Keyifli Hayatın Dergisi

Moda Dünyasına Mühendis Dokunuşu

589 0
Moda Dünyasına Mühendis Dokunuşu
   

ZEY COUTURE markasının yaratıcısı Zeynep Öztürk’ün bir bilgisayar mühendisi olduğunu biliyor muydunuz? O hayatın sürüklediği yöne değil hayallerinin istikametine yelken açan bir isim ve şimdilerde şık tasarımlarıyla moda dünyasında hızlı adımlarla ilerliyor.

“Şimdi değilse ne zaman?” cümlesini hayat mottosu haline getiren ve buradan aldığı cesaretle uzun yıllar eğitimini aldığı ve icra ettiği bilgisayar mühendisliğini bırakarak moda dünyasına adım atan Zeynep Öztürk, renkli hikayesiyle Nisan sayımıza konuk oldu. En büyük amaçlarının; müşterilerinin hayallerindeki tasarımları gerçeğe dönüştürmek olduğunu söyleyen Öztürk, tasarımlarındaki ilham kaynağının ise “hayatın ta kendisi” olarak açıklıyor.
Gelinlik, abiye ve basic gibi bir çok ürünün hazır giyiminin ve özel dikiminin yapıldığı Zey Couture mağazasında, modern dokunuşlarla yeniden yorumlanan kaftan tasarımları büyük ilgi görüyor.

Amacımız müşterilerimizin hayallerindeki tasarımları gerçeğe dönüştürmek.
Benim ilham kaynağım hayatın ta kendisi!

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1988 Ankara doğumluyum. Bilgisayar mühendisiyim. Yaklaşık bir buçuk yıldır ZEY COUTURE’ün tasarımlarını yapmaktayım. Anlayacağınız artık tasarım yapan bir mühendisim ve bundan oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim. Her ne kadar bu sektörde yeni olsam da tasarım yapmak benim kendimde keşfettiğim yeni bir icat ya da buluş değil. Daha 5 yaşında kıyafetlerimin şekillerini değiştirip, yaptığım şeyleri giymek için ısrarlarım çoktu. Bu hikayeleri sanırım en güzel annem anlatabilir (gülüyor)

Zey Couture’nin kuruluş hikayesini bizimle paylaşır mısınız?
“Şimdi değilse ne zaman?” her zaman benim mottom olmuştur. Bu soruyu kendime oldukça sık sormaya başlamıştım. Radikal bir kararla çalıştığım firmadan istifa ettim ve ertesi gün hazırlıklara başladım. Amacım hayallerimi hayata geçirmekti. Ankara’da olmayan bir şeyi yapmak istiyordum. KAFTANLAR… Kaftanlar bu kadar hızlı karar vermemdeki en büyük sebeptir diyebilirim. Şu an Ankara’da modern kaftan denince akla gelen ilk firmayız. Geri dönüşler muhteşem. Herkes tasarımlara övgüler yağdırırken, benim gözümden bakabilen herkese buradan asıl ben teşekkür etmek isterim.

ZEYNEP OZTURK

ZEY COUTURE olarak ne gibi hizmetler veriyorsunuz?
ZEY COUTURE; aslında kaftandan tutunda abiyeye, günlük giyimden, Hint işi elbiselere, gelinliğe kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. Bunun yanında askıdan satın alabileceğiniz ürünlerle birlikte, özel dikim yapma şansını müşterilerimize verebilmekteyiz. Çok eski kültürümüz olan kaftanların günümüz çizgileriyle modernize edilmiş halini Zey Couture’de görücüye çıkıyoruz. Üstelik müşterilerimize kiralama ayrıcalığı sunuyoruz. Günümüz kına gecelerinin yeni trendi Hint elbiselerini satın alma ve kiralama şansınız her zaman mevcut. Özellikle houte couture gelinlikler çalışmak tercihim olsa da, mağazamızda deneyip karar vermenize yardımcı olacak ve satın alabileceğiniz oldukça fazla gelinlik modellerine de sahibiz.

Kaftan, gelinlik, abiye ve basic gibi bir çok ürünü bünyenizde bulunduruyorsunuz. Bu ürünlerde kişi özel dikim yapıyor musunuz?
Tabii ki… ZEY COUTURE bünyesinde biz özel dikimi daha fazla ön planda tutuyoruz. Amacımız müşterilerimizin hayallerindeki tasarımları gerçeğe dönüştürmek. Özellikle gelinlik, abiye ve günlük giyimde kimi zaman onların hayallerini ortaya koyuyor, kimi zaman küçük dokunuşlarla tasarımlara yeni bir kişilik kazandırıyor, kimi zamansa onlar için sıfırdan yeni tasarımlar yaratıyoruz.

Tasarımlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?
Bir şeyler yaratırken sanırım olması gereken en önemli şey farkındalık. Çevrenizdeki objelerin birbirlerini etkilemesinden tutunda, zaman içinde akıp giden ahengi yakalamak, bunlardan uyumlar çıkarmak, yaratmak bile bir tasarımcının en büyük ilhamı. Bir tasarımcı hayatında olup biten her şeyden etkilenebilir, ilham kaynağı yaratabilir. Aslında neye nasıl baktığınızla ilgili bir durum. Bu yüzden algınız ne kadar açıksa sizde o kadar çok ilham kaynağı yaratabilirsiniz. Benim ilham kaynağım hayatın ta kendisi!

Bu yazın trend modelleri neler?
Maskulen tarz bu sene biraz geride kalacak. Bu ilkbahar-yaz koleksiyonlarında pembe parçalar, çiçek desenler, şifonlar tüm zarafetini ortaya koyacak; üstelik fırfır gibi belirgin detaylar yeniden ön planda olacak. Moda akışına yön veren tasarımcılar bu baharın tamamen feminen olmasını istiyor gibi.

Gelin adaylarına tavsiyeleriniz varsa öğrenebilir miyiz?
Gelin adaylarına tavsiye, “anın tadını çıkarın!”. Hepimiz aslında düğün organizasyonuna kitlenmişken hazırlık evresinde geçirdiğimiz vaktin kıymetini bilemiyoruz. Hemen çabucak bitsin istiyoruz. Halbuki hazırlık evresini ne kadar güzel geçirirseniz aslında geriye dönüp baktığınızda o zamanları o kadar güzel hatırlıyorsunuz.

Sektördeki hedefiniz neler?
Bir annenin bebeği için hedefleri ve beklentileri nelerse aslında benim burası için hedeflerim ve beklentilerim aynı. Ekip olarak biz Zey Couture’ün en iyi yerlere gelmesini, büyümesini ve çok büyük başarılara imza atmasını istiyoruz, bunun için öncelikli olarak beklentileri karşılamayı hedefliyoruz ve sonrasında elimizden en iyisi ne geliyorsa onu yapıyoruz ve yapacağız.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.