Keyifli Hayatın Dergisi

Selma Çilek’ten kadınlara tüyolar; “Modanın kurbanı olmayın!”

654 0
Selma Çilek’ten kadınlara tüyolar; “Modanın kurbanı olmayın!”
   

Milano’da moda eğitimi alarak en büyük hayalini gerçekleştiren ve Türkiye’ye döner dönmez kendi adını taşıyan SELMACILEK markasıyla ismini duyuran başarılı tasarımcı, MODA Dergi okurlarına çok özel tavsiyelerde bulundu. Kadınlara ‘Modanın kurbanı olmayın’ diye seslenen Çilek, modayı kişinin kendine yakıştırdığı olarak tanımladı.

SELMA C (2)

Sırf moda diye vücut tipine uymayan, herksin üzerinde olan parçalardan uzak durulması gerektiğini söyleyen genç tasarımcı, “İnsan klasikler içinde en güzeldir” dedi. Kış sezonu hakkında da tüyolar veren Çilek, bu kış sıcak bir şıklık yakalayabilmek için olmazsa olmaz parçaların parkalar ve süet diz üstü çizmeler olduğunu vurguladı.

Röportaj: Aysun KABA

Selma Çilek’i tanıyabilir miyiz?
Bilkent Üniversitesi işletme bölümünü bitirdikten sonra en büyük hayalim olan moda eğitimini almak için Milano’ya gittim. Dünyanın en iyi moda okullarından biri olan Instituto Marangoni’de moda tasarımı eğitimi aldım. Türkiye’ye döner dönmez de kendi adımı taşıyan SELMACILEK markasını kurdum. 2012 Kasım ayından beri Bebek’te bulunan showroom’umda yeni koleksiyonlarımı sergiliyorum.

SELMA C (3)

“Kıyafetler, iç dünyanıza ışık tutar”
Kıyafetler neler anlatır?

Kıyafetler insanın tarzını, stilini anlattığı kadar iç dünyasını da anlatır. Mutlu insanlar genelde yeniliklere daha açık tiplerdir ve yeni şeyleri denemekten çekinmezler. Mutsuz insanlarsa daha çok aynı tip ve aynı renk kullanmaktan yanadırlar, değişiklikleri sevmezler. Tabi ki kıyafetler, insanın statüsü, dini görüşü, yaşadığı ülke hakkında da ipuçları verir, ama bana sorarsanız en çok zevkini gösterir.

SELMA C (4)

Stil mi, şıklık mı?
Bence kesinlikle stil, çünkü şıklık göreceli bir kavramdır. Kendimi çok şık hissettiğim bir tasarımın içinde, başkasına göre çok rüküş de görünüyor olabilirim. Fakat stil özgündür, o kendi stilinizdir ve başkasının sizi şık ya da rüküş görmesi umurunuzda değildir. Kendinizi iyi hissederseniz, o zaman insanlara da aynı enerjiyi verirsiniz. Eğer çok farklı bir stile sahip değilseniz o zaman diğer insanlar da sizi o şekilde kabul eder.

Selma Çilek

Tasarımlarınızda öncelikle parkalar yer alıyor. Neden parka tercih ediyorsunuz? Parkaları hangi parçalarla birlikte giymeliyiz?
Parka benim yıllardır en favori tasarımım diyebilirim. SELMACILEK markasını ilk olarak 2012 yılının kış koleksiyonu ile birlikte görücüye çıkardım ve o zamanda koleksiyonum içerisinde en sevdiğim tasarım parkaydı. Fakat o zamanlar insanlara farklı geldi, yeşil kumaşını eskiden moda olan asker parkalarına benzetip çok ilgi göstermediler. Ancak ben inatla her sezon aynı modeli çıkarmaya devam ettim, çünkü benim en beğenerek giydiğim tasarımımdı. Bir sonraki sezon gördüm ki dünyanın en büyük markaları bile parka tasarlamaya başlamış. Hatta sadece parka tasarımı yapan dünyaca ünlü bir sürü marka doğmuş. Tabi benim müşteri kitlem de gün geçtikçe beğenmeye ve satın alamaya başladı. Geçen yıldan bu yana da en çok satan, en beğenilen ürünüm haline geldi. Hatta dünyaca ünlü blogger Chiara Ferragni bile modele bayılıp benden bir tane istedi ve kendi sosyal medya hesaplarında paylaştı. Bence parkaları hem günlük hayatımızda günlük kıyafetlerimizle hem de gece kıyafetlerimizle rahatlıkla kullanabiliriz.

Modayı nasıl yorumlarsınız?
Biraz klişe olacak belki ama moda, insanın kendine yakıştırdığıdır. Bu işe girdikten sonra bunu çok daha iyi anladım. Mesela bir tasarım yapıyorum ve bakıldığında o kadar kullanışlı, o kadar herkese yakışacak bir modelmiş gibi görünüyor ki, fakat o beğendiğiniz model, bir insanın üzerinde dünyanın en kötü modeli gibi görünüyor. Bazen de en beğenmediğiniz, asla satmaz dediğiniz bir model de bazı insanların üzerinde, onların kendi zevklerine göre yaptıkları kombinelerle diğer bütün tasarımlarınızı geride bırakacak kadar şık ve stil sahibi görünebiliyor. O yüzden bence insanın kendine yakışan şeyleri farklı şekilde kombinleyip kendi tarzını, kendi stilini yaratması en mantıklısı.

Kış sezonunda parka çılgınlığı!
Bu sezon bizi neler bekliyor? Nelere yatırım yapalım?

Bu sezon tahmin edersiniz ki benim de favorim olan parkalar en ön planda. Bu yıl adeta bir parka çılgınlığı var. Bence herkesin mutlaka dolabında bulundurması gereken en önemli parça parka… Bir de parkalarla ve diğer başka şeylerle de çok rahat kombin edebilecekleri süet diz üstü çizmeler, olmazsa olmazlar arasında.

Kadınlarımıza neler tavsiye edersiniz?
Kadınlara tavsiye edebileceğim en önemli şey, moda kurbanı olmasınlar. Moda diye herkesin üzerinde gördükleri, asla kendilerine yakışmayan ya da vücut tiplerine uymayan tasarımları tercih etmesinler. İnsan klasikler içinde en güzeldir. Kendi vücut tiplerine göre klasik parçaları kullanmayı tercih etsinler. Mesela kısa ve kalın bacaklı kadınlar, bu yıl yine ön planda olan İspanyol paça pantolonları, yüksek topuklu ayakkabılarla kullanabilirler ve üzerlerine giyecekleri hiçbir zaman modası geçmeyecek olan trench coatlarla gayet stil sahibi ve güzel görünebilirler.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.