isteyen kadınlara tavsiyelerim şu şekilde;
HAYATA KARŞI DURUŞUNUZ OLMALI: Bilginiz, birikiminiz, deneyimleriniz, giyiminiz, duruşunuz, hayat tarzınız sizi görünür kılmalı.
SIRADAN OLMAYIN: Ezber bozan alternatif çözüm algısıyla çalışın, bilginizi yaratıcılığınızla sunun
HATALARINIZDAN DERS ALIN: Kendinizi geliştirin ve hedeflerinizi inandığınız ve savunduğunuz fikirler üzerinden belirleyin.
GÖZLEMCİ OLUN: Havayı iyi koklayın –sektörü, firmaları, rakipleri, çalışma ortamını…-

NİDA BULUT
“KADINLAR İŞ HAYATINDA ERKEKLERDEN DAHA MANTIKLIDIR”
İş dünyasında kadın olmak gurur verici bir duygu. İş hayatında kadın sayısının artmasının ülkemiz için önemli olduğunu düşünüyorum.

Kadınların duygusal ve merhametli olmalarına rağmen iş hayatlarında erkeklerden daha mantıklı karar verebildiklerini düşünüyorum. Bazı özel durumlarda da herhangi bir problemi kestirip atmak yerine, köküne inerek duygularıyla hareket etmeleri kesinlikle kadınlara farklılık katan özelliklerindendir.

Bir işe kadın eli değince kesinlikle daha detaylı bir iş ortaya çıkıyor. Estetik yönü de mutlaka düşünülmüş oluyor. Hem göze hem de ihtiyaca hitap ediyor.

Bildiğiniz üzere iş hayatına yeni atıldım. Dolayısıyla şu anki bulunduğum konuma gelirken çok büyük zorluklar yaşamadım. Ancak genç bir girişimci olarak şunu söyleyebilirim; kariyerimde en zor süreç hayattan ne istediğimi önce kendi kendime ispat etmem daha sonra da ailem ve çevremdeki insanlara ispat ederek bana inanmalarını sağlamak oldu. Çünkü genç olduğunuz için başta istediğiniz kariyere geçici gözüyle bakılabiliyor. Ama istikrarlı bir şekilde yolunuza devam ettiğinizde arkasından inanç geliyor.

Naçizane tavsiyem; kendilerine inanmaları ve istikrarlı olmalarıdır.

SEDA ÖZBULUT
KADINLAR ÖNCE ERKEK EGEMENLİĞİ İLE ÇARPIŞIYOR
Dünyanın neresinde olursanız olun kadın olmak hep meşakkatlidir. Kendinizi devamlı ispat etmek zorunda kalıyorsunuz, hep daha iyisini yapmaya gayret ediyorsunuz. İş dünyasında da durum farklı değil. Hangi sektörde olduğunuzun da pek bir önemi yok aslında, önce erkek egemenliği ile çarpışmak zorundasınız. Onu kırıp, kendinizi ispatlamanız için ilk önce cesaret ve sabır, ardından da devamlı teyakkuzda olmak gerekiyor. Kendi adıma, her gün bir başka zoru başardığım için mutlu hissediyorum. İş dünyasında güç elde ederek, kazanarak ve yükselerek kariyer basamaklarını tırmanmak, benim için her gün yeniden doğmak gibi…
İş dünyasının hangi sektörü olursa olsun kadın elinin değdiği şirketler; farklı bir dil kazanıyor, daha estetik bir yapıya kavuşuyor. Her şeyden önce kadınlar, detayları düşünüyor. Yaptığı işin ayrıntılarına değer veriyor. Titiz kadınlar erkeklerin göremedikleri detayları dikkatlice incelerler. Böylece beklenemedik hatalar veya yanlış anlamalar asgaride kalır. Bununla birlikte çalışma azmi de çok önemli. Bir kadın tarafından yönetilen yer daha ilk bakışta anlaşılır, çünkü kadınlar iş yaşamlarını yalnızca mesai saatlerinden ibaret görmezler. Takım çalışmalarına olan yatkınlıkları, empati yapabilmeleri, iletişim yeteneği ve duygusal zekalarının gelişmiş olması da kadın yöneticileri öne çıkaran özelliklerdir diyebilirim.
“Mükemmel bir iş çıkmış!” dediğim bütün projelerde kadın elinin sihirli dokunuşunu görüyorum. Bir işi estetik bulmuşsam, işin mimarı muhtemelen kadındır. Çünkü ben mükemmelliği ayrıntıların oluşturduğu bütünde arıyorum ve buna dikkat edenlerin genellikle kadın olduğunu düşünürüm. Kadın elinin değdiği iş, bolluk ve bereketle doluyor, verimi artıyor. Siz de dikkat ederseniz göreceksiniz ki; Türkiye’de kadın istihdamının arttığı bütün sektörler, yükselişe geçmektedir. Gayrimenkul, perakendecilik, eğitim ve gıda gibi sektörler başta olmak üzere kadın istihdamının artışa geçtiği birçok sektörün de verimi artmıştır. Ayrıca bir kadının kendini bulduğu ve mutlu hissettiği işin; kulvarı, vizyonu ve bakış açısı da değişiyor.
Siyasal Bilgiler bölümü okudum ve yurt dışında yüksek lisans yaptım. İlk yıllarda akademide edindiğim bilgileri iş hayatında uygulamaya çalıştım. Ancak iş hayatının farklı dinamikleri var. Her yeni gün planların dışında gelişen olaylarla dolu. Ayrıca Türkiye zor ve değişen piyasa koşullarına sahip bir ülke. Yöneticilerin bu koşulları öngörebilmesi gerekiyor. Elimden geldiğince ileriyi görmeye çalışıyorum. Benim yaşadığım en büyük zorluklardan biri çalıştığım sektördeki müşteriler, projelerinde uzun zamandır bildiği kimselerle iş yapmayı tercih ediyordu, bu sebeple en başlarda hemen kabul görmedi işlerimiz. Yaklaşımımız bazen kolayca reddedildi. Genç bir kadın yönetici adayı idim ve erkeklerin daha baskın olduğu sektörde kendimi kanıtlamam zaman aldı.
İş dünyasında ön plana çıkmak isteyen kadınlara tavsiyem “Çalışmak, çalışmak, daha çok çalışmak” olur. Ben başarının kolay gelmeyeceğini düşünenlerdenim. Bu yüzden kurucusu olduğum iletişim ajansının ilk gününden itibaren elimden geldiğince çok çalıştım. “Bu hayata gelmemizin bir amacı olmalı” düşüncesinden hareket ederek üretken olmaya gayret ettim. Bu yüzden herkese, öncelikle çok çalışmasını tavsiye ediyorum. Kendinizi gösterebilmeniz ve liderlik yolunda yükselebilmeniz için çok da yaratıcı olmanız gerekiyor.

MÜGE SÜLEYMANOĞLU
“EŞİMİN YAKLAŞIMINI BİLE DEĞİŞTİRDİM”
İş hayatında kadınlar, erkek egemen yapının var olması sebebiyle çok fazla strese maruz kalıyorlar. İş hayatı bir yandan kadının saygınlığına, ekonomik özgürlüğüne ve özgüvenine katkı sağlarken diğer yandan da geleneksel değerlere dayalı tutumların sürdürülmesi kadın için çeşitli sorunları beraberinde getiriyor.

Güç, azim, kararlılık, sabır, disiplin kadın yöneticileri iş dünyasında öne çıkaran en büyük özelliklerdir.

Dekorasyon, sıcak ortam, temizlik, servis ve her detay ince ince düşünülmüşse o ortama mukakkak kadın eli değmiştir.

Bulunduğum konuma ulaşırken yaşadığım en büyük sıkıntım; eşimin çalışmama ve aynı iş yerinde bulunmama karşı çıkmasıydı. Ama şimdi tam tersi durum söz konusu; işe gelmediğimde kızıyor.

İş dünyasında kadınların kendilerini gösterebilmeleri için tavsiyem; ilk önce özgüvenlerinin tam olması, risk alınmaları ve kendilerini işe yarar kılmalıdır.

MERVE TANSI
“KADINLAR İÇİN ESTETİK ÖN PLANDA”
İş dünyasında kadın olmak zor. Ben kendimi bu anlamda şanslı görüyorum. Pepper Home ev tekstil ve dekorasyon ürünlerinin yer aldığı bir mağaza. Dolayısıyla daha çok kadınlara hitap ediyorum. En önemlisi çok sevdiğim bir işle ilgileniyorum.

Kadın yöneticileri öne çıkaran özelliklerini sıralamak gerekirse; kadınların sorumluluk duyguları, detaycı olmaları, kolay iletişim kurmaları, güçlü önsezileri ve sabırları iş dünyasında büyük avantajdır. Bu da hayatın her alanında olduğu gibi, iş hayatında da olumlu geri dönüşlere vesile oluyor.

Kadınlar için estetik ön planda ve daha disiplinli çalışıyorlar. En önemlisi aynı anda birçok işi bir arada yapabiliyor. Bence bütün bunların birleştiği her işte kadının eli değdiği belli olur diye düşünüyorum.

Pepper Home bir çok markayı bünyesinde bulunduran konsept bir mağaza. Bulunduğum konuma ulaşırkenen çok doğru markaları seçmek ve bu ürünleri doğru şekilde tanıtmakta zorluk çektim.

İş dünyasında kadınların kendilerini gösterebilmeleri için tavsiyem; sevdikleri işi yapmaları ve o işe inanmaları yönünde olurdu. İşin her safhasına dahil olmalılar ve her adımında da varlıklarını hissettirmeliler. Bu sayede her aşamadan haberdar olur, kriz durumlarında soğukkanlılıklarını korur ve iş hayatında hangi alanda olurlarsa olsunlar ilk akla gelen çözüm üretici olarak dikkat çekerler.

HÜLYA TOPÇUOĞLU
“KADINLAR ERKEKLERE GÖRE DAHA ÖZVERİLİ ÇALIŞMALILAR”
Sadece kadın olmanın bile zor olduğu Türkiye’de bir de çalışan kadın olmak, hele hele çalışan anne olmak herkesin kolay kolay altından kalkacağı bir yaşam tarzı değil. Benim hissettiğim duygulardan en önemlisi de ekonomik özgürlüğümün olmasıdır. Üreten bir insan olmanın getirisi olarak kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde duran özgüvenli bir kadın olma duygusunu yaşamıma taşıyabilmemdir. Bu nedenledir ki kendimi daha enerjik hissediyor ve ruhumun daha sağlıklı olduğunu görüyorum.

Çalışan başarılı kadınların öncelikle maskülen bir duyguya sahip olmaları gerekir. Bununla birlikte kadın yöneticiyi öne çıkaran özelliği isabetli tercihleri, ekip çalışmasına olan yatkınlığı, paylaşma güdüsü, mütevazi kişiliği ve tutarlı çalışma düzenidir. Bunlara sahip olan her kadın öne çıkar inancındayım.

Halk arasında “kadın eli değmiş gibi” dediğimiz bir tabir vardır. Bu özellik kadınların “annelik” rolüyle de pekişince daha insancıl, daha ince düşünülmüş, daha titiz ve daha planlı işler çıkarmasına sebep oluyor. Bu özellikler, hangi sektörde olursa olsun her kadının işine olumlu yönde yansıdığına inanıyorum. Bu nedenle her iş özel ve verimli ortaya çıkıyor. İnsanlar da bu farkı görmezden gelemiyor.

İnsanın gerçek kişiliğini bulabilmesi için iş hayatı ve bu hayata da ailesinden ayrı bir şehirde başlaması çok zor. Bir kadın ailesinden uzaklaşınca kendi istek ve tercihlerine göre yaşamaya başlıyor. O dönem içerisinde bir de acı bir kayıp yaşamıştım ki çalışma hayatıma bayağı tuz biber oldu. Fakat şu anki düşüncem “İyi ki çalışma hayatına başlamışım” şeklinde oluyor. Normalde karşılaşamayacağım birçok insanla ve dolayısıyla çok farklı görüşler, düşünceler, yaşamlar, müzikler, kitaplar, oyunlar ile karşılaşıyorsun. O hayatta birilerinin kızı ya da eşi değil, kendini nasıl görmek istiyorsan öyle davranıyorsun. Bir dönem vardı ki özel sektörde 1,5 sene yöneticilik yapmıştım. En zor dönemlerimden biriydi. Hayatı ikilem içinde yaşayıp insanları daha derinden tanıma fırsatı bulmuştum. Gerçek dostlar edinirken bir taraftan da iki yüzlülük yaşayıp erkek yöneticiler tarafından aşağıya çekilme politikalarıyla yüz yüze kalmıştım. Ama bu zorluklar içinde yöneticiliği, paranın hesabını, kendi sorumluluğumu almayı ve kendi işlerimin sahibi olmayı öğrendim.

Kadınlarımızın iş dünyasında, siyasette, sivil toplum kuruluşlarında nüfusları oranında temsil edilmeleri çok önemli. Yalnızca kendileri için değil, aileleri için, ülkeleri için de çok önemli. Her alanda başarılı olunacaksa bunun kadın ve erkeklerle birlikte eşit başarılacağını bilmek lazım. Bu nedenle kadınlara, erkeklere göre daha özverili çalışmalarını ve yılmamalarını tavsiye ediyorum.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.

PASSWORD RESET

LOG IN