Keyifli Hayatın Dergisi

Nur Viral; “Moda, keyif vermeli”

683 0
   

Kariyerine radyoyla başlayan ve sesiyle evimize konuk olan Nur Viral’i daha sonra ekranlardan tanıdık. Samimiyeti, güler yüzü ile kısa sürede ailemizden biri olan ve sunduğu kadın kuşağı programlarıyla deyim yerindeyse “evin kızı” olan Viral; abartıdan uzak, doğal halleriyle gönüllere taht kurdu. Modayı, kendini ifade ediş tarzı olarak gören ünlü sunucu, “Moda; keyif vermeli, bizi esir almamalı” diyor. Şıklığın sadelikten, başarının da samimiyetten geçtiğine inanan Viral’in, kıyafet tercihleriyse ruhunu yansıtıyor.

Röportaj: Aysun KABA

Nur Viral’i tanıyabilir miyiz?
Yayıncılık hayatıma özel radyoların açılmasıyla birlikte başladım. Çeşitli radyolarda sunuculuk ve yayın yönetmenliği yaptım. Tam bir Türk Sanat Müziği aşığıyım. Radyoların ardından televizyon kariyerim başladı. İlk olarak özel bir kanalda sağlık programı sundum. Ardından beş yıl boyunca 40 yerel kanalda aynı anda yayınlanan “Hayat Ağacı” isimli kadın kuşağı programı ile ekranlarda yer aldım. Birçok kanalda yemek ve sağlık programları sundum. Halen hafta içi her gün “Hayatta Her Şey Var” isimli kadın kuşağı programının sunuculuğunu yapmaktayım.

“Moda diye absürt bir şeyi hayatıma sokmam”

Modayı takip eder misiniz? Modayı nasıl yorumlarsınız?
Moda, bir süreliğine etkin olan yaşam biçimidir. Giyimden edebiyata, mobilyadan kullandığımız araca kadar hemen her şeyi içerir. Bir dönem etkin oluyor, sonra kayboluyor. Ben modadan bunu anlıyorum. Takip etmem için de bana, yaşam tarzıma, hayata bakış açıma uygun olması gerekiyor. Sırf insanlar bir şeyi benimsiyor, giyiyor, izliyor, seviyor diye tarzımın dışına çıkmayı doğru bulmuyorum. Sırf moda diye absürt bir şeyi hayatıma sokmam mümkün değil. Modayı, kendimi ifade ediş olarak değerlendiriyorum. Benim için moda; sadece giydiğim elbiseler, ayakkabılar değil, hayata bakıştır ve ancak kendime her anlamda yakıştırdığım bir akımı kabul edebilirim. Eşyaların, giysilerin bize sahip olmalarını önlememiz lazım. Moda keyif vermeli, bizi esir almamalı.

NUR (2)

Estetiğe karşı mısınız? İleride siz de ufak dokunuşlarla kendinizi yeniler misiniz?
Estetiğe karşı değilim. Estetik kişiye özel olmalı. Birine benzemeye çalışmadan, sıradanlaşmadan gerektiği takdirde küçük dokunuşlar yaptırabilirim ama özellikle vurgulamak isterim, aşırıya kaçmamak ve doğallıktan uzaklaşmamak kaydıyla.
“En büyük yatırımım bilgiye”

NUR (3)

Alışverişte nelere yatırım yaparsınız?
Alışveriş özellikle biz kadınlar için bir tür terapidir. Bazen hayatın üstümüze çok geldiği anlarda kısa bir mola vermemizi, nefes almamızı sağlayan bir kaçıştır. Bazen sadece dolaşmak, düşünmek için alışverişe çıkıyorum. Hiçbir şey almadan saatlerce dolaşabiliyorum. Sadece iş hayatım için değil, bir kadın olarak da her zaman bakımlı görünmeyi seviyorum. Bu anlamda önce kişisel bakımım çok önemli. Kişisel bakımım için çok sık alışverişe çıkarım. Hayatımızı kolaylaştıracak ürünleri alıp kullanmaya gayret ediyorum ama en büyük yatırımım bilgiye yani kitaba. Bilginin en büyük güç olduğuna inanıyorum. Alışverişe her çıktığımda mutlaka bir kitap almaya çalışıyorum. Bir insanın kendisine yaptığı en büyük yatırım, okumak ve bilgi sahibi olmaktır. Okumadan geçen iki günde konuşmanın tadını kaybettiğine inanıyorum.

Şık mı, stil sahibi olmak mı istersiniz?
Stil sahibi olmak isterim.Tarzınız diğer kişilerden ayrılıyor ve farkediliyorsanız, kesinlikle kendinize ait bir stiliniz olduğundandır diye düşünüyorum. Şıklık tabi ki güzel ama stil bir adım daha öndedir. Şu söze inanıyorum; “Bir yere gittiğinizde kıyafetinizle karşılanır, bilginizle uğurlanırsınız”. Yeni tanıştığınız bir insanı ilk beş saniyede imajınız etkiliyor. Görünümünüz ilk otuz saniye içinde o tanıştığınız yeni insanda bir etki bırakıyor ki bu etki bazen kalıcı bile olabiliyor. Tarz sahibi olmak çok önemli. Ama tarzı sadece giydiğimiz kıyafetlerle, ayakkabılarla, takılarla, arabamızla değerlendirmiyorum. Tarz dediğimiz yaşadığımız hayat, dinlediğimiz müzik, sevdiğimiz renk, hareketlerimiz, yürüyüşümüz, yediğimiz yemeklerimiz, davranışlarımızdır. Bütün bunlar tarzımızı oluşturuyor, bütün bunlarla stil sahibi olabiliyoruz. Bir takı, bir aksesuar stilimizi, tarzımızı yansıtabilir. Stilimiz ve tarzımız kim olduğumuzu güçlü bir şekilde ortaya koyar. İyi giyinmek, tarzınız zaten sizi şık yapacaktır. Şık bir şekilde tarzınızı ortaya koymanız sadece fiziksel olarak iyi görünmenizi sağlamaz, kendimizi iyi hissettir, özgüvenimizi arttırır, hayata olumlu bakmamızı sağlar. Tarz bizim kimliğimizin önemli bir parçası. Şıklık ise bunun yansıması. Zaten tarz olan şıktır, hayatta da her zaman öndedir, insanları etkiler.
“Kıyafetlerim ruhumu yansıtır”

Ekrana çıkarken nelere dikkat ediyorsunuz?
Her zaman dikkat ettiğim tek şey var; kıyafette sadelik, sunumda ise enerjik ve kendim olmak. Hatta “Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?” sorusuna “enerjik” olarak cevap verebilirim. Ruhumdaki bu yansımayı kıyafetlerime de taşıdığıma inanıyorum. Farklı renkleri farklı renklerle kombinlemeyi seviyorum. Şıklığın sadelikten, başarının da samimiyetten geçtiğine inanıyorum.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.