Keyifli Hayatın Dergisi

Kendini özel hisseden hanımların tercihi; Jin Butik

731 0
   

Filistin Caddesi’nde 2010 yılından bu yanahizmet veren Jin Butik, kendini özel hisseden hanımların tercihi olmaya devam ediyor. Tarz ürünleri az sayıda ve çeşitlilikle işletmesinde bir araya getiren Jin Butik’in sahibi Ruşa Ümit, sıradanlıktan ve tek düzelikten uzak moda severleri mağazalarına davet ediyor.

Jin Butik’in kuruluş hikayesini anlatır mısınız?
Ben yedi senedir bu sektörün içerisindeyim. Balgat’ta bulunan Çizgi Giyim ile bu işe başladım. Burayı da 2010 senesinde “daha farklı ne yapabiririm” düşüncesiyle açtım. Çünkü Çizgi Giyim biraz daha memur tarzına yönelik bir mağazaydı. Farklı ne gtirebiliriz, ne satabilirizden yola çıktık. Jin Butik ismi de şuradan geliyor; Jin, kadın demek. Güzel kadın, bakımlı kadın, sıradışı kadın nasıl olur diye düşündüm ve böyle bir konsept oluşturdum. Ürünleri seçerkende bu şekilde seçiyorum. Jin Butik olarak dördüncü senemiz bitmek üzere. Derileri özel yaptırıyoruz, ayakkabılar özel, renklerini kendimiz seçiyoruz, tasarımlarını kendimiz belirliyoruz. Kıyafetlerde belli markalarla çalışıyoruz.

Sizi diğer butik mağazalarından ayıran özelliğiniz nedir?

Bence buradaki ambians çok önemli. Bir mağazaya girdiğin zaman insanlar şunu diyebilmeli; “Bu kıyafet bana uymayabilir ama çok özel ya da diğer bir ürün benim ölçülerime uygun değil fakat burada her şey çok özel”. Diğerlerinden en büyük farkımız bu. Biz özel çalışıyoruz, çok fazla ürün çeşitliliğine girmiyoruz. Bir üründen seri seri, adet adet getirmiyoruz. O ürünün bizdeki sayısı en fazla üçtür. Ayrıca ithal gruplarda hazır ürünlerimiz de var. Bunları da koleksiyonlardan itina ile seçiyoruz. Bu itinalı çalışmanın da bizi diğer butiklerden ayırdığını düşünüyorum.

Ürün yelpazenizde neler var?

Ürün yelpazemizde herşey var. Ayakkabı, çanta, deriler, aksesuar, jean pantolonlar, kumaş pantolonlar, günlük kullanabileceğiniz, gece için seçebileceğiniz kıyafetler, bu gibi aklınıza gelebilecek bir çok ürün çeşidimiz var. Bizim tarzımız gündüz giyindiğiniz bir kıyafeti, gece çok ufak değişiklerle veya eklemelerle çok rahat kullanabileceğiniz bir şekilde. Ürünleri seçerken buna dikkat ediyorum.

Müşterilerinizin, aldıkları ürünü kullandıktan sonra onlar üzerindeki etkilerini nasıl gözlemliyorsunuz?

Bilinçli müşteri ile çalışmak, bilinçli müşteriye ürün vermek beni daha çok keyiflendiriyor. O da aldığı ürünün farkında olduğu için onu giyindiği zaman “Evet bu, sezonun trendi” diyor. Bilinçli müşteri de sezonun ayakkabısını, çantasını, rengini, modelini bilir ve bunu bu şekilde aldığı için o da ben de daha çok keyif alıyoruz. Buradan ayrıldıkları zaman mutlu oluyorlar ya da geri dönüşümünü kendisi veya başkası tarafından çok güzel yorumlar olarak alıyoruz. Bizim buraya pantalon almak için gelip elbise verdiğimiz müşterilerimiz oluyor. Bizim toplumumuzdaki bir çok insanın sorunu kendilerine neyin yakışacağını bilmiyor olmalarıdır. İlk olarak sezonun trendi değil sana yakışan önemlidir. Sana hangi rengin yakıştığı, hangi kesimin yakıştığı, ne modeli nerede nasıl giyeceğin ve hangi ortam da hangi kıyafeti giyeceğin çok önemli. Bizim toplumumuzdaki en büyük eksiklik bu. Biz kafamızı sürekli bu işe yorduğumuz zaman bir kişiye baktığınızda ona bu olur diye rahatlıkla diyebiliyorsun. Biz burada Ankara’da olamyanı vermeye de çalışıyoruz. Mağazamıza alışveriş yapmasalarda sadece gezmek için gelen çok kişi var. Bu arada biz iç giyime de el attık. kadinicgiyim.com diye bir sayfamız var. Orada da iç giyimle alakalı her şeyi müşterilerimize sunuyoruz. Burada da inşallah başarılı olacağız.

Sektörde geleceğe yönelik hedefleriniz neler?

Yıllar önce kafamda bir AVM’de mağaza açmak vardı fakat şimdi asla bir AVM’nin içinde yer almak istemiyorum. Benim şuanda tek isteğim İstanbul’da bir yer açmak. İkinci olarakta Ümitköy’de bir mağaza açmak istiyorum. Ümitköy’de biraz çalışmalarımızı yaptık neresi olabilir nereye açabiliriz diye. Yine böyle butik tarzı, kendimizin de üretim yapabileceği bir yer ve aynı zamanda satışa sunabileceğimiz bir mekan düşünüyorum.

Sektördeki diğer işletmeler hakkındaki eleştirileriniz neler?

Bir alışveriş merkezini gezdiğim zaman, ürünlerin hepsi bir diğerinin aynısı, hiç bir fark yok. İstediğiniz mağazanın koleksiyonunu gezin, bu hangi marka olursa olsun biraz düşük kalitede ya da yüksek kalitede aynı tasarımla başka bir mağazada başka bir marka ile satışa sunulmuş. Bizde de tabiki var, olmaması mümkün değil. Biz bunun dışına çıkmaya çalışıyoruz. Örneğin kalem etekler, kalem elbiseler bu sene her yerde ama önemli olan onun kumaşını, modelini, yakasını, dikişini farklı yakalamak. Biz bunun için çalışıyoruz.

Kadınlara kış aylarında uygulayabilecekleri birkaç şıklık tüyosu verebilir misiniz?

Bence bu sezon dolaplarında beli yüksek jean pantolon olması gereklerin başında geliyor. İkinci olarak ise kürk bu sezon inanılmaz fazla var. Kürk yakalar da aynı şekilde. Bunlar olmazsa olmazlar. Bir diğeri de yarım botlar. Sezon trendlerinde deri de var fakat deriyi kürk ile kombinlediğiniz zaman çok daha şık ve güzel görünebilirsiniz.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.