Keyifli Hayatın Dergisi

SAĞLIKLI CİLDİN SIRRI

486 0
   

Hyalual Institute Switzerland, Ankara cemiyet hayatının sevilen isimlerinden Lerzan Barutoğlu Mete ve Dr. Zilha Elma ile Bilest Polikliniği’nde sağlık ve güzellik üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Güzelliği ve sağlıklı cildi ile dikkat çeken Lerzan Barutoğlu Mete ile cilt uzmanı Dr. Zilha Elma, Hyalual Institute Switzerland temsilcilerinin sağlık ve güzellik üzerine yönelttiği soruları yanıtlayarak, cilt bakımı konusunda kendi deneyimlerini aktardı.

Ankara’da güzelliğiniz ve sağlıklı cildinizle dikkat çekiyorsunuz. Bunun için neler yapıyorsunuz? Kullanacağınız cilt bakım ürünlerini seçerken dikkat ettiğiniz unsurlar nelerdir?

L.B.M: Özellikle eczane ürünü olmasına ya da doktorumun tavsiye edeceği bir ürün olmasına dikkat ediyorum. Sağlık konusunda meraklı olduğum için içerik olarak neleri kapsadığını araştırıyorum. ‘Başkasının cildine iyi gelen bana iyi gelmeyebilir’ mantığıyla cildimin ihtiyacını karşılayacak ürünler tercih ediyorum. Mesela benim cildim çok kuru, güneşlenmeyi de çok sevdiğim için, içeriğinde doğal veya doğal türevli yumuşatıcılar olan jojoba, hindistan cevizi, kayısı çekirdeği, badem, shea, kakao, squalene gibi yağları; yağ asitleri, seramid içerikli ürünleri tercih ediyorum.

 Krem, serum veya nemlendiricilerde ise ciltte suyu tutan, nemlendirici içeriklerin (humektanlar) bulunmasına özen gösteriyorum. Bunlar içerikte gliserin, sodium hyaluronate (hyaluronic acid), sorbitol, butylene glycol, sodium PCA, urea veya alfa hidroksi asit gibi gösteriliyor.

Sağlıklı bir cildi nasıl tanımlıyorsunuz ?
L.B.M: Bana göre sağlıklı cilt, kendi cilt tipinizi tanımlamakla başlar. Çünkü yağlı bir cilt ile karma bir cilde uygulayacağınız krem ve makyaj ürünleri her zaman farklılık gösterecektir. Bol su içmek, akşam yatmadan cildi temizlemek, güneş koruyucu kullanmak, uyku düzenine özen göstermek, sigara ve alkol kullanımını sınırlandırmak sağlıklı cilde sahip olmayı sağlayan olmazsa olmazlardan. Tabi genetik faktörler ve yaşam koşulları göz önünde bulundurulduğunda, bazı ciltler ne yapılırsa yapılsın olumsuz sonuçlardan kurtulamıyor. İşte o zaman iyi bir doktordan tıbbi yardım almak şart oluyor.

Profesyonel olarak danışmanlık aldığınız Dr. Zilha Elma hakkında neler söylemek istersiniz?
L.B.M: Zilha Hanım cildimin ihtiyacı olan uygulamaları yeterli dozda ve belirli periyotlar halinde gerçekleştiriyor. Bazen benim abarttığım ve mutlaka yapalım dediğim uygulamaları, uygun görmezse asla yapmıyor. “En çekici seksapel doğallıkla gelen masumiyettir. Her ne yaparsanız yapın, yaşınızdan daha genç göstermenin tek yolu doğallık olacaktır” felsefesini benimsemiş birisi.

Zilha Hanım sizce sağlıklı cilt bakımı nasıl olmalı?
Dr. Z.E: Belirli aralıklarla yapılan profesyonel cilt temizliği her yaştaki cilt için öncelikli adımdır. Sağlıklı bir cilt için bu temizliğin, uygun bakım ürünleri ile evde devam ettirilmesi gerekir. Cildinizin problemleri doğrultusunda doktorunuzun önereceği ve uygulayacağı medikal, küçük dokunuşlar; her zaman daha iyi, güzel, ışıltılı ve en önemlisi sağlıklı görünmenizi sağlar.
Kullanılacak ürünlerin pratik ve kolay uygulanabilir olması her zaman tercihimdir.

Hyalual İsviçre Enstitüsü ile tanışmanız nasıl oldu?
Dr. Z.E: Ben kliniğimde kullandığım tüm ürün ve uygulamaların sonucunu önce kendimde görmek isterim. Bu ürünler bana tanıtıldığında kendim de denedim ve beklediğimden daha olumlu bir etki ile karşılaştım. Yine değerlendirmelerinin objektif olduğuna inandığım ve fikirlerine önem verdiğim arkadaşım ve hastam Lerzan Barutoğlu’nun da kliniğimize geldiği birgün WOW Mask’ı ve Daily Delux’ü ona uyguladım. Onun cildinin de çok güzel nemlendiğini görünce, bu ürünleri herkese rahatça önerebileceğim kararını verdim. Diğer taraftan, Hyalual Institute’nin düzenlediği uluslararası bir workshopa katılmam bu ürünler hakkında daha detaylı bilgi edinmemi ve bilimsel tarafını da görmemi sağladı. Çünkü bu toplantıda, bu ürünlerin yaratıcıları ve uygulayıcıları ile tanışarak en ince ayrıntısına kadar öğrenme ve deneme fırsatı buldum. Kısaca Wow Mask’dan bahsetmek gerekirse; kollagen ve peptid bileşiminden dolayı cildin nemini arttırma kapasitesi yüksek, lifting etkisiyle ince çizgileri açıyor, uzun vadede kırışıklık oluşumunu da önlüyor. Özellikle maskenin aktif içeriği olan argirelineden dolayı yüz kaslarında rahatlama hemen hissediliyor.

2013 yılında dünya çapında en yenilikçi anti aging ürün ödülünü almış olan Daily Delux’ü ne zamandır kullanıyorsunuz ve kullanmaya başladıktan sonraki değişimden bahsedebilir misiniz?

L.B.M: Daily Delux cildimi son derece rahatlattı. Biraz evvel söylediğim kuruluk problemini yok etti. Hyluronic asid, sıvı sprey formu sayesinde çantada rahatlıkla taşınıyor. Hem makyajlı hem de makyajsız cilde gün boyunca rahatça uygulayabiliyor olmam bu ürünü sevme nedenlerimden biri. Herkese tavsiye ediyorum.

Dr. Z. E: Bu ürünü özellikle PRP, mezoterapi, dermaroller gibi uygulamalardan sonra hastalarım üzerinde kullanmayı seviyorum. Cildi yatıştırıyor, sakinleştiriyor, iyileşme sürecini kısaltıyor ve nem kaybını azaltıyor. Özellikle makyajı çıkarmadan, cildin nemini sağlama özelliğiyle çok pratik. Ferahlatıcı etkisi için gün boyu kullanılması gereken bir ürün.

Ekspres yüz yenilemede sektöründe bir çığır açan WOW Mask hakkında neler söylemek istersiniz?

L.B.M: Ben WOW Mask’ı Zilha Hanım’ın uygulaması ile keşfettim. Hatta yapılırken Instagram’dan paylaştım. Nemlendirmesi ve dinlenmiş bir ifade vermesi açısından ben de çok memnun kaldım. Hatta yakın çevremden kişiler de farkı gözlemlediklerini söylediler.

Kişisel öneri ve görüşlerinizi bizlerle paylaşır mısınız?
Dr. Z.E: Geçen ay iki özel gece davetine katıldım ve işten çıkıp hazırlanmam için çok az zamanım vardı. Günün hatta haftanın yorgunluğu yüzüme yansıyordu. Kısa sürede kendimi iyi hissedebilmem için maskeyi kırk dakika kadar yüzümde tuttum (bu arada maske yüzünüzden düşmüyor ve şeffaf olduğu için kimse sizden korkmuyor). Diğer işlerimi hallettim ve rahatlıkla üzerine makyajımı yapıp çıktım. Sonuç çok iyiydi, arkadaşlarım yüzüme hangi uygulamayı yaptığım konusunda oldukça meraklandılar, maske cevabına pek inanmadılar ama gerçek buydu.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.