Keyifli Hayatın Dergisi

Ünal Pala Başarısının Sırrını Anlattı

1.29K 0
   

Ünlü iş adamı Ünal Pala, taşeron firmasından şirketler grubuna uzanan başarı öyküsünü MODA’ya anlattı. İş ve sosyal yaşamından konuştuğumuz Pala, genç girişimcilere tavsiyeler vermeyi de ihmal etmedi.

25 yıldır ticaret hayatının içinde yer alan Ünal Pala, genç girişimcilere en başta kalplerinin temiz olması tavsiyesinde bulundu. Pala başarıyı getirecek diğer ilkeleri ise “Çok çalışsınlar, meraklı olsunlar, her konuda dürüst olsunlar, almış oldukları görevleri dört dörtlük yapıp, o işe odaklansınlar” diye özetledi.

Ünal Pala

Bize iş hayatınızın nasıl başladığından bahsedebilir misiniz?
1987’de okulu bitirdikten sonra bir yıl süreyle bir firmada çalıştım. Daha sonra çalıştığım firmadaki arkadaşlarımla ortak bir şirket kurduk. 1992’de askerden döndükten sonra ortaklarımdan ayrıldım ve kendi şirketimi kurdum. İnşaat işlerinde taşeronluk yaparak iş hayatına atıldım. Uzun bir süre taşeronluk yaptıktan sonra müteahhitlik hayatına başladım. Resmi dairelere müteahhitlik yaptım. Devlet Hava Meydanları, İller Bankası, Devlet Malzeme Ofisi, Milli Savunma Bakanlığı gibi birçok kuruluşa projeler yaptık. Akaryakıt sektörüne ilgim vardı. Bu sektörü çok seviyordum ve dışarıdan her zaman ilgimi çekmişti. 1998’de Kazım Karabekir’de bir Opet istasyonu satın aldık. O zamanlar şimdiki gibi büyük bir firma değildi ve Ankara’da bir tane istasyonları vardı. O yıllarda Opet’in sahibiyle tanıştım. Bana Ankara Ostim’de 2’nci istasyonu verdiler ve orayı işletmeye başladım. Daha sonra İstanbul Yolu üzerinde, 3’üncü Opet istasyonunu satın aldım. Akaryakıt işimiz o günden bu yana devam ediyor. Opet olarak Ankara şehir merkezinde dört tane istasyonumuz var. İki tanesi Konya Yolu üzerinde, bir tanesi İstanbul Yolu’nda, diğer ise Emek 8. Cadde’de. Aynı zamanda Opet’in taşıt tanıma sisteminin Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinin distrübütörüyüz. Şirketlerde çok arabası olanlara, online olarak akaryakıt satıyoruz. Şu anda yaklaşık 20.000 araç bizden online ortamda akaryakıt alıyor. Bunun yanı sıra 2002’den sonra resmi müteahhitlik, anahtar teslimine dönünce kar ve rekabet edememeye başladık. Böyle olunca kendi projelerimizi ürettik. O günden beri konut projeleri, plaza, villalar, Ankara ve Bodrum’da projeler yapıyoruz. İnşaat işlerimiz hala devam ediyor. 2006’da kardeşim Oğuz Pala ile birlikte kurmuş olduğumuz UZL Filo adında bir şirketimiz var. Bu şirketi kurduğumuz günden beri 400 araçlı bir filo haline geldik. Her geçen yıl da büyümeye devam ediyor.

Ünal Pala

Genç girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir?
Yaklaşık 25 yıllık bir ticaret hayatım var. Tecrübelerime dayanarak şunları söyleyebilirim: Genç arkadaşlarımızın kalpleri temiz olsun, çok çalışsınlar, meraklı olsunlar, her konuda dürüst olsunlar, almış oldukları görevleri dört dörtlük yapıp, o işe odaklansınlar. Bunlara dikkat eden birinin başarısız olacağını sanmıyorum.

“AİLEMLE ÇİFTLİĞİMDE VAKİT GEÇİRMEYİ SEVİYORUM”

Sosyal yaşamınızda neler yaparsınız?
Genellikle spor yapmayı seviyorum. Haftada iki gün aletli pilates yapıyorum. Kazan ilçesinde bir çiftliğim var. Ailemle hemen hemen her hafta sonu oraya gideriz. Ben ata binerim, eşim bahçeyi çok seviyor, çiçeklerle ilgilenir. Kalabalık bir ailemiz var, aileyi orada toplamayı seviyorum. Arkadaşlarımla buluşup, onlarla bir şeyler paylaşmayı ve yemeğe gitmeyi severim. Kardeşim Oğuz ile oturup, uzun uzun sohbet etmekten keyif alırım. O, benim en büyük yardımcım şu anda. Şirketimizin tüm finans işiyle o ilgilenir, aynı zamanda ortağımdır. Oğuz, hem kardeşim hem de arkadaşımdır. Her şeyimi paylaşırım. İşle ilgili konuşuruz, konuşurken yeni şeyler çıkartırız, eksiklerimizi görürüz, yeni projeler üretiriz.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.