Keyifli Hayatın Dergisi

Serena Guardiani “Ankara, modacılara ilham olabilir”

396 0
   

Dünyaca ünlü İtalyan modacı Alberto Guardiani’nın kızı Serena Guardiani, Ankara’ya yaptığı ziyaret sırasında MODA Dergi’ye konuk oldu. Guardiani, dergimize yaptığı özel açıklamarında Ankara’yı büyülü ve kozmopolit olarak tanımlayarak, şehrin moda sektörü için de ilham kaynağı olabileceğini dile getirdi.

Tasarımları ve sıra dışı modelleri ile ayakkabıda dünya markası haline gelen Alberto Guardiani, Türkiye’deki ilk mağazasını Next Level AVM’de Nevra Tuncer’in öncülüğünde açmıştı. Tuncer’in davetlisi olarak Ankara’ya gelen Alberto Guardiani’nın kızı Serena Guardiani, renkli bir röportajla MODA sayfalarına konuk oldu. Guardiani, tasarımlarının doğuş hikayelerini ve Ankara izlenimlerini bizimle paylaştı.

Serena Guardiani’yi kendi açıklamalarından tanıyabilir miyiz?
Ben Serena ve Alberto Guardiani’nin en küçük kızıyım. Babamla birlikte şirketin her sezon koleksiyonunun yapıldığı tasarım ofisinde çalışıyorum. 25 yaşındayım ve Marangoni Üniversitesi’nin Moda İşletme Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra, moda ürün yönetimi üzerine yüksek lisansa kabul edildim. Londra Roger Viver’de perakende sektöründe ilk işime başladım ve sonra İtalya’daki Diesel’de aksesuar ürün koordinasyon destekçisi oldum.

Alberto Guardiani’nin kızı olmak nasıl bir duygu?
Babamla çalışmak benim için eşsiz bir deneyim. Ondan üst düzey ayakkabı sanatını ve yaratıcılığı öğrendim. Böyle bir aileye sahip olmak çok onur verici ama aynı zamanda çok büyük sorumluluklar gerektiriyor. Gerçek şu ki; babamın Alberto Guardiani olması beni korkutmadı. Tam aksine bu beni her gün biraz daha öğrenmeye sevk etti ve yaptığım işlerde bana coşku verdi.

Marka’nın dizaynırısınız, markayı ön plana çıkarmak için nerelerden nasıl ilham alıyorsunuz?
Çok fazla ilham kaynağım vardır. Onları bir araya getirmek ve ortaya neler çıkabileceğini görmek hoşuma gidiyor. Seyahat etmeyi ve farklı kültürden insanlarla tanışmayı seviyorum. Onları sokakta keşfetmeye ve tarzları açısından yaptıkları seçimleri anlamaya çalışıyorum. Diğer taraftan sanat ve mimari her zaman paha biçilemez bir ilham kaynağıdır. Aynı zamanda bana ürün bilgisini, geçmişi unutmadan yenilik yaratmayı ve farklılık yaratan küçük detayların önemini öğreten babamla doğrudan çalışmayı seviyorum.

Koleksiyonlarınızın tarzının belirlenmesinde babanızın etkisi var mı?
Koleksiyon yaratıcılığı prensibi babamın kesin fikirlerinden doğuyor. Dürüst olmak gerekirse babam, fikirlerimi ifade etmem konusunda beni özgür bırakıyor. Moda departman takımı ile karşı karşıya gelmem doğal bir sonuç ama babam çevresinde yeni, genç insanların olmasını, onların fikirlerini almayı ve yeni trendler hakkında onları dinlemeyi seviyor.

Çalışmalarınızda yeni ve farklı alanlara yönelmeye karşı bakış açınızı anlatır mısınız?
İyi bir iş yaratmanın temeli, yeni stiller araştırma ve yenilik oluşturma konusuna dayanıyor. Aynı zamanda tamamen deneysel işler yapan ve gelişmekte olan tasarımcıların incelenmesine ve genellikle moda alanına empoze edilebilen sıkı yöntemlere bağlı değildir.

Türkiye’deki kadınların ayakkabı seçimlerini gözlemleye bildiniz mi?
Ben Türk kadınlarını çok sevdim. Onlar her zaman ön plandalar. Stil ve moda konusuna eğilimli ve çok özenliler. Bu özenli yaklaşım çoğu zaman benim işim için bir ilham kaynağıdır.

Ankara’yı nasıl buldunuz, şehrin yapısı sizce ilham çağrıştırır mı?
Ankara güzel bir şehir. Büyülü ve kozmopolit. Bu da moda ile mimari için bir ilham kaynağıdır. Şehrin bu özelliği en üst düzey lüks markalara seçenekler sunar.

Türk yemekleri konusunda görüşleriniz nelerdir, beğendiğiniz bir Türk yemeği var mı?
Türk yemeklerini genel olarak seviyorum, ama Türk Kebabı favorim.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.