Keyifli Hayatın Dergisi

Tuba Günebak Via Flat’teki Yeni Kliniğinin Kapısını MODA’ya Açtı

726 0
   

TUĞBA GÜNEBAK

Ünlü Diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak ile Via Flat’teki yeni kliniğinde bir araya geldik. Doğal beslenme mottosunu kliniğinin tasarımına da yansıtan Günebak, şık tasarımıyla dikkat çeken ofisinde bizi büyük bir enerjiyle karşıladı. Aynı zamanda bir anne olan Tuba Hanım’ın sosyal hayatından da ip uçları edindiğimiz bu keyifli röportajda, tatil öncesi beslenme tavsiyeleri almayı da ihmal etmedik.

Röportaj:Emre KARACA
Fotoğraf: Kemal ASLAN

Ünlü Diyetisyen Tuba Günebak, geçtiğimiz haftalarda Turan Güneş Bulvarı’ndaki kliniğine ek olarak Via Flat İş ve Yaşam Merkezi’nde ikinci kliniğini açtı. Bu açılışı şık bir organizasyonla kutlayan Tuba Hanım’ın davetine aralarında cemiyet hayatından isimlerin de yer aldığı çok sayıda seçkin isim katıldı. Burada gördük ki Tuba Hanım, danışanlarıyla bir doktor hasta ilişkisinin dışına çıkarak arkadaş olmuş. Biz de Tuba Günebak’ın neden bu kadar çok sevildiğini merak ettik ve yeni ofisinde yaptığımız röportajla bu sorunun cevabını bulmaya çalıştık. Tüm danışanlarında özel numarasının olduğunu ve beslenme veya başka bir konuda her zaman kendisine ulaşabildiklerini söyleyen ünlü Diyetisyen, “Sağ olsunlar onlar da beni iki kötü günümde hiç yalnız bırakmazlar. Biz kocaman bir aileyiz” diye konuştu.

Tuba Hanım öncelikle sizi yeni tanıyacak okurlarımız için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Beslenme ve diyet uzmanıyım. Eğitimimi Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde tamamladım. Alanım ile ilgili master ve doktora çalışmalarımı da yine Hacettepe Üniversitesi’nde yaptım. Beslenme ve diyet uzmanı olarak hem bireysel hem de kurumsal beslenme danışmanlığı hizmeti veriyorum. Tuba Günebak Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi’ni Turan Güneş Bulvarı’nda açmıştım. Danışanlarımdan gelen yoğun talep sonucunda geçtiğimiz ay, ViaFlat İş ve Yaşam Merkezi’nde bir şube açtım.

TUĞBA GÜNEBAK

“Sanırım, bilgi ve tecrübemi paylaşmak, öğrenmek isteyen herkese bir şekilde ulaşmak istiyorum.”

Bireysel anlamda; şişmanlık, gebelik, emziklilik, sporcu beslenme, kilo kazanımı gibi çeşitli konu başlıkları altında bana danışan birçok danışanım var. Kurumsal anlamda ise Bayraktar İnşaat, ViaFlat Yaşam sokağı, Anadolu Ajansı, Ülkü Eğitim Kurumları, Sur Çocuk Akademisi, ODTÜ Yüzme Klubü&Takımı gibi farklı alanlarda birçok kuruma beslenme danışmanlığı hizmeti veriyorum. TRT Kent Radyo, TRT Haber, TRT Avaz ve Kanal 25 gibi çeşitli kanallarda birçok canlı yayın tecrübem olmuştu. Bu tecrübelerim sonucunda şu an Tuna Günebak Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi’nde devam eden danışmanlık hizmetlerimin dışında TRT Okul kanalında bir televizyon programının moderatör ve sunuculuğunu yürütüyorum. Sanırım, bilgi ve tecrübemi paylaşmak, öğrenmek isteyen herkese bir şekilde ulaşmak istiyorum. Sağlıklı, beslenme, diyet vb. konulardaki bilgi ve tecrübemi geleceğin beslenme ve diyet uzmanı adayları ile paylaşmaktan çok büyük keyif alıyorum. Bu nedenle Kıbrıs’ta Lefke Avrupa Üniverstesi’nde yardımcı doçent olarak öğrencilerle bir araya geliyor, ders veriyorum. Bütün bunların yanı sıra en öncelikli mesleğim: Ben bir anneyim! 8 yaşında, dünya tatlısı bir kızım var…

Via Flat’teki yeni kliniğinizden bahseder misiniz? Ofisiniz gerçekten çok şık.

Ankara’da ikinci kliniğimi ViaFlat İş ve Yaşam Merkezi’nde açtım. Bir beslenme ve diyet uzmanı olarak kesinlikle en bilinen özelliğim: “doğal beslenme taraftarıyım…” Doğal olmayan hiçbir besini danışanlarıma önermem, light ürünlere beslenme programlarımda asla yer vermem…
Beslenme konusundaki “doğal beslenme” mottom yeni kliniğimde dekorasyona da yansıdı bu defa. Gelen danışanlarımın kendini rahat, huzurlu, belki ayrılırken keyifli hissedecekleri renkler, kumaşlar, aksesuarlar kullandım. Tamamen doğal malzemelerden, doğal yaşam ile uyumlu bir dekorasyon sağlamaya çalıştım.

“Beslenme konusundaki “doğal beslenme” mottom yeni kliniğimde dekorasyona da yansıdı bu defa…”

“Biz kocaman bir aileyiz….”
– Yeni ofisiniz için renkli bir açılış daveti düzenlediniz ve bu açılış büyük ilgi gördü. Tuba Günebak’ı danışanlarının bu kadar çok sevmesinin altında yatan sebep nedir?

Danışanlarımla hasta&uzman ilişkisi kurmam, hepsiyle dostuz. Hepsinde özel numaram vardır. Saat kaç olursa olsun, hangi gün olursa olsun, ister beslenme ister başka bir konu ile ilgili her zaman bana ulaşabilirler. Hiç sıkılmam, seve seve destek olurum. Sanırım benim onlara duyduğum sevginin yansıması bu. Sağ olsunlar, iyi kötü günümde hiç yalnız bırakmazlar. Biz kocaman bir aileyiz.

“Yediklerimiz kadar, porsiyonlarımız da önemli ”

Hazır sizi yakalamışken diyet tavsiyesi almamak olmaz. Yaz tatili öncesi okurlarımıza neler önerirsiniz? Ayrıca, verilen kilolar tatilin de rahatlığıyla tekrar alınıyor. Tatilde de formda kalmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Birkaç kilit öneri vereyim. Bir kere kahvaltıyı asla atlamamak lazım. Kahvaltıda bir adet yumurta vazgeçilmezimiz olmalı! Ekmek önerim her zaman söylediğim gibi tam tahıllı ekmek, tam buğday, çavdar, çok tahıllı gibi. Öğle ya da akşam öğünlerinden birinde, tercihen öğle öğününde ızgara et birinci sırada olursa şahane olur! Bu et, tür olarak; yağlı balık, somon balığı, levrek gibi, derisiz hindi eti veya az yağlı kırmızı et, antrikot, bonfile gibi olabilir. Diğer ana öğünde az yağlı sebze yemeği tüketmek önemli! Ve tabii ki hiç atlanmaması gereken ara öğünler… Belki, iki kayısı ve iki ceviz… Ama mutlaka ara öğünleri tüketmek lazım. Böylece kan şekeri seviyesi hiç düşmeyecek ve iştah kontrolü hep bizim elimizde olacaktır. Gece yatmadan 2-2,5 saat önce besin tüketimini kocaman bir nokta koymak lazım. Su tüketimi? Her gün en az 2,5 litre su içmek gerektiğinin de ısrarla altını çiziyorum. Bu suyun bir litresinin içine bir şişe maden suyu eklenebilir. Yediklerimiz kadar, porsiyonlarımız da önemli şüphesiz! Bunun için ana yemek tabağı olarak pasta tabağı kullanmaya ne dersiniz? Hepimiz için sağlıklı, keyifli ve zinde bir yaz olsun…

“Elbiselerim, hayat kurtarıcılarım!”
Uzmanlık alanınızdaki popülariteniz kadar şıklığınızla da dikkat çeken bir isimsiniz. Modaya bakış açınızı öğrenebilir miyiz? Mesela gardırobunuzun vazgeçilmez parçaları neler ya da asla giymem dediğiniz bir şey var mı?

Elbiselerim, hayat kurtarıcılarım! Gardırobumun değişmeyen parçaları elbiselerdir. Ve bu elbiselerin mutlaka bir detayı vardır. Belki bir parça deri kombini, belki omuz, belki kol detayı… Çünkü, yoğun çalışan ve vakti sınırlı olan biriyim. Şık elbiselere gardırobumda yer vermek beni kombin düşünmekten kurtarıyor. Ayrıca, uzun boylu olduğum için yakıştığını da söylüyorlar.

Yoğun bir tempoda çalıştığınızı tahmin ediyorum. Öyle ki mesleğinizle ilgili sık sık yurt dışı seyahatler yapıyorsunuz. Bu yoğun tempoda kendinize nasıl zaman ayırıyorsunuz?

Benim için gün oldukça erken başlıyor. 08.30’da danışanlarımı kabul ediyorum. Pazar hariç haftanın her günü, tüm gün çalışıyorum. Ancak, mesaimi 17.00’de bitiriyorum. Çünkü, haftada iki ya da üç kez, düzenli yapmaya çalıştığım bir egzersiz programım; birlikte vakit geçirmek istediğim bir kızım ve dostlarım var.

“Hayatımın olmazsa olmazı…”
Son olarak Tuba Günebak nasıl bir annedir, anlatır mısınız?

Kızımla her gün mutlaka belirli bir süre kaliteli vakit geçirmek hayatımın olmazsa olmazı! Anne olmamın ödülü sanırım bu olsa gerek! Mesela, bu hafta sınıf arkadaşlarına karne günü hediye edebileceği bilezikler tasarlıyoruz. Bir yandan da ince ince mesleği aşılıyorum. Mesela, cips, bisküvi, salam, sosis, vb. katkı maddeleri içeren besinleri tüketmez. Tabii, ne de olsa çocuk ve zaman zaman heves ediyor. Ama, rutinde zararlı olduklarını öğrendi. Belki de bayrağı teslim edeceğim minik bir diyetisyen yetişiyor. Ne dersiniz…

Eminim o da mesleki hayatında en az sizin kadar başarılı olacaktır. Bu keyifli sohbet ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Yrd.Doç.Dr.Ç.Tuba Günebak
Beslenme ve Diyet Uzmanı

www.tubagunebak.com
@drtubagunebak

Ofis-1:
ViaFlat İş ve Yaşam Merkezi Ofis No:45 Söğütözü/Ankara (Armada arkası)
Ofis-2:
Turan Güneş Bulvarı Sancak Mah. 509 Sok. 2/6 Yıldız-Çankaya/Ankara (City Hotel yanı)

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.