Keyifli Hayatın Dergisi

Ruhu Olan Mekanların Altındaki İmza / KA’A Tasarım

516 0
   

SEDA ÖZBEY & GONCA TEKİN

İç mimari alanında hizmet veren KA’A Tasarım’ın kurcuları Seda Özbey ve Gonca Tekin, hayal güçlerinden ilham alarak mekanlara ruh katıyor. Uzun yıllar, yer aldıkları farklı projelerden elde ettikleri tecrübeleri KA’A Tasarım ile Ankaralılara sunan Özbey ve Tekin, firmalarının kuruluş hikayesini, mimari alanındaki yenilikleri ve KA’A Tasarım imzasını taşıyan özel projeleri MODA Dergi’ye anlattı.

 

KA'A TASARIM

KA’A Tasarım’ın kurucuları Gonca Tekin ve Seda Özbey, uzun yıllar görev aldıkları mimarlık ve iç mimarlık ofislerinden edindikleri tecrübelerin ardından kurdukları firmalarının hikayesini ve faaliyet alanlarını bizimle paylaştı. Geleneksel Türk evlerinde tüm odaların açıldığı mekân (avlu) anlamına gelen “Ka’a” ismini verdikleri mimarlık ofisleri ile mekanlara ruh katan başarılı mimarlar, şık tasarımlarıyla büyük beğeni topluyor.

img_1594

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Seda Özbey: 1977’de Denizli’de doğdum. Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünü bitirdikten sonra 1999 yılından 2016 yılına dek Ankara ve İstanbul’da çeşitli mimarlık ve iç mimarlık ofislerinde aktif olarak çalıştım.

Gonca Tekin: 1984 yılı Ankara doğumluyum. 2006 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra Ankara’da çeşitli iç mimarlık ofislerinde 2016 yılına kadar birçok projede yer aldım.

img_1600

KA’A Tasarım hakkında sizden bilgi alabilir miyiz? Firmanızın kuruluş hikâyesini ve faaliyet alanlarını bizimle paylaşır mısınız?

G.T. – S.Ö.: Bizler, 10 yıldan fazla farklı yerlerde kazandığımız deneyimlerimizi, yeteneklerimizi ve tasarım anlayışımızı birleştirerek 2016 yılında “KA’A Tasarımı” kurma kararı aldık. Size “Ka’a” kelimesinin anlamını da açıklayalım Ka’a Osmanlıca bir kelime; ilk Türk geleneksel evlerinde tüm odaların açıldığı mekân (avlu) anlamına geliyor. Aslında yaşamın kalbi de diyebiliriz.
Ne mutlu bize ki bu yıl içinde birçok keyifli projeye imza atma şansını yakaladık. Bizi destekleyen vizyonu geniş, yenilikçi insanlarla birlikte, kendi tasarım anlayışımızı ortaya koyabildiğimiz mekanlar yaratmaya başladık. Evrensel tasarım ilkelerini mekanlara yansıtmak, tasarlanan mekanların öncelikle sürdürülebilirliğini sağlamak adına zamansız, fonksiyonellikle estetiğin birlikte doğru bir şekilde harmanlandığı, mekânın mimari özelliklerinin ön plana çıkartıldığı farklı ve yenilikçi tasarımlar ortaya koymak için büyük bir heyecanla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

img_1629

İmzanızı taşıyan özel projelerinizden ve hali hazırda devam eden faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
G.T. – S.Ö.: Bizim bu sürece girmemizde büyük şansımız “Ergül Keskin” ile çalışma fırsatını yakalamış olmamızdı. Ergül Hanım ile conture make-up & academy ofis projesinde uygulamalı olarak çalıştık. Ortaya çok keyifli bir iş çıktı. Devamını CLB organizasyon ofis projesi, One Tower AVM Şahika Kuaför gibi projeler takip etti. Çeşitli konut projelerinde de yer aldık ve işverenlerimizle hep güzel bir enerji ve uyum yakaladık. Şu an devam eden projelerimize örnek olarak Mahall Ankara’da hızla devam eden ofis projesini verebiliriz.

img_1652

İç mimari ve peyzaj alanında yeni sezonda bizleri ne gibi yenilikler bekliyor?

G.T. – S.Ö.: Hepimiz yorucu bir şehirde çoğu zaman stresle iç içe yaşıyoruz. İnsanlarda evlerine/iş yerlerine ulaştıklarında huzurlu ve keyifli bir ortamda vakit geçirme isteği arttı. Telefonlara harcadığımız vakti düşünürsek, kendimize ayırdığımız vaktin azaldığını fark edebiliriz. Evimizde ya da iş yerimizin herhangi bir köşesinde huzuru bulmanın, dinlenmenin ve arınmanın değerini unutmamalıyız. Günümüz teknolojisinin bize sunduğu hi-tech malzemeler, endüstriyel ürünler ile birlikte camın şeffaflığı ve organik olan her şeye talebin bu kadar arttığı bir dönemde doğal taş/tuğla ve ahşap gibi sıcak ve karakterli malzemelerin dengeli kullanımları ön plana çıkıyor. Biz de projelerimizde farklı dokuları, renkli /canlı aksesuar ve tekstil seçimleriyle dengeleyerek kullanmayı çok seviyoruz. Yaşam enerjisini ve motivasyonunu arttıran mekanlar yaratmaya çalışıyoruz.

img_1654

Sizce iş ortaklarınızın ya da müşterilerinizin sizi tercih etmelerindeki önemli etkenler neler?

G.T. – S.Ö.: İş ortaklarımız / müşterilerimiz ile çalışırken kendilerini tanıyabilmemiz için bir ön görüşme ve konsept çalışmamız oluyor. İstekleri net olarak anlayabilmek için bu süreçte birlikte çok vakit geçirmek gerekiyor ve bir süre sonra karşılıklı güvene dayalı bir ilişki kurabiliyoruz. Biz bu konuda şanslıyız sanırım, şu ana kadar işverenlerimizle hep keyifli ilişkilerimiz oldu, hatta proje bitince bile hayatımızdaki eksikliklerini hissediyoruz.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.