Keyifli Hayatın Dergisi

“Yenilenmek modanın DNA’sında var”

430 0
   

Yenilenmek modanın DNA’sında, moda ise O’nun ruhunda var. Çocukluğundan gelen bir içgüdü ile tam bir moda aşığı olan Mert Aslan ile dolu dolu, samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

Moda editörü, celebrity stylist, stil ve marka danışmanı olan ve şu günlerde “Night Zoom styled by MERT ASLAN” koleksiyonu ile adından söz ettiren Aslan’ın moda algısının başlangıcı, daima bakımlı ve zarif bir kadın olan anneannesi… Stilin kuralı olmadığını söyleyen ve iyi bir stylist olmak için trendlerin esiri olmadan zamanın ruhunu yakalamak gerektiğini düşünen Aslan, bu keyifli sohbetimizde gençlere giyinme tavsiyeleri ve doğru alışverişin formülünü verdi.

Mert Aslan’ı tanıyabilir miyiz?
Mert Aslan moda editörü, celebrity stylist, stil ve marka danışmanı. Moda editörü olarak 10’uncu yılıma giriyorum. Bu süreçte halen katılımcı moda editörü olarak çalıştığım Harper’s Bazaar ile birlikte ELLE için moda çekimleri gerçekleştirdim. Marie Claire’in moda direktörü olarak görev yaptım. Türkiye’nin ilk online alışveriş sitesi Markafoni’nin moda ve stil danışmanlığını üstlendim. Burcu Esmersoy ve Hatice Aslan ile başlayan celebrity stylist kimliğimle pek çok ünlüyle çalışıyorum. Halen L’Oreal Paris’in resmi stylisti olarak hizmet vermekteyim ve Fahriye Evcen, Cansu Dere ve Azra Akın ile çalışmaktayım. Tüm bunların yanında adL için Night Zoom styled by MERT ASLAN adında bir abiye koleksiyonu hazırlıyorum.

Trendlerin esiri olmayın!
Stil danışmanlığı yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? 

Stil danışmanlığı yaparken çalıştığınız kişinin kimliği ve isteklerinin yanı sıra, benim baktığımda ne görmek istediğim çok önemli. O yüzden ortak noktada buluşamadığım ve bana güvendiğini hissetmediğim isimlerle çalışmaktan hep uzak durdum. Ayrıca zamanın ruhunu yakalamak adına yenilikleri daima takip etmelisiniz; ancak trendlerin esiri olarak iyi bir stylist olamazsınız.

Modaya olan ilginiz nasıl başladı?
Tam anlamıyla çocukluktan gelen bir içgüdü benim için moda. Gerçek İstanbul beyefendisi bir dede ve her zaman şık bir anneanne ile büyüdüm. Bizim ailemizde kimse pijamayla kahvaltıya oturmazdı, şimdi insanlar pijamayla sokağa çıkıyor. Daima bakımlı ve zarif olan anneannem, moda algımın başlangıcıdır. Üvey babaannem de Prenses Süreyya’nın terzisiydi. Onlara gittiğimizde gördüğüm o zarafet beni çok etkilerdi. Hep moda ile ilgili bir şeyler yapmak isterken hayatımda çok önemli yeri olan Özlem Süer ile yolum kesişti. Renk, kumaş ve dokuya dair tüm bildiklerimi ondan öğrendim. Benim için gerçek bir okuldur Özlem Süer. Ve rahmetli Meral Okay… Beni moda dergiciliğine yönlendiren ve bu keyifli yolculuk için önümü açan O’dur. Saygıyla anıyorum.

Sizin tasarladığınız ürünleri çok beğeniyorum. Tasarım işine nasıl karar verdiniz?
Çok teşekkür ederim. Ben, hazırladığımız koleksiyondan bahsederken tasarımcıyım demiyorum. Çünkü bunu telaffuz edersem mesleği tasarımcılık olan arkadaşlarıma haksızlık etmiş olurum. Moda ile ilgili tüm birikimimi ve zevkimi adL tasarım ekibiyle paylaşıyorum ve koleksiyonun ortaya çıkışını sağlıyorum. Koleksiyonun kreatif direktörüyüm. O yüzden de Night Zoom styled by MERT ASLAN demeyi tercih ettik, çünkü bu bir stylist koleksiyonu.adL uzun yıllar imaj çekimleri için işbirliği yaptığım bir marka. Yıllar içinde aile olduk ve bir gün benim yarattığım kadını anlatan bir koleksiyon hazırlamamı istediler. İlk koleksiyonumuz bu yaz tüketiciyle buluştu, şimdi de kışa hazırlanıyoruz.

Moda sektörü sizce nasıl gidiyor? Türkiye olarak bu konuda başarılı mıyız?
Moda sektörü özellikle son iki senede farklı bir ivme kazandı. Eskinin tekdüzeliğinden sıyrılıp daha özgün, daha dinamik tasarımcı ve tasarım anlayışlarıyla dünya standartlarına ulaşmaya başladığımızı düşünüyorum. Tasarımcılara ne kadar çok destek olunursa daha da ileri gidileceğine inanıyorum.

Stiliyle ilham veren kadınlar…
Stil ikonunuz kim? Türkiye’de stilini beğendiğiniz kişileri öğrenebilir miyiz?

Tek bir isim vermem gerekirse Amerikalı sosyelit Nan Kempner’ı söylerim. Vogue’un efsanevi Genel Yayın Yönetmeni Diana Vreeland, Nan Kempner için “Amerika’da şık kadın yoktur, tek istisna Nan Kempner’dır” der. Stillerinden ilham aldığım kadınlara Lee Radziwill, Sophia Loren, Françoise Hardy gibi isimleri ekleyebilirim. Türkiye’de ise Fatoş Yalın, Ferhan İstanbullu, Derin Mermerci, Rezzan Benardete, Tuba Ünsal beğendiğim isimler.

Stil, yaşayarak gelişir
Gençlere nasıl giyinmelerini tavsiye edersiniz?

Trendlerin esiri olmasınlar. Stil zamanla, yaşayarak gelişiyor; tıpkı insanın kendisi gibi. İç seslerini daima dinlesinler. Kimi insan klasik olmayı, risk almamayı tercih eder, kimiyse yeniliği ve görüntüsüyle eğlenmeyi… Stilin tek bir kuralı yoktur.
Benim gibi birçok kişinin sizi bir moda programında jüri olarak görmek isteyeceğine eminim. Böyle bir düşünceniz var mı?
Senden bunu duymak çok mutlu edici. Açıkçası günümüzde moda programları daha çok eğlendirmek adına yapılıyor. Daha amaca yönelik, eğitici ve ayakları yere basan bir proje olursa neden olmasın.

Doğru alışverişin formülü
Alışverişe çıkanlara neler tavsiye edersiniz? Nelere yatırım yapalım?

Trendler sürekli değişiyor. Yenilenmek modanın DNA’sında var. Ama doğru alışveriş matematik problemi gibidir; formülü bilmek gerekir. En önemlisi ihtiyaç duymadığınız ama çok beğendiğiniz şeyleri almadan önce mutlaka iki kere düşünün. Gardırobunuzda kumaş kalitesi iyi ürünlere yer verin. İyi kesimli beyaz gömlekler, pamuklu ve doğru yakalı beyaz t-shirt, iyi bir sigaret pantolon ve jean, gri ya da siyah kaşmirli trikolar, hayat kurtaran bir blazer ceket gibi olmazsa olmaz parçalara yatırım yapın. Bu zamansız parçalar gardırobunuzda olursa dönemsel parçalarla hem zamanı yakalar hem de şıklığı garantilersiniz.

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.