Keyifli Hayatın Dergisi

“Sanat varsa hayat var”

357 0
   

KURUCUSU OLDUĞU EKAV OLUŞUMLARIYLA SANATA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRMAK ADINA ÇALIŞMALAR YAPAN İNCİ AKSOY, YAŞAM BİÇİMİ HALİNE GETİRDİĞİ TUTKUSUNU ANLATTI

Türkiye’de sanat ve eğitim üzerine projeler yürüten sayılı vakıflardan olan Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı’nın kurucusu İnci Aksoy, sanatı yaşamının her alanına adapte etmiş ve tüm çalışmalarını sanatın gelişimi odağında gerçekleştirmiş bir yönetici. EKAV Sanat Merkezi ve Ekavart Gallery’den sonra şimdi de Ekavart TV ile online bir sanat platformu yaratan İnci Aksoy ile sanat tutkusu, gerçekleştirdiği projeleri ve hayalleri üzerine konuştuk.

Sizi sanat ve eğitim alanında yaptığınız çalışmalarla tanıyoruz. Bilinmeyen yönleriyle İnci Aksoy’u sizden dinleyebilir miyiz?

İnsanın kendini anlatması zor ama kısaca özetlersek; sanatı içselleştirmiş, yaşam biçimi haline getirmiş, sanatın yaygınlaşmasını misyon edinmiş, mottosu ‘sanat varsa hayat var’ olan, kadınların dünyaya üretmek için geldiğini, üretmeyen kadının tükeneceğini ve mutsuz olacağını düşünen, yaptığı her işi 3. çocuğu gibi gören biriyim. Bir anne çocuğuna nasıl özen gösteriyorsa, onun gelişmesi ve büyümesi için nasıl çabalıyorsa ben de işime aynı özenle yaklaşıyorum. Yıllardır tatillerim bile iş tatili oluyor. Yazları tatil yapmak yerine New York’da sabahtan akşama kadar müze, galeri gezip Sotheby’s Institue of Art’da sanat eğitimleri alıyorum. Sanatla ilgili değişimleri, yenilikleri yakından takip ediyorum. Birikimlerimi hem ekibimle hem de sosyal medyada sanat severlerle paylaşıyorum.

EKAV’ın çalışmalarından biraz bahseder misiniz?

Vakfımız, Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı olarak, 23 Kasım 1991 yılında eğitime, kültüre ve sanata destek vermek amacıyla kuruldu. ’’Sanat geliştirir, sanat iyileştirir, sanat birleştirir’’ sloganı ile 2000 yılında EKAV Sanat Merkezi olarak Zincirlikuyu’da faaliyete başladık. 2008 yılından beri The Ritz Carlton Otel’in altında Ekavart Gallery olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Misyonumuz, sanat yaratısının toplumun her kesimine ulaştırılması, geleceğin genç sanatçılarına sanat eğitimi bursları verilmesidir. 2000 yılından itibaren vakfa bağlı olarak hizmet vermekte olan Ekavart Gallery’de sadece plastik sanatlar değil, video art, dijital art gibi sanatın bütün disiplinlerine yer veriyoruz. Galerimizde Fahrel Nisa Zeyd, Ergin İnan, Süleyman Saim Tekcan, Balkan Naci İslimyeli, Muzaffer Akyol gibi usta sanatçıların yanı sıra, Ardan Özmenoğlu, Genco Gülan, Pınar Yoldaş, Gaye Su Akyol, Fatih Merter, Yalçın Bilgin, Sezin Aksoy gibi genç sanatçılarımızın yapıtlarından oluşan solo ve karma sergiler, Acar Baltaş, Mümin Sekman, Talya Vardar gibi kişisel gelişim uzmanlarıyla yapılan seminerler, imza günleri, müzik dinletileri ve proje sergiler gibi birçok etkinlik düzenleniyor. Galerimizde bağış makbuzu ile çalışıyoruz ve etkinliklerden gelen gelirler, sanat dalında eğitim gören bursiyerlerimize aktarılıyor. Böylelikle sanatseverler ve sanatçılar da geleceğin sanatçılarına destek oluyorlar. <7p>

“Yazları tatil yapmak yerine New York’da sabahtan akşama kadar müze, galeri gezip Sotheby’s Institue of Art’da sanat eğitimleri alıyorum”

Türkiye’de sanata destek veren sınırlı sayıda vakıf var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sınırlı sayıda olmasına rağmen böyle vakıfların aktif olması memnuniyet verici. Uzun vadede daha da çoğalacağını düşünüyorum. Bu konuda iş adamlarımıza daha çok görev düşüyor. Son 5 seneye bakarsak Koç, Sabancı, Doğuş, Borusan, Eczacıbaşı gibi birçok iş adamı ve kurumlar, sanat mekanları açarak sanatın yaygınlaşmasında önemli rol oynuyor. Zira gelişmiş ülkelerin her biri sanata verdiği önem sayesinde kendi uygarlıklarını yarattı. Sanatçılar bir toplumu ileriye taşıyan yaratıcı öncü kişilerdir. Ülkeler sanatla ve sanatçılarıyla varolur.

Ekavart TV, sanat konusunda online bir köprü yaratarak pek çok insana ulaştı. Bu fikir nasıl oluşmuştu?

Ben hem kendi çocuklarımı hem de gençleri gözleyen biriyim. Yaptığım araştırmalar sonucu farkettim ki ben ve çocuklarım zamanın büyük bir kısmını internet önünde geçiriyoruz. Özellikle gençler, yoğun olarak internet kullanıyorlar. 2007’de yapılan araştırmalar ülkemizdeki 70 milyon nüfusun, 24 milyonunun internet kullandığını ortaya koydu. Bu tespit de bize internetin çok güçlü bir iletişim ağı haline geldiğini gösterdi. Bir yıl boyunca hayalimdeki düşünceyi gerçekleştirmek için çalıştım. 1 Ağustos 2008’de Ekavart TV’yi kurarak ‘’ Sanatla randevunuz var’’ sloganıyla yayın hayatına başladık. Şu anda dünyanın dört bir yanından günde 50 bin ile 75 bin arası ziyaretçi sitemize tıklıyor ve ayda 1 milyon video görüntüleniyor. Bu da sanat adına çok güzel bir gelişme. 1 tıkla toplumun her kesimine sanatı ulaştırdık ve 6 yıldır Türkiye’nin en geniş sanat arşivini oluşturduk. Ülkemizdeki pek çok güzel sanatlar okulunda, derslerde video arşivimizden faydalanılıyor bu da bizi memnun ediyor. Bu yıl 6. yılımızı kutluyoruz, çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden sanatçı Ardan Özmenoğlu Ekavart TV logosunu post-it lerle yorumladı. Böylece ilk defa bir logo sanat eserine dönüştürülmüş oldu.

Ekavart TV ile ilgili yeni çalışmalarınız olacak mı?

İleriye dönük pek çok projemiz var. Ekavart TV olarak yeniliklere açığız. 21. yüzyılın sanatı olarak adlandırılan video art, dijital art ve enstalasyon çalışmalarını önemsiyoruz. Televizyonda yeterince kültür-sanat programı olmadığını düşünüyorum. Biz de yeni dönem için bu konu üzerine yoğunlaştık ve bir tv programı üzerinde çalışıyoruz. Sanatı gündeme taşıyarak toplumumuzun sanat eserleriyle tanışmasını sağlamak ve sanat eserleri aracılığıyla yeni bilgi alanlarına doğru açılmak, yaratıcı çalışmalara liderlik yapmak, özellikle gençleri sanata yönlendirip donanımlı bireyler yaratmak arzusundayız.

   

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.