Keyifli Hayatın Dergisi

Ünlü Master Eğitmeni Elif Öztürk Ankara’da…

1.37K 0
Ünlü Master Eğitmeni Elif Öztürk Ankara’da…
   

New York Pilates Academy’nin kurucusu Elif Öztürk ile pilates, barre pilatesi ve son zamanların fenomeni pole dans (fitness) hakkında konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
İlk olarak spor hayatıma 2 yaşında jimnastikle tanışarak başladım. Uzun yıllar Amerika’da tenis oynadım ardından geçirmiş olduğum sakatlıklar sonrası pilatese yöneldim. New York’ta Intensive Pilates Academy’yi bitirdim ve Manhattan, Brookly, Long Island başta olmak üzere New York’taki çoğu stüdyolarda eğitmenlik yaptım Jude Odental, Boris Ruklis, Olena Ovsiy gibi işinin ehli olan masterlardan eğitim aldım. Ardından Barre Pilates’i ve Pole Fitness’ı da bünyeme ekledim. Şimdi tüm uzmanlıklarımı bir araya toplayıp Newyork Pilates Academy’i kurdum.

elif öztürk new york pilates

Neden pilates?
Çevremizde mesleki postür bozuklukları yaşayan bir çok insan var. Doktorlar, masa başında çalışanlar, mimarlar gibi. Bu da zaman içinde omurgada eğilmelere yol açıyor. Bu durumda pilates çok faydalı oluyor. Özellikle omurgayı düzeltme üzerinde etkisi çok büyük.
Bununla beraber vücuda esneklik kazandırıyor, kasların kuvvet ve dayanıklılığının artmasına yardımcı oluyor.

Ne sıklıkla yapılmalı?

Stüdyomuza gelenlere önce postür analizi, daha sonra deneme dersi yapıyoruz. Sıklığına sonrasında karar veriyoruz.

Pilatesin püf noktaları ve dikkat edilmesi gerekenler neler?
Pilates bedeninizi estetik bir görüntüye kavuşturur. Yalnız pilates sanıldığı kadar kolay değil, 6 prensipten oluşur: kontrol, nefes, merkezleme, akıcılık, kesinlik, konsantrasyon… Bunlardan birine uyulmadığı takdirde pilates yapmıyor, sıradan egzersiz yapıyor olursunuz. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri ise eğitmendir. Maalesef günümüzde herkes kolaylıkla pilates eğitmeni olabiliyor. Seçtiğiniz eğitmenin tecrübesi ve hakimiyeti çok büyük önem taşır.

elif öztürk new york pilates

Barre Pilates’inden biraz bahseder misiniz? Faydaları neler? Barre Pilates ile zayıflamak mümkün müdür?

Barre Pilates’i; bale, yoga, dans ve pilates ile birleşmiş bir egzersiz biçimidir. Isometric kas çalışmasıdır ama içinde kardioaktive bölümü de olduğundan kalori kaybına ve zayıflamaya yardımcıdır. Isınmayla başlarız, hareketli devam eder, esnemeyle bitiririz. Barre Pilatesi’i ile vücudumuzdaki değişimi 5 hafta gibi kısa bir süreyle görmek mümkündür. Amerika’da çalışan kadınların yüzde 50’si Barre Pilates’i yapmaktadır. Hem kardio hem esneklik, güç kazanımı, hem kalori kaybına sebebiyet verdiğinden çok sık tercih ediliyor. Aynı zamanda Hollywood ünlülerinin de sık sık yaptığı egzersizdir. Adriana Lima, Alessandra Ambrosia gibi isimler Barre pilates’i tercih ediyor.

elif öztürk new york pilates

Biraz da sizden bahsedelim. Hobileriniz neler?
Aktivite yapmak benim tabiatımda var sanırım; ata binmek, kayak yapmak ve yeni yerler keşfetmek en büyük hobilerim arasında. Havalar ısındığında hafta sonları ata binerim, kış geldiğinde dağda kalıp kayak yapmak en büyük zevklerim arasında yer alıyor.

elif öztürk new york pilates

Newyork Pilates Academy’den bahseder misiniz?

Newyork Pilates Academy’nin faaliyete geçebilmesi için uzun yıllar tecrübe edinip, proje hazırlığı yaptım. Aslında proje olarak 5 yıldır var ancak hayata geçirmemiz yeni oldu. Ekibimizle en önem verdiğimiz nokta üyemizi tanıyıp vücudunu doğru bir şekilde istediği noktaya taşımaktır. Newyork Pilates Academy, herkesin rahatlıkla gelip yapmak istediği egzersizleri bulup, sürekli devam etmek isteyeceği bir yer oldu. Eğer yaptığınız egzersizleri seviyorsanız sonuç almak her zaman daha kolaydır. Bir de herkesin yapmayı seveceği bir şey var. Bünyemizde pilates, barre pilatesi, (bodybarre) pole fitness ve crossfit bulunmaktadır.

Son zamanların moda sporu Pole Fitness ve dansından bahseder misiniz?
Pole Fitness, ben de dahil olmak üzere kadınların son derece eğlenceli bulduğu dansla harmanladığımız egzersizdir. Kilo vermek, esneklik, güç kazanımı dışında kadınların öz güvenlerinin artmasına çok ciddi katkı sağlıyor. Pole Fitness, esneme ve cardio ağırlıklı olarak vücudumuzun tüm kaslarının çalışmasında yardımcı olur. Pole Fitness sakatlığı olmayan neredeyse herkes için uygundur, belirli bir sınırlama yoktur.

elif öztürk new york pilates

Newyork Pilates Academy’nin ”Biz kolay olacak demiyoruz, Değecek diyoruz” sloganı nasıl doğdu?
Bu tamamen beni yetiştiren masterımın (Jude Odenthal) sürekli beni motive etmek için söylediği sözdü. Kolay değil ama değecek sadece çalışman gerek, ben de uğraştım ve değdi. Desteğimizle herkesin uğraşıp istediği vücuda ulaşabileceğinin mesajını veriyoruz.

Eğitim, seminer ve workshoplar veriyor musunuz?
Evet bodybarre workshop (barrepilatesi) pilates eğitimleri ve seminerleri veriyoruz.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.