Keyifli Hayatın Dergisi

TRİBÜNLERDEN SOKAKLARA DÜNYA KUPASI HEYECANI

437 0
   

Brezilya’da geçtiğimiz ay gerçekleşen 2014 Dünya Kupası, Güney Amerika sınırlarını aşarak Asya’dan Avrupa’ya her kıtaya uzandı. Şaşırtıcı galibiyetler, beklenmeyen tur skorları, efsaneleşen gol pozisyonları, eğlenceli taraftarlar ve organizasyon karşıtları ile herkesin ilgisini çeken kupa sürecinden geriye rengarenk görüntüler kaldı.

2014 FIFA Dünya Kupası, geçtiğimiz ay tüm dünyanın ortak heyecanı haline geldi. Brezilya’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek maçlar için sadece Brezilya değil, pek çok ülke organizasyonlarla hareketlendi. 13 Haziran’da Corinthians Arenası’nda düzenlenen seremoni ile açılışını yapan Dünya Kupası, rengarenk bir başlangıç yaptı. Jennifer Lopez ve Pitbull’un sahne aldığı açılışta, Brezilya’ya özgü pek çok şey büyük bir prodüksiyonun içinde dekorlar ve kostümlü kortejler eşliğinde sunuldu. Festival havasında başlayan maçlar; sansasyonlar, beklenmeyen skorlar ve ilginç hikayeler ile devam ederken kendilerine pay düşürmek isteyen global spor markaları; reklam filmleri ve sponsorluklarla birbiriyle yarıştı. Tüm dünyanın kapıldığı bu çoşkunun içinde, Sao Poulo sokaklarında yükselen farklı sesler de vardı. Kupa yarışını ülkelerinde istemeyen göstericilerin sesi… 2014 Dünya Kupası, tarihteki en ilginç kupa maratonlarından biri olarak tanımlandı. Biz de renkli stadları, karşılaşmalardan geriye kalanları, taraftarların heyecanını ve sokağın gerçeğini sizin için derledik.

Brezilya, dünya protokolünü ağırladı

Kupa boyunca tribünler farklı ülke protokollerinden önemli misafirleri ağırladı. Hollanda Kralı Willem Alexander ve Kraliçe Maxima, Almanya Başbakanı Angela Markel, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff maçları heyecanla izleyenler arasındaydı. Rusya Başkanı Vladimir Putin ise final maçını tribünden izleyeceğini açıkladı.

Kupadan geriye kalanlar

Brezilya’ya gidemeyenler ilginç yöntemlerle maçları kendi ülkelerine getirdiler. Almanya-Gana maçı, Berlin’de bulunan bir stadyuma getirilen 800 koltukla işte böyle izlendi.

Güney Kore taraftarları, şehir merkezine kurulan dev ekranda Cezayir maçını izliyor.

Geçtiğimiz yıldan beri sosyal şartların iyileşmesi için gösteriler yapan Brezilya halkının büyük bir kısmı, Dünya Kupası için yapılan harcamalara tepki göstermişti. Maracana Stadyumu’nun yenilenme bedeli olarak gösterilen bütçe 500 milyon Dolarken, harcanan paranın 957 milyon Dolar olması gösterileri alevlendirdi.

Favela gecekondu bölgesi, FIFA’ya tepkilerin en çok görüldüğü yerdi. Ne olursa olsun futboldan vazgeçmeyen çocuklar, stadsız, formasız çıplak ayak oyunun tadını çıkarıyorlar.

Taraftarlar her Dünya Kupası’nda olduğu gibi bu kez de takımlarına destek verirken yaratıcılık sınırlarını zorladılar. Kostümvari kıyafetler ve ilginç makyajlar dikkat çekti.

Kupanın en çok tekrarı verilen gölü, Hollandalı futbolcu Robin Van Persie’den geldi. Hollanda- İspanya maçında, Hollanda’yı 5-1’lik galibiyete ulaştıran ilk golü, Persie uçarak ağlara gönderdi.

Romantik taraftarların sevinci, kameralara böyle yansıdı.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.