Keyifli Hayatın Dergisi

‘Yorgun Görünüyorum’

510 0
   

Dr. Özge Aydın
Medikal Estetik Hekimi

Özge Aydın

Medikal estetik uygulayıcıları bu sözü günde birkaç kez duyar. Cildin elastikiyetinde azalma ve volüm kaybı kırışıklıklar göz çevresinde oluştuğunda, bunlar bizi yorgun gösterir. Yapılan çalışmalara göre bu alanda 2015’de enjeksiyon ile yapılan tedaviler % 21 oranında arttı. Botilinum toxin A, hyalüronik asit, dermal dolgu uygulamaları cerrahi olmayan prosedürlerde listenin başında yer alıyor. Hastaların birçoğu cerrahi işlem istemiyor. Görüşmelerde görülüyor ki göz çevresindeki problemler; gevşemiş cilt, göz altı torbaları, çökük ve mor göz altları, sarkmış göz kapağı, düşük kaşlar, kırışıklıklar şeklinde karşımıza çıkıyor. Göz altı morluklarının nedeni kalıtsal bir özellik de olabilir, yorgunluk ve uykusuzluk da. Yaş almayla birlikte cilt kollajenini kaybeder daha ince ve daha saydam olur. Bu da cilt altındaki koyu renk damarların daha çok ortaya çıkmasına neden olur. Anemi ve kanda oksijen azlığı da diğer bir nedendir. Göz altı torbaları uyku yoksunluğu, diyet, alkol ve sigara kullanımı, alerjiler, lokal su retansiyonu hipertiroidi, periorbital cellülit nedeniyle gelişebilir.

 

Tedavi Seçimi

Uygun bir tedavi planı hazırlamak önemlidir. Hastalar çoğunlukla neye ihtiyaçları olduğunu bilmezler ama neyi istediklerini bilirler. Uygulayıcı, hastayı iyice değerlendirip asıl sebebi ve kişiye özgü ihtiyacı belirleyip, fizyolojik özelliklerine göre tedaviyi planlar. Tedavi seçimi yaşa da bağlıdır. Genç ve orta yaş grubunda dolgular güzel sonuç verir. Bu hasta grubunda dolgu ile gözaltı bir miktar hacim kazanıp aydınlanır. Daha ileri yaşlarda ise daha çok ve daha agresif tedaviler gerekir. Bazen cerrahiye ihtiyaç duyulur. Ama cerrahi olmayan uygulamalar da yüz güldürücü sonuçlar verir.

 

Tedavi Seçenekleri

Birçok uygulayıcı dermal dolguları tercih eder. Bu uygulama göz altı morluklarında etkili ve güvenli bir tedavidir ancak doktorun tecrübesi ve bilgisi çok önemlidir. Dolgu ile yumuşak doku volümü artar, kırışıklıklar ve mor halkalar kaybolur. Mezoterapi, karboksiterapi gibi seçenekler de vardır. Mezoterapi göz çevresi nemini artırır, kollajen sentezini uyarır, serbest radikallerin ve melanin pigment oluşumunu engeller. Mezoterapi hücre hasarının tamirine yardımcı olur. Cilt matrixinin bozulmasını yavaşlatır. Glikasyonu inhibe eder. Göz altı torbalarında fazla sıvı birikimini engeller. Karboksiterapi ise gözaltı morluklarını azaltır. Çok az bir miktar ve çok düşük bir basınçla enjekte edilir. Kapiller damarlardan daha fazla oksijen gelmesini sağlar. Toxinlerin atılımına yardımcı olur. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece birkaç saat hafif bir kızarıklık olabilir. Tedavi öncesi ve sonrası 48 saat alkol alınmamalıdır. Aspirin ve vitamin hapları da kanama riskini artırır. 24 saat egzersiz yapılmaz. 2 hafta masaj yapılmaz. Tedaviden birkaç saat sonrasına kadar makyaj yapılmaz.

 

Yenilikler:

Triple eye boost tekniği: Prp + Mezoterap + Dolgu
Plasma teknolojisi : Ameliyatsız göz kapağı estetiği.

Göz çevresi gençleşmesi ileri teknikler, tecrübeli ve bilgili ellerde çok güzel sonuçlar ortaya koyar. Yeni teknikler, yeni yaklaşımlarla her zaman daha güzele ulaşmak ve güzel kalmak mümkün. Yıllar geçsin siz hep güzel kalın.

Özkaya Tıp Merkezi
Tel: 0312 417 85 85-87 / 0535 018 14 12

   

İlgili Haberler

YORUM YAPIN

Your email address will not be published.